Bloki miały stać 50 lat, ale mogą wytrzymać nawet 100 [WIDEO]
Pierwszym blokiem z wielkiej płyty był budynek przy ulicy Wielkopolskiej określany popularnie jako 106, później powstały następne. Wszystko to było dziełem pracowników - budowlańców z fabryki domów „FADOM”. I właśnie tej, tak bardzo związanej z Jastrzębiem-Zdrojem, firmie było poświęcone kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum”, jakie odbyło się w czwartek, 10 grudnia.
Główna sala w Galerii Historii Miasta była wypełniona po brzegi, bo tak duże zainteresowanie wzbudziła promocja książki pt. „FADOM. Symbol budownictwa wielkopowierzchniowego. PBM PW w Żorach - ocalić od zapomnienia”, autorstwa Henryka Buchalika, Andrzeja Tymoszko i Grażyny Krzemińskiej.
O tym, że trudno wyobrazić sobie nasze miasto bez bloków z płyty wielkopowierzchniowej, mówił kierownik Galerii Historii Miasta Marcin Boratyn. To przecież mieszkanie, zaraz obok pracy, było magnesem przyciągającym do Jastrzębia ludzi z całej Polski. Tutaj, upragnione „M” otrzymywało się stosunkowo szybko i było ono spełnieniem marzeń tysięcy przybyszy z całego kraju.
- FADOM istniał przez 23 lata (1969-1992). W tym czasie wyprodukowano elementy do ponad 80 tys. mieszkań, co daje średnio ok. 250 tys. mieszkańców. Budynki z wielkiej płyty możemy zobaczyć w kilkunastu miejscowościach, w tym oczywiście również w Jastrzębiu-Zdroju. W mieście powstało 129 budynków, co przekłada się na 11 931 mieszkań. Pierwszy budynek w Jastrzębiu wybudowanym w tej technologii powstał wiosną 1971 roku przy ulicy Wielkopolskiej, nosił wówczas numerację 106, obecnie klatki 1-15. Warto dodać, że w całym kraju w 1980 roku w Polsce oddano do użytku 217 tys. tego typu mieszkań – mówił Henryk Buchalik.
Ciekawą tematyką poruszaną podczas spotkania był czas, w jakim można było bezpiecznie eksploatować bloki. Jak mówił, Andrzej Tymoszko, wówczas szacowano to na 50 lat, obecnie wydłużono ten okres do 100 lat.
Uruchomienie Fabryki Domów „FADOM” w Bziu Zameckim nastąpiło 17 lipca 1969, a w roku 1970 w Żorach, gdzie znajdowała się dyrekcja jastrzębsko-żorskiej fabryki domów.
Komentarze
31 komentarzy
No cóż po 100 latach bloki w jastrzembiu odnowimy jak norstradame we francjii i dalej di następnego wieku.
A małe domki slamsy na odludziu blokowiska miasta nie będzie warto inwestować bo miastu przynoszą małe korzyści.
W Żorach główna ulica "śmiesznego" centrum zwie się Kaczą. Podobno jeszcze niedawno pływały tam kaczki, a zamiast bruku było błoto. Tak mówią starsi mieszkańcy Żor. Do niedawna Żory słynęły też... z targu końskiego podczas gdy w Rybniku były już Hermes czy Domus... Różni nas wszystko i stąd te różne dąsy, kompleksy, zazdrostki. Rybnikowi się lepiej powodziło ale pamiętajcie. Rybnik rozwija się od stuleci. Żory i Jastrzębie to wymyślone w PRL sypialnie ROW.
@luxverit pamiętaj Żory k. Rybnika! Sam sobie zaprzeczasz bo jeśli uważasz, że przyłączono do Rybnika miasteczka to znaczy, że większy przyciągnął słabszych. Żory składają się tylko z bardzo słabej starówki z której sami żorzanie się śmieją (lub w lepszym przypadku się nim nie chwalą!), a poza nią też przyłączono wioski. Warto podkreślić, że w tym 40 tys. Rybniku było wtedy kilka kin, kilkanaście zakładów przemysłowych, 4 szpitale, 5 kościołów, duży dworzec kolejowy, dworzec PKS, stadion, domy towarowe, sporo mieszczańskich kamienic... A co było na starówce w Żorach??? TO CO DZISIAJ. O Jastrzębiu w ogóle nie wspominajmy bo przecież ono nie powstało z połączenia miasta z wsiami czy miasteczkami tylko... z wsi połączonych z wsiami. W Jastrzębiu do dzisiaj są sołectwa i sołtysi, a w Żorach zlikwidowano sołectwa dopiero kilka lat temu. Szczęśliwi ci których włączono do Rybnika. Świetnie to widać na przykładzie gigantycznej inwestycji w postaci obwodnicy dwujezdniowej. Gdyby Rój był częścią Rybnika to węzeł autostradowy byłby w Roju i nieszłoby do tego spaprania węzła przez małomiasteczkowe władze Żor w Rowniu. Gdyby Rydułtowy były dzielnicą Rybnika - dzisiaj zamiast klepać biedę miałyby inwestycje na poziomie innych dzielnic Rybnika i... dwujezdniową obwodnicę. Niestety za błędy się płaci. Samodzielność małomiasteczkowa Rydułtów, Żor, Jastrzębia, Wodzisławia - tylko służy Rybnikowi, jedynemu miastu naszego regionu.
