środa, 29 listopada 2023

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

W Gorzyczkach powstaje Amazon?

14.12.2021 07:19 | 6 komentarzy | apa

Panattoni od połowy września w Gorzyczkach przygotowuje teren pod budowę hali magazynowej. Wzięliśmy udział w wizycie na budowie, którą firma zorganizowała dla uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim. Zobaczcie, na jakim etapie są prace. 

W Gorzyczkach powstaje Amazon?
Pracownicy Panattoni przed wejściem na teren budowy przeprowadzili z uczniami ZPSWR w Wodzisławiu Śl. lekcję BHP i poinstruowali, jak należy zachowywać się w miejscu robót, aby być bezpiecznym.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z początkiem września na terenie strefy przemysłowej w Gorzyczkach inwestor – firma Panattoni, rozpoczął przygotowanie terenu pod budowę hali magazynowej. Wykonano niezbędną wycinkę drzew, cały obszar został sprawdzony przez saperów. Od połowy września trwają prace związane z wyrównaniem terenu, na budowie pracuje ciężki sprzęt. Jak powiedzieli inżynierowie Panattoni pracujący w Gorzyczkach, powstanie tam magazyn, do którego będą przychodziły paczki z całego świata. Pierwszym skojarzeniem nasuwającym się po tych słowach jest oczywiście Amazon, jednak ani Panattoni ani Amazon nie potwierdziły jeszcze tej informacji. 

Będzie wzmożony ruch tirów 

Centrum logistyczne Panattoni w szczycie będzie mogło przyjąć 300 tirów na dobę. Na co dzień hala będzie funkcjonowała na około 30% możliwości. Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk w budowie strefy gospodarczej w Gorzyczkach upatruje szansę na rozwój gminy i nowe miejsca pracy dla jej mieszkańców oraz sąsiednich gmin. Na jednej zmianie ma pracować 500 osób, co w systemie 3-zmianowym daje około 1500 zatrudnionych. Jak powiedział nam Łukasz Janik, Senior Project Manager firmy Panattoni, hala magazynowa ma powstać do jesieni 2022 roku, a już kilka miesięcy wcześniej będzie prowadzona rekrutacja pracowników. 

O tym, że w Gorzyczkach powstaną dwa duże magazyny wiadomo już od września 2020 roku. Jeden o powierzchni około 40 tys. m2 przy ul. Raciborskiej obok stacji Moya, którego inwestorem ma być deweloper 7R. Drugi, znacznie większy magazyn, o powierzchni około 85 – 90 tys. m2 ma powstać przy ul. Wilkowiec, na terenie strefy przemysłowej w Gorzyczkach.

Historyczne półrocze dla magazynów

Jak w swoim raporcie podał portal CBRE, pandemia wciąż przyczynia się do rekordowego zainteresowania wynajmem magazynów. W pierwszej połowie 2021 roku popyt wyniósł aż 3,3 mln mkw., co oznacza wzrost o 36% w porównaniu rok do roku. Najwięcej magazynów wynajęto w regionach Poznania i Katowic. Podpisywane są coraz większe umowy najmu, co jest trendem zauważalnym już od jakiegoś czasu. W pierwszej połowie 2021 roku podpisano 19 umów o wielkości powyżej 30 tys. mkw. każda. Największa transakcja to Panattoni BTS Poznań zawarta na 109 tys. mkw. z DHL w pierwszym kwartale 2021 roku. Natomiast w drugim kwartale 2021 roku odnotowane zostały dwie umowy na ponad 82 tys. mkw. w P3 Poznań i Panattoni BTS Gorzyczki. Obie umowy podpisano z najemcami z sektora e-commerce.

O inwestucji firmy Panattoni w Gorzyczkach pisaliśmy już tutaj: