Piątek, 22 września 2023
imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
RSS
Ryszard Czernecki, mając 7 lat, został wraz z mamą zesłany na Syberię. Mieszkał w dawnym województwie wołyńskim, które zajęli Rosjanie we wrześniu 1939 roku. On, jak i tysiące Polaków zostali wypędzeni z rodzinnego domu i wywiezieni aż za Ural, do Azji. Pan Czernecki od lat niestrudzenie przypomina o gehennie narodu polskiego. Nieustannie...
Już pod koniec września w Żorach będzie można usiąść w towarzystwie śląskiego artysty i mistrza portretu Fritza Bimlera. Wykonana z brązu ławeczka będzie pierwszą z kilku zlokalizowanych w "miejskim parku rzeźb", w których pojawią się rzeźby znanych i mniej znanych żorzan, m.in. rzemieślników i artystów.
Pałac sióstr salezjanek w Pogrzebieniu to miejsce o pięknej, a zarazem smutnej historii. O ciemnej stronie tego miejsca mówiono w środę 13 września. Mija bowiem 80 lat, kiedy Polenlager 82 Pogrzebin przekształcono w obóz dla dzieci. Najtragiczniejszy okres wsi i samego pałacu związany jest właśnie z okresem II wojny światowej i okupacją niemiecką.
W okresie gorącego lata pragnęlibyśmy przybliżyć czytelnikom kilka informacji o tym, czym żyło żorskie społeczeństwo podczas surowej zimy w 1937 r., na podstawie wybranych tekstów Gazety Żorskiej.
340 lat temu król Jan III Sobieski zmierzał pod Wiedeń, by wspomóc Święte Cesarstwo Rzymskie w walce ze wspólnym wrogiem - Imperium Osmańskim. Przejeżdżał przez Górny Śląsk, goszcząc m.in. w Rudach oraz w Raciborzu.
Na jednym z bloków, znajdującym się tuż nieopodal Parku Zdrojowego, pojawił się mural przedstawiający Mikołaja juniora i Jarmiłę Witczaków. Odwołuje się do czasów, kiedy jastrzębskie uzdrowisko przeżywało okres swojej świetności, czyli dwudziestolecia międzywojennego. Przypomina o czasach prosperity dawnego kurortu.
To moment pełen emocji, refleksji i wzruszenia, gdy dawne wspomnienia ożywają i umacniają więzi między tymi, którzy kiedyś stanowili rodzinną atmosferę. Po raz kolejny w Krowiarkach zorganizowano zjazd byłych wychowanków domu dziecka, który przed laty mieścił się w miejscowym pałacu – dawnej posiadłości rodziny Donnersmarcków.
Na pierwszy rzut oka niepozorne wzniesienia w środku lubomskiego lasu kryją w sobie opowieść o ludziach, którzy mieszkali tu przed setkami lat. W niedzielne popołudnie, 20 sierpnia Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na Dzień Golęszyców.
Nowa wystawa oraz oprowadzenie kuratorskie - to wszystko czekało na pasjonatów historii w sobotnie popołudnie 12 sierpnia. W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim otwarto pierwszą z ciągu wystaw poświęconych dziejom miasta i regionu w XX wieku.
Jastrzębie-Zdrój powstawało wtedy, kiedy komunizm miał się w najlepsze. Miało być ateistyczne i socjalistyczne. Bez Boga, bez kościołów, bez wiary. Pierwsza współczesna parafia została erygowana 16 lipca 1980 roku, dekret wszedł w życie 1 sierpnia 1980 roku. Kościół powstał wybudowany rękami górników, wówczas mówiło się,...
Po dłuższej przerwie jest kolejny odcinek "Holki Polki w podroży", czyli filmiku nakręconego na pograniczu polsko-czeskim. - Pokażemy wam, jak wyglądają kopalnie. Zobaczycie potężne maszyny parowe z 1920 roku, które działają do dzisiaj, i nie wyglądają na to, że mają ponad 100 lat. Zobaczycie kopalnię, która wygląda, jakby dwa...
W niniejszym tekście pozwolimy sobie przybliżyć czytelnikom parę naszym zdaniem ważnych informacji z czerwca 1921 roku, niespełna półtora miesiąca od wybuchu trzeciego powstania śląskiego.
Nie zawsze mieszkańcy Rybnika i Jastrzębia wiedzą, że łączy ich postać świętego Jana Nepomucena żyjącego w drugiej połowie XIV wieku. Jego kamienną figurę można zobaczyć teraz na szczycie fontanny z rybnickiego rynku, ale niegdyś znajdowała się w okolicy obecnego Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Natomiast drewniana figura świętego...
Data 30 czerwca jest ważna dla Jastrzębia-Zdroju. To symboliczny dzień urodzin. Dokładnie 60 lat temu weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie utworzenia niektórych miast w województwach gdańskim i katowickim. Tak narodziło się miasto.
W pierwszą rocznicę uroczystych obchodów 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski, które odbyły się na rynku w Wodzisławiu, senator Ewa Gawęda zachęca mieszkańców do udziału w mszy świętej „za Ojczyznę”. Zostanie ona odprawiona 2 lipca o godzinie 10.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościelna...
Czy można jednocześnie modlić się i myśleć o sprawach duchowych oraz prowadzić dobrze prosperujący biznes i liczyć pieniądze? Oczywiście, że tak, gdyż cystersi byli znani z tego, że mieli talent do pomnażania bogactw. Chociaż zarzekali się, że wino piją tylko w Wielkim Tygodniu, to nie przeszkadzało im tym handlować. Jeden z...
W zakamarkach Muzeum, gdzie chowają się historie ludzi żyjących tu przed laty, znajdują się tajemnicze drzwi. Nikt do tej pory nie potrafił ich otworzyć. Legenda głosi, że klucz można znaleźć tylko w Noc Świętojańską. Sprawdźmy to wspólnie. Zapraszamy 23 czerwca do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Najnowsze komentarze