Gęstość zaludnienia Rybnika jest niższa dlatego, że w swoim obszarze ma tak jak Szczecin - zalew, ogrom lasów i tereny górnicze które wymagają bardzo dużej przestrzeni. Ale to w Rybniku a nie w Żorach, Jastrzębiu czy Wodzisławiu zaszły po 1990 roku najciekawsze zmiany urbanistyczne i tylko Rybnik ma Śródmieście - które stale się rozwija. :))) Brawo Rybnik!
@Arteks
Wyjaśniono ci wielokrotnie, że Rybnik to bardzo dziwne miejsce, ktore powstało z kilku ODLEGŁYCH miejscowości i wiosek.
Gęstość zaludnienia Rybnika jest najniższa w Polsce w miastach ponad 100 tys. To chyba swiadczy o tym że Rybnik to tylko kilka ODLEGLYCH OD SIEBIE miasteczek.
Przed sztucznym przyłaczeniem tych miasteczek Rybnik w 1975 roku liczył ZALEDWIE 40 tys mieszkanców.
I DO DZISIAJ NA TAKIE WYGLĄDA.
Pamietaj Arteks, Boguszowice k.Żor!!!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Te 50 lat to kompletna bzdura! Nikt nie buduje domów na ograniczony czas.
Rybnik pod względem urbanistycznym jest śmiesznym miastem. Zwykle miasta ponad stutysięczne mają dość wyraźny podział na kwartały, które pełnią różne funkcje. W Rybniku oprócz rynku, wspomnianych ulic Powstańców i Sobieskiego nie ma wykształconej typowej tkanki miejskiej charakterystycznej dla miast ponad 100 tys
Patrząc na Opole, które ma 12 tys mniej mieszkanców, to wydaje sie, ze Opole jest 3 razy wieksze od śmiesznego Rybnika, który jest zlepkiem kilku satelitarnie połozonych wiosek i miasteczek.
NO I TE SLYNNE WIEJSKIE CHAŁUPY W CENTRUM RYBNIKA, GDZIE PASĄ SIE KURY.
Rybnik to wesołe miasto. Wszyscy sie z niego śmieją :)
KREDYT 0% i rudy przewróci te stare "rudery" I postawi nowiutkie, ekologiczne uśmiechnięte bloczki tylko poko,poko
(89.64. * .254) ale kto ci każe mieszkać w takiej dziurze? Lepsze skomunikowanie ze światem znajdziesz nawet w Chałupkach czy Wodzisławiu. A w Rybniku są połączenia nie tylko do Katowic ale... do Gdańska, Poznania, Warszawy czy Wiednia. Zamiast narzekać na Jastrzębie w którym nic się już nie zmieni, a kryzys się będzie tylko pogłębiał trzeba podjąć decyzję o przeprowadzce. Wszędzie mieszkania droższe niż w Jastrzębiu ale zdecydowanie warto. Życie w Jastrzębie to życie zmarnowane. W innych miastach nie znają problemów jakie istnieją w Jastrzębiu - naprawdę!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
W tych czasach strasznej komuny jeżdżono pociągami do pracy.Przyszła demokracja niejaki Janecki i zniszczono kolej osobową w Jastrzębiu-Zdroju.To się nazywa nowoczoesnośc dla regionu.
~do_Mecenas_Jan_Pierdoła (91.207. * .154) Następny który nie umie czytać ze zrozumieniem .Nie rozumiesz ? Zapytaj ale nigdy nie tkwij w niewiedzy
Do Johnnn
Następny inteligenty bezobjawowo bredzi byle tylko bredzić tak jak by tylko w Jastrzębiu i tylko w Polsce budowano osiedla z wielkiej płyty i tylko Jastrzębie jest według niego "pomnikiem dziadostwa PRL w architekturze.
Bloki budowane dla górników jako hotel stawiane byle jak nie mają ani pionu ani poziomu. Patrząc z 10 piętra w dół zamiast prostej ściany ukazuje się fala xD dziw że to jeszcze stoi. Te budynki które miały być dla spółdzielni mieszkaniowych podobno lepiej się przyłożono do solidności konstrukcji. Jastrzębie jest pomnikiem dziadostwa PRL w architekturze i nie tylko...
