Sobota, 23 listopada 2024
imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
RSS
22 listopada w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się jubileuszowa X odsłona Kokoszyckiej Jesieni Artystycznej. Dzięki corocznej imprezie mieszkańcy mieli szansę zaprezentowania swoich talentów.
Galeria Sztuki Rzeczna przygotowała ciekawą wystawę, której wernisaż obył się 22 listopada. „Before Midjourney”, bo o niej mowa to wspólna prezentacjaprac Zdzisława Beksińskiego, Katarzyny Fober oraz Anny Kloc.
W piątkowe przedpołudnie, 22 listopada w niepublicznym zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym w Kuźni Raciborskiej prowadzonym przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Mawo-Med z siedzibą w Katowicach, zrobiło się bardzo gwarno i wesoło,...
Służby techniczne PKP PLK SA przez całą noc działały na stacji Kuźnia Raciborska. Jak poinformowała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK, udało się już wstawić na tory cztery wagony. Prace są efektem nocnego wykolejenia pociągu,...
Sprawdziły sie wczorajsze zapowiedzi synoptyków - dzisiejszej nocy nasz region nawiedziły miejscami intensywne opady śniegu. Na drogach zrobiło się ślisko, czego pierwsze efekty już widać w policyjnych statystykach.
Finał konkursu Polska Miss Nastolatek 2024 zbliża się wielkimi krokami. Z Raciborszczyzny do rywalizacji stanie Laura Pieczarek z Wojnowic. - To dla mnie ogromne wyróżnienie - przyznaje finalistka.
Nowiny Wodzisławskie trafiają w ręce Czytelników od ćwierć wieku. Nasz jubileusz zaznaczyliśmy również spotkaniem autorskim, na które zaprosiliśmy byłych redaktorów i współpracowników oraz publiczność, czyli naszych Czytelników.
Jest już otwarte długo oczekiwane miejsce dla młodych w Raciborzu. Dotąd spotykali się zazwyczaj w popularnym "Maku". Był też czas, że można było się schronić przed chłodem w świetlicy na dworcu PKS-u. Teraz na przebudowanym dworcu...
Do końca miesiąca potrwają prace remontowe przy pałacu w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie), znanym w regionie, a ostatnio rozsławionym przez film „Cisza nocna”, w którym swoją ostatnią główną rolę zagrał zmarły w zeszłym roku...
Służby techniczne PKP PLK SA prowadzą działania na stacji Kuźnia Raciborska po zderzeniu dwóch składów towarowych na przejeździe kolejowym przy ulicy Staszica. Trwa usuwanie uszkodzonych wagonów i wstępne szacowanie stanu torowiska. Policja...
Co może ucieszyć chore dzieci? Czy można w jakiś sposób wnieść trochę optymizmu w codzienną szpitalną rzeczywistość? Nierzadko najmłodsi spędzają święta Bożego Narodzenia w lecznicy daleko od domu. Warto więc sprawić im nieco radości i urozmaicić ich codzienność. Z ciekawą propozycją wyszła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza...
Pracownicy Poczty Polskiej chcą strajkować, aby w ten sposób wywalczyć podwyżkę wynagrodzenia, domagają się 1 tys. zł brutto więcej. Obecnie ich pobory utrzymują się na poziomie płacy minimalnej, czyli 4,3 tys. zł brutto. Na razie nie wiadomo, kiedy miałaby odbyć się akcja strajkowa.
Jak bardzo stereotypowe postrzeganie roli kobiet w społeczeństwie i dawne historie rodzinne mogą mieć wpływ na trzydziestolatkę, która niespodziewanie dowiaduje się, że jest w ciąży? Czy tłumione przez nią obawy odcisną piętno na życiu młodej kobiety? Poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania zajęli się uczestnicy kolejnego spotkania...
Przewodniczący górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek przestrzega przed chaosem w górnictwie. Może to być konsekwencją braku notyfikacji umowy społecznej, która określa zasady przeobrażeń w tej branży. Bez wdrożenia tej umowy górnicy nie będą mieć gwarancji pracy w kopalniach.
