Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Bloki miały stać 50 lat, ale mogą wytrzymać nawet 100 [WIDEO]

11.12.2024 07:24 | 31 komentarzy | KaBa

Pierwszym blokiem z wielkiej płyty był budynek przy ulicy Wielkopolskiej określany popularnie jako 106, później powstały następne. Wszystko to było dziełem pracowników -  budowlańców z fabryki domów „FADOM”. I właśnie tej, tak bardzo związanej z Jastrzębiem-Zdrojem, firmie było poświęcone kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum”, jakie odbyło się w czwartek, 10 grudnia.

Bloki miały stać 50 lat, ale mogą wytrzymać nawet 100 [WIDEO]
Bloki z wielkiej płyty mogą bezpiecznie być eksploatowane nawet przez 100 lat. Fot. JastrzebieOnline/arch.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główna sala w Galerii Historii Miasta była wypełniona po brzegi, bo tak duże zainteresowanie wzbudziła promocja książki pt. „FADOM. Symbol budownictwa wielkopowierzchniowego. PBM PW w Żorach - ocalić od zapomnienia”, autorstwa Henryka Buchalika, Andrzeja Tymoszko i Grażyny Krzemińskiej.

Grudniowe spotkanie z cyklu „przystanek Muzeum” wzbudził duże zainteresowanie. Fot. KaBa

Grudniowe spotkanie z cyklu „przystanek Muzeum” wzbudził duże zainteresowanie. Fot. KaBa

O tym, że trudno wyobrazić sobie nasze miasto bez bloków z płyty wielkopowierzchniowej, mówił kierownik Galerii Historii Miasta Marcin Boratyn. To przecież mieszkanie, zaraz obok pracy, było magnesem przyciągającym do Jastrzębia ludzi z całej Polski. Tutaj, upragnione „M” otrzymywało się stosunkowo szybko i było ono spełnieniem marzeń tysięcy przybyszy z całego kraju.

- FADOM istniał przez 23 lata (1969-1992). W tym czasie wyprodukowano elementy do ponad 80 tys. mieszkań, co daje średnio ok. 250 tys. mieszkańców. Budynki z wielkiej płyty możemy zobaczyć w kilkunastu miejscowościach, w tym oczywiście również w Jastrzębiu-Zdroju. W mieście powstało 129 budynków, co przekłada się na 11 931 mieszkań. Pierwszy budynek w Jastrzębiu wybudowanym w tej technologii powstał wiosną 1971 roku przy ulicy Wielkopolskiej, nosił wówczas numerację 106, obecnie klatki 1-15. Warto dodać, że w całym kraju w 1980 roku w Polsce oddano do użytku 217 tys. tego typu mieszkań – mówił Henryk Buchalik.

Ciekawą tematyką poruszaną podczas spotkania był czas, w jakim można było bezpiecznie eksploatować bloki. Jak mówił, Andrzej Tymoszko, wówczas szacowano to na 50 lat, obecnie wydłużono ten okres do 100 lat.

Uruchomienie Fabryki Domów „FADOM” w Bziu Zameckim nastąpiło 17 lipca 1969, a w roku 1970 w Żorach, gdzie znajdowała się dyrekcja jastrzębsko-żorskiej fabryki domów.