Piątek, 20 maja 2022

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Plastry miodu, wino na stres, miody z kurkumą i imbirem, rękodzieło. Co znaleźliśmy na Wodzisławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym? [ZDJĘCIA]

14.12.2021 17:06 | 1 komentarz | AgaKa

13 grudnia wystartował Wodzisławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Wybraliśmy się z aparatem, by sprawdzić, co ciekawego można na nim upolować. Co nas urzekło?

Plastry miodu, wino na stres, miody z kurkumą i imbirem, rękodzieło. Co znaleźliśmy na Wodzisławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym? [ZDJĘCIA]
Co ciekawego udało nam się "wyhaczyć" na Wodzisławskim Jarmarku? Przygotowaliśmy kilka propozycji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miód

Na kilku stoiskach można zakupić wyroby miodowe. Miód o standardowych smakach, ale i taki dość nietypowy, jak miód z płatkami róży, miód z propolisem, kurkumą i imbirem (mocno rozgrzewający), plastry miodu (zadziwiający ciężar tak niepozornych pojemników) czy miody w pojemnikach w kształcie misia. Są też lizaki dla dzieci - słodkości w wersji zdrowej. Nie brakuje też świec i miodów z dodatkami, np. orzechami, żurawiną czy pestkami dyni.

Rękodzieło i nie tylko

Na Jarmarku nie mogło się obyć bez rękodzieła. Stroiki wiszące, stroiki stojące, makramy, biżuteria ze stali chirurgicznej, ręczniki kuchenne, torby na zakupy czy piękne, ręcznie malowane obrazy. W nabliższych dniach propozycji ma przybywać.

Przetwory, wędliny i... wino na stres

A co z jedzeniem? A no też jest. Wędliny, przetwory, sery, kulki mocy a'la Anna Lewandowska i coś na rozgrzanie na miejscu, czyli popularny grzaniec lub szwajcarskie dania na ciepło. Znaleźliśmy też wina. Najciekawszym było to... na stres. Ok, w tym momencie powiecie, że przecież każde wino jest na stres... ale nie każde wino ma na to papier. A to ma - półsłodkie wino z dodatkiem uspokajających ziół. 

Co jeszcze znaleźliśmy? Ocet jabłkowy, mirabelkowy, gruszkowy, warzywne leczo (opcja dla wegetarian, ale można mięso samemu dodać), sosy pomidorowe, zupy pomidorowe, konfitury, pasty, ser smażony z kminkiem, a nawet kompoty świąteczne z cukrem lub bez. Rozpiętość przetworów i dań jest całkiem spora, więc nawet wegetarianie i weganie znajdą coś dla siebie.

Pozytywne choinki

Na dwóch choinkach znajdujących się przy wejściu na Jarmark Bożonarodzeniowy zawieszone zostały bombki z miłymi słowami na każdy dzień. Autorką instalacji jest Julia Materzok - studentka PWSZ w Raciborzu, którą do pracy zainspirowała bułgarska tradycja Martenice. Polega ona na obdarowywaniu bliskich osób biało-czerwonymi bransoletkami przed nadejściem wiosny, a następnie w pierwszy dzień wspomnianej pory roku zawieszane są one na drzewach.

- Instalacja ma poprawiać humor. Uważam, że miłe słowo, czy uśmiech drugiego człowieka, to coś od czego powinniśmy zacząć zmieniać świat na lepsze - mówi autorka instalacji.

Akcja jest kolejną podjętą inicjatywą w ramach kampanii „Bądź człowiek, nie cZŁOwiek”, która ma zwrócić uwagę na powszechność i powagę zjawiska mowy nienawiści coraz częściej obecnej nie tylko w Internecie, ale również w życiu codziennym.

Zapraszamy do przejrzenia naszej galerii zdjęć. Może wpadnie wam coś jeszcze w oko i odwiedzicie Wodzisławski Jarmark? Przypominamy, co będzie się działo w najbliższych dniach: Jarmark Bożonarodzeniowy zawita do Wodzisławia. W programie między innymi... karuzela