Odwiedziny duszpasterskie, czyli popularna kolęda tradycyjnie przypada na czas po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku. Jednak księża z jednej z jastrzębskich parafii już w najbliższy piątek zaczynają odwiedzać jastrzębian w domach.
W popularnym „Korfantym” wręczono stypendia dla zdolnych i aktywnych uczniów. Młodzież będzie dostawała pieniądze przez cały rok szkolny. Wszystko to było możliwe dzięki współpracy szkoły z Fundacją Świętego Mikołaja.
Zaduszki, Dzień Zaduszny przypada na dzień 2 listopada i w Kościele katolickim poświęcony jest wszystkim zmarłym, którzy przebywają w czyśćcu. Ma to być miejsce ich pośmiertnej pokuty. Na jastrzębskich cmentarzach znajdują się między innymi groby sapera, powstańców, zaginionych bez wieści oraz ofiar I i II wojny światowej.
W dniu Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich. To czas modlitwy i zadumy. W tym szczególnym czasie na cmentarzach można spotkać wolontariuszy, którzy zbierają datki na jastrzębskie hospicjum. Są też i harcerze sprzedający znicze. W ten sposób gromadzą środki na swoją działalność.
1 listopada to w polskiej tradycji dzień Wszystkich Świętych. Na terenie Jastrzębia jest kościół pod takim wezwaniem i znajduje się w sołectwie Szeroka. Swoją genezą sięga końca XIII wieku. Na parafialnym cmentarzu możemy zobaczyć wyjątkowy pomnik, postawiony przy grobie żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej oraz powstańców śląskich.
1 i 2 listopada, czyli Wszystkich Świętych oraz Dniu Zadusznym na cmentarzach w Jastrzębiu-Zdroju spotkamy harcerzy. Jak co roku, będą sprzedawać znicze. Dochód ma być przeznaczony na cele organizacyjne.
Na tym cmentarzu pamięć o zmarłych wyraża się nie poprzez zapalenie zniczy, ale położenia kamienia na grobie. Nie obchodzi się tam dnia Wszystkich Świętych, co nie oznacza, że zapomina się zmarłych. Cechą charakterystyczną tego miejsca są pionowe nagrobki zwane macewami. Chodzi o cmentarz żydowski w Żorach, który choć mocno zniszczony...
W przededniu katolickiego dnia Wszystkich Świętych coraz częściej, szczególnie młodzi ludzie, obchodzą anglosaskie Halloween. Czy te dwa zwyczaje są dla siebie konkurencyjne? A może – jak chcą niektórzy – To ostatnie ma być zagrożeniem dla wiary katolickiej w Polsce?
Tańce, tort, szampan i hop do wody, zimnej wody. Co było okazją do takiego świętowania? Klub Morsów „Biały Miś” obchodził 15-lecie swojej działalności. Kąpielisko „Zdrój” było miejscem wielkiej, radosnej imprezy.
Trwają prace przy budowie skweru przy ulicy Katowickiej. Jest już gotowa niecka fontanny i firma przystąpi do układania nawierzchni wokół niej. Teren wokół postumentu nazywanego potocznie „rybą” czy „heblem” zmienia swoje oblicze.
Czy Chorwacja to wyłącznie Adriatyk, plaże i cieszący się wakacyjnym chilloutem turyści? Czy możliwe, że ta piękna i słoneczna kraina skrywa mroczne tajemnice? Dlaczego na jednej z wysp w czasach II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny? Odpowiedź na te wszystkie pytania poznali uczestnicy spotkania z Aleksandrą Wojtaszek,...
Podczas październikowej sesji Rady Miasta radni poznali nazwisko kandydatki na stanowisko skarbnika miasta. Została nią Agnieszka Marszałek, wieloletnia pracownica Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. To osoba zaproponowana przez prezydenta Michała Urgoła.
Kolejne spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum było poświęcone Henrykowi Sławikowi, a właściwie historii szkoły dla polskich uchodźców wojennych w Balatonboglar na Węgrzech w latach 1939-1944. Z tej okazji do Jastrzębia przyjechał jej autor Laszlo Szentes.
Najnowsze komentarze