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
~Jessica16 (188.146. * .59) Coraz częściej czytając posty niektórych ludzi , jestem zbulwersowany i przerażony .Przecież oni wszyscy chodzą po ulicach bez opieki .
I pamiętaj o jednym " Gdy nie mamy w sobie gniewu nie mamy też wrogów , gdy pożera nas nienawiść widzimy wrogów wszędzie " Niech to motto zawsze Ci towarzyszy .
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
widzę że Mecenas ...to wasz człowiek bo niemożna nic mu zarzucić...całe peło.
~ankA_pisankA (80.188. * Jak widzisz mnie spotyka to samo . Ci co tak zawzięcie hejtuja kiedyś w końcu zrozumieją , że „ Prawda jest jak stare wino jest cierpkie w smaku , ale dobrze wpływa na trawienie „
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
do ~Mecenas_Jan_Paragraf (178.43. * .172)
A w tej upadającej osadzie górniczej organizuje się jedynie wystawy i spotkania wspominkowe pod tytułem "Jak to drzewiej bywało".
100/100
Kiedykolwiek podejmuję temat, że w miejscu bez przyszłości bezsensowne jest ciągłe gloryfikowanie przeszłości, to natychmiast wylewa się na mnie hejt.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
~żorska_apatia (188.137. * .64) Zapraszamy do Jastrzębia , pracy i mieszkań komunalnych na wynajem jest bez liku .Mamy tu Biedronki , Lidle , Aldi , mamy stacje benzynowe i oczyszczalnię ścieków .Mamy nawet połączenie autobusowe z Krakowem co prawda tylko dwa razy dziennie , ale zawsze to coś .Do Katowic też można busem skoczyć . Mamy 50 metrowy betonowy deptak w lecie skąpany w pełnym słońcu , mam betonowy plac z fontanną gdzie w środku lata można doznać niezapomnianych wrażeń cieplnych . Mamy wielkie galerie handlowe , nie ważne że sklepy są tam takie same .No i najważniejsze inwestorzy szturmują tą osadę nieustannie od wielu lat ,ale władze są wybredne i byle jakich firm do miejskich konfitur nie dopuszczają .Reasumując serdecznie zapraszam
Tak hipotetycznie, jak zostanie rozwiązany problem jak już się okaże że ze względów bezpieczeństwa nie będzie można mieszkać w tych blokach?
~Rachela23 (188.146. * .247) Której części mojego wpisu nie zrozumiałaś , napisz pomogę .
Mecenas Jan paragraf to weź się spakuj i jedź do Żor wieczny malkontencie ii nieudaczniku
@Mecenas w Żorach nadal realizują hasło z PRL - Żory sypialnią ROW i dlatego buduje się bloki. Tylko bloki - innych miejskich inwestycji brak. Tymczasem jeśli ktoś z Żor chce zarobić powyżej minimum socjalnego musi pracować poza Żorami albo być prezydentem miasta lub naczelnikiem w urzędzie miejskim.
Super temat? Świetna historia.
Mamy 21 wiek.....
Mój tata pracował w FADOMIE. ogromny zakład i piekne wspomnienia
A beda stały do końca świata i jeden dzień dłużej jak powiedział?, nie pamiętam kto?
Wiecie dlaczego ta osada górnicza upada ? Bo ciągle ględzi się o przeszłości i ciagle tęskni się za socjalizmem .
A tymczasem w ŻORACH .Powstanie 405 mieszkań, wykończonych „pod klucz”, a same budynku będą wyróżniały się tym, że zostaną zbudowane w nowoczesnej, niskoemisyjnej technologii i będą posiadały schrony dla ludności cywilnej.
Umowę na realizację tego projektu ze strony Gminy Miejskiej Żory podpisał Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, zaś ze strony firmy Hochtief PPP Inwestycje Polskie Sp. z o.o. Joanna Shaw -Członek Zarządu HOCHTIEF PPP Inwestycje Polskie oraz Bernd Holtwick - Executive Vice President, CFO & CDO HOCHTIEF PPP Solutions.
"- Niezwykłość tego projektu polega na tym, że prywatny partner nie tylko wykona inwestycję, ale przez 20 lat będzie odpowiedzialny za utrzymanie tych mieszkań, będzie je między innymi remontował, a po 20 latach będzie musiał oddać je gminie w idealnym stanie. Dzięki temu 405 rodzin zyska nowe, wygodne mieszkania"
A w tej upadającej osadzie górniczej organizuje się jedynie wystawy i spotkania wspominkowe pod tytułem" Jak to drzewiej bywało "
Mam nadzieję że nie usuniecie tego tekstu , w przeciwnym razie będzie to dowód na to , że to co napisałem o tej osadzie jest prawdę .