Poniedziałek, 16 września 2024
imieniny: Edyty, Kornela, Kamili
RSS
W poniedziałek (16.09.), kwadrans przed 21:00, jednostki z powiatu wodzisławskiego zostały zaalarmowe w związku ze zgłoszeniem o przecieku na wale Polderu Buków. Na miejscu okazało się, że to niewielki wyciek z rury.
- Napływające informacje z Rybnika pozwalają patrzeć w najbliższą przyszłość z optymizmem - informuje Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej. Z kolei starosta raciborski, Grzegorz Swoboda, podaje, że sytuacja w gminach Kuźnia Raciborska i...
Po uszkodzeniu wału w Ostrawie pojawiło się bardzo wiele doniesień, które sugerują, iż zdarzenie to zagraża naszemu regionowi. Podkreślamy, że sytuacja ta nie pogorszy sytuacji w naszym regionie.
Główny Inspektor Sanitarny wydał w poniedziałek (16.09.) specjalne ostrzeżenie. Obowiązuje również dla naszego województwa.
Podczas patrolowania i monitorowania sytuacji w rejonie rzeki Odry policjanci zauważyli konia, który wpadł do wody i sam nie potrafił się z niej wydostać. Miał jednak wiele szczęścia. Zauważyli go policjanci patrolujący teren. Przy ich pomocy,...
Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, w tym także powiat raciborski. Premier Donald Tusk złożył podpis pod rozporządzeniem...
W poniedziałek (16.09.) o 16:00 na terenie Zbiornika Racibórz Dolny zorganizowano konferencję prasową z udziałem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery i przedstawicieli innych instytucji. Głównym tematem jest aktualna sytuacja...
Trwa umacnianie wałów w Olzie. Do działań zmobilizowano strażaków-ochotników.
Publikujemy obszerny materiał zdjęciowy i filmowy autorstwa Jakuba Kwiatkowskiego, który daje wyobrażenie o potędze żywiołu, z jakim mierzą się obecnie mieszkańcy gmin Nędza i Kuźnia Raciborska.
Na miejscu obecne były służby, które sygnalizowały brak przejazdu. Mimo to jeden z kierowców zignorował polecenia i wjechał w ogromną wyrwę.
Czy można wyobrazić sobie lekcje na promie na Morzu Bałtyckim? Dla klasy o profilu turystycznym w „Korfantym” nie jest to żadnym problemem. Młodzież wypłynęła w rejs, podczas którego realizuje szkolny materiał nauczania.
Sytuacja powodziowa na południowym zachodzie Polski nadal jest dramatyczna. Kolejne instytucje ogłaszają zbiórkę na rzecz poszkodowanych. Poseł Krzysztof Gadowski zbiera dary, które można przynosić do jego biura przy ulicy Katowickiej.
O sytuacji powodziowej w regionie informujemy na bieżąco. Dramatyczna sytuacja ma miejsce na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jastrzębiu-Zdroju organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych.
Już w najbliższą sobotę, 14 września, jastrzębska porodówka otworzy drzwi dla wszystkich chętnych, chcących poszerzyć swoją wiedzę związaną z ciążą oraz opieką nad noworodkiem. Różnorodne zajęcia i prelekcje będą odbywały się przez cały dzień.
Wielu uczniów wracających do szkół po wakacjach nie jest z tego zadowolonych. Znika luz i poczucie wolności. Szkoła kojarzy im się z przymusową nauką. Jednak czy nauka może być przymusowa? Formalnie tak, w rzeczywistości nie ma mowy o poznaniu czegokolwiek, jeśli nie ma dobrej woli, a przede wszystkim zaangażowania człowieka. Zresztą,...
W naszym regionie górnictwo było popularnym rzemiosłem. Z kopalniami wiążą się różne opowieści i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Według jednej z relacji pod ziemią podobno ukazały się dusze zmarłych górników.
Druga edycja imprezy sportowej Hajer Indoor Triathlon (21 września) zbliża się wielkimi krokami. Lista zawodników szybko się zapełnia, ale jeszcze można się zapisać. Nowością jest to, że w triathlonie wystartują również dzieci. Szykuje się piękna sportowa impreza z górniczym akcentem. O tym, dlaczego warto wziąć w niej udział,...
Pierwszy tydzień nauki już minął. Ten czas szczególnie ważny jest dla pierwszoklasistów. Nastolatki rozpoczęły naukę w szkołach średnich i właśnie z myślą o nich organizowane są zajęcia integracyjne. O tym, jak wyglądają i jakie odczucia mają nowo przyjęci uczniowie, mogliśmy przekonać się, odwiedzając popularnego „Korfantego”.
Ostatnim sołectwem, które świętowało zakończenie żniw była Ruptawa i Cisówka. Również tam mieszkańcy chętnie wzięli udział w uroczystościach i zabawie, jaka wiąże się z tym wyjątkowym czasem.
Znana i lubiana impreza pokazująca w nieco ironiczny sposób czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) zaczęła się inaczej niż dotychczas. Najpierw al. Jana Pawła i al. Piłsudskiego przejechał sznur samochodów z epoki, potem było już tylko lepiej. Wata na patyku, kiosk ruchu i wesele, jak za dawnych lat.
Piknik naukowo-sportowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji i to zarówno związanych z różnorodnymi eksperymentami, jaki i sportem. Każdy znalazł coś dla siebie.
Galeria Sztuki Współczesnej „Łazinki III” prezentuje kontrowersyjną, ale ciekawą wystawę. Główną rolę odgrywają w niej odpadki, z których powstają patologiczne postacie, jak na przykład dyktatorzy – Władimir Putin i Kim Dzong Un. Śmieci zmieniają się też w wizerunek Matki Boskiej czy świętego Jana Pawła II.
Rodzinne Ogrody Działkowe „Zacisze” borykają się ze szkodami górniczymi, a właściwie ich skutkami. Zapadlisko górnicze pochłonęło na przestrzeni ostatnich lat około 200 działek. Ci, którzy jeszcze mają tam ogródek, martwią się jak długo jeszcze, będą mogli się nim cieszyć.
Sytuacja ekonomiczna Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie jest najlepsza. Pierwszy kwartał tego roku firma zanotowała stratę w wysokości 9,7 mln zł netto. Wyniki za półrocze zostaną ogłoszone 27 września. Tymczasem działacze związku zawodowego „Sierpień 80. Konfederacja” zwracają uwagę na „wieloletnie zaniedbania i złe zarządzanie" firmą.
Skąd się wzięły zjawy w sądzie? Dlaczego nikt przez dłuższy czas nie chciał kupić domu w Zdroju, a robotnicy budowlani wyskakiwali ze strachu przez okna? Dziwna aura koło ronda gen. Władysława Sikorskiego. Jasnowidz mieszkający na ulicy Rybnickiej. Wszystkie te wydarzenia nie dają się naukowo wyjaśnić, a jednak ludzie w nie wierzą.
Na 3 września przypada 44. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Uroczystości oficjalne odbywają się na placu przed kopalnią „Zofiówka”. Od kilku lat w sposób mniej formalny przypomina się o tych ważnych wydarzeniach mieszkańcom osiedla Morcinka.
W poniedziałek, 2 września, na os. Staszica przyjechał autobus komunikacji miejskiej linii C20. O ponowne włączenie osiedla do systemu komunikacji miejskiej walczyli mieszkańcy wraz z przewodniczącą Moniką Brachaczek. Kierowcę spotkała miła niespodzianka.
Najnowsze komentarze