Wtorek, 24 grudnia 2024
imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza
RSS
Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi,...
W czwartek (5.12) w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza Józefa Kukuczki.
Ks. Józef Kukuczka był przed laty związany z parafią w Syryni. Pogrzeb kapłana odbędzie się w Kaczycach, 5 grudnia.
W niedzielę, 24 listopada w gminie Lubomia odbyło się referendum w sprawie proponowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Ani o Kopcu, ani też o spoczywającym u jego podnóża głazie narzutowym z wyrytą inskrypcją, nie wspomina żadne źródło pisane. Nie znaczy to jednak, że jest on całkowicie anonimowym obiektem i że nikt dotąd w dalszej lub bliższej przeszłości...
Przyszłość Rogów odniosła przekonujące zwycięstwo w derbach ligi okręgowej.
W niedzielę (3.11.) w Lubomi na ulicy Tartakowej doszło do pożaru w budynku gospodarczym. Na miejsce skierowano straż pożarną, policję i pogotowie ratunkowe.
Drużyna Naprzodu Syrynia odniosła cenne zwycięstwo nad rywalem zza miedzy, pokonując Silesię Lubomia 2:1 w emocjonującym meczu derbowym.
Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego, które odbędzie się na wniosek mieszkańców gminy protestujących przeciwko zmianom w miejscowym planie zagospodarowania.
DW 936 jest nieprzejezdna od Kokoszyc w kierunku Zawady, Syryni, Bukowa i Krzyżanowic. Na miejscu są obecni strażacy.
Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi, to jako pierwszą przytoczyć wypada legendę mówiącą, iż Kopiec ten jest miejscem wiecznego...
Panie z kół gospodyń wiejskich oraz liczni mieszkańcy Lubomi wzięli udział w warsztatach gotowania z Remigiuszem Rączką, które były zwieńczeniem projektu "Jak za starej Polski - tradycje żniwne gminy Lubomia".
Podsumowanie konkursu "Piękna Wieś Województwo Śląskiego", odbyło się podczas Forum Sołtysów, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca"Śląsk" w Koszęcinie. Wyróżnienie Specjalne Marszałka Województwa Śląskiego dla Wsi Nieboczowy, za wytrwałe dążenie mieszkańców do ocalenia swojej tożsamości, jedności i tradycji, odebrali w...
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Nie inaczej było w gminnej bibliotece publicznej w Lubomi.
Ani o Kopcu, ani też o spoczywającym u jego podnóża głazie narzutowym z wyrytą inskrypcją, nie wspomina żadne źródło pisane. Nie znaczy to jednak, że jest on całkowicie anonimowym obiektem i że nikt dotąd w dalszej lub bliższej przeszłości nie interesował się nim i że nie ma na jego temat wzmianek literaturowych. Na pewno wzbudzał...
Najmłodsi mieszkańcy Syryni i Nieboczów uczestniczą w warsztatach przeznaczonych dla dzieci z przedszkoli i szkół, na których uczą się szacunku i prawidłowej komunikacji z psami, by zapobiec ich niewłaściwemu traktowaniu.
W Syryni odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Stowarzyszenie HDK w Rydułtowach i OSP Syrynia.
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach zaprasza na dwie akcje oddawania krwi, które odbędą się w najbliższą niedzielę na terenie powiatu wodzisławskiego.
Tradycyjny koncert jesienny zespołów śpiewaczych odbył się w Wiejskim Domu Kultury w Grabówce. W tym roku motywem było winobranie.
W historii chóru „Echo” za oficjalną datę powstania uważany jest rok 1918. Niemniej prawdziwych początków działalności chórzystów należy upatrywać kilka łat wcześniej. Pierwszymi zespołami śpiewaczymi na tych terenach były: chór mieszany „Lutnia” w Lubomi (1912) oraz Towarzystwo Śpiewacze św. Barbary (1913).
Najnowsze komentarze