Piątek, 20 maja 2022

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Mural zakorzeniony historycznie. W Raciborzu grafika Wernera zyskała rozmiar XXL [LIVE]

10.12.2021 19:09 | 4 komentarze | ma.w

- To pierwszy nowożytny, ale osadzony w naszej historii mural Raciborza - ogłosił w piątek 10 grudnia na ul. Chopina 12 prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Nazwał spotkanie z mediami służące prezentacji murala "odrobinę doniosłą chwilą".

Mural zakorzeniony historycznie. W Raciborzu grafika Wernera zyskała rozmiar XXL [LIVE]
Mural historyczny i jego twórcy: Adam Feliniak, Martyna Baranowska i Ryszard Paurowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polowemu towarzyszył jego pierwszy zastępca Dawid Wacławczyk. - Włożył wielkie serce i wszelkie starania, aby ten mural powstał. A nie jest to nasze ostatnie słowo w kwestii murali - tajemniczo stwierdził prezydent Raciborza.

Zgoda konserwatora

Wacławczyk przypomniał, że urzędnicy musieli pokonać pewne trudności, aby powstał pierwszy raciborski mural. - Mieliśmy na myśli inne miejsce, ale większość w radzie zdjęła nam środki finansowe z wydziału promocji. Temat wzbudził emocje w radzie. To sprawiło, że nie zdążyliśmy z konsultacjami u wojewódzkiego konserwatora zabytków, żeby mural był wykonany latem czy jesienią - mówił pod nowym muralem wiceprezydent.

Zaznaczył, że wszystkie działania na terenie raciborskiej starówki wymagają zgody konserwatora.

D. Wacławczyk oznajmił, że cieszy go pierwsza lokalizacja muralu, bo w Muzeum wstępuje nowa energia z objęciem przez Romualda Turakiewicza funkcji dyrektora placówki.

- Od początku chcieliśmy zakorzenienia historycznego tych murali. Drugi powstanie na ul. Szewskiej i będzie odpowiadał temu miejscu, nawiązywał do jego historii - zapowiedział pierwszy zastępca Polowego.

Według "wice" dzięki muralowi miejsce przy ul. Chopina nabiera szczególnie historycznego charakteru.

Koloryt i obyczajowość

Dyrektor Muzeum wyjaśnił, że mural przedstawia grafikę powstałą w połowie XVIII wieku. Stworzył ją Friedrich Bernard Werner - autor wizerunku wielu miast śląskich. - Słynął z tego, że przedstawiał ówczesne widoki miast bardzo rzetelnie, dokładnie. Pokazał Racibórz od strony północnej, od dzisiejszego Proszowca. Widać tu wszystkie ważniejsze budynki w mieście, kościoły, zamek, bramy miejskie oraz rzekę Odrę i jej odnogę Młynówkę - opowiadał mediom Romuald Turakiewicz.

Według niego grafika Wernera w piękny sposób przedstawia także koloryt i obyczajowość z tamtej, XVIII-wiecznej epoki.

Szef Muzeum wyjaśnił, że na muralu, od lewej strony widać zamek, rzekę, most, Bramę Odrzańską, obecny kościół św. Jakuba, kościół farny, kościół św. Ducha, klasztor - dzisiejsze muzeum oraz Brama Mikołajską i rejony Starej Wsi.

Raciborski dream team

Autorami murala są: Ryszard Paurowski, Martyna Baranowska i Adam Feliniak. - To nasz raciborski sztab, taki dream team - przedstawiał ich Dawid Wacławczyk.

- Dziękuję za możliwość stworzenia tej pracy i zaufanie, jakim mnie obdarzyły władze Raciborza. Jestem zadowolony z realizacji na tę chwilę. Dobrałem współpracowników, by w trakcie pracy mnie wspierali i wyłapywali błędy. My nie robimy na akord, tylko nastawiamy się na jak najlepszy efekt - powiedział Paurowski.

Twórca przyznał, że mural powstawał w niesprzyjających warunkach, gdy padał śnieg i deszcz. Pracowano nad nim łącznie 120 godzin. Autory użyli farb najwyższej jakości, takich którymi maluje się w temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza. - Myślę, że ten mural nas przeżyje - ocenił trwałość prac.

Ryszard Paurowski o muralu na Muzeum.mp3

Tych samych farb co na ścianie przy ul. Chopina 12 Paurowski użył wcześniej na przystani kajakowej nad Odrą. - Mimo wielokrotnego zalewania wodą, ta farba się trzyma - stwierdził artysta. Jego prace znajdują się także na budynku poprawczaka na Płoni.

Nietypowa praca

- To była ciekawa praca, z troszkę innym podejściem. Czerpaliśmy z tego przyjemność. Od poniedziałku wchodzę na rusztowanie przy ul. Szewskiej - stwierdził R. Paurowski.

Adam Feliniak powiedział, że z Paurowskim pracuje nie po raz pierwszy. - Kombinujemy prężnie jak się da - powiedział.

Martyna Baranowska współpracowała z R. Paurowskim w kościołach w Pietrowicach Wielkich i Pawłowicach. Ocenia te kontakty jako dobre. - Przełożenie grafiki warsztatowej na współczesne techniki pracy jest ciekawe. To nietypowa praca, odbiega od współczesnych grafik - oceniła Baranowska.

Współpracownicy Paurowskiego przyznali, że trudności sprawiała im niska temperatura. - Ale jak było więcej ruchu to nie było tak najgorzej. Śnieg krzyżował nam plany. Jednego dnia odpuściliśmy bo ściana była mokra - mówili dziennikarzom.

- Już widać na wjeździe do miasta jak Racibórz pięknieje. Powstają obiekty równie godne jak te co widać na tej historycznej panoramie. W swojej wyborczej "10. Polowego" wskazałem, że chcę wykorzystywać walory turystyczne miasta. Potencjał jest duży, trzeba go pokazać, by także mieszkańcy uwierzyli w te atuty Raciborza -

Na namalowanie muralu przeznaczono 25 tys. zł.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza