Wtorek, 19 listopada 2024
imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei
RSS
Po informacjach o problemach Polaków pracujących w Czechach - pracownikach zwalnianych z pracy z powodu zamykania produkcji lub niemogących dojechać do pracy - z naszą redakcją skontaktował się rekruter pracujący dla jednej z agencji pracy...
Mistrzostwa świata w piłce nożnej były letnim świętem. Wyczuwalnym nawet przez tych, którzy na co dzień piłką zbytnio się nie interesowali. Organizacja mistrzostw AD 2022 późną jesienią na pustyni w Katarze dla odmiany zabiła zainteresowanie imprezą nawet wśród tych, którzy zazwyczaj z wypiekami na licach odliczali dni do meczu otwarcia.
Już za kilka dni mogą rozpocząć się roboty wyburzeniowe wiaduktu na ul. Czarnieckiego w Wodzisławiu Śląskim. Niedawno pisaliśmy, że ruszają tam prace, jednak Czytelnicy zaczęli pytać, dlaczego 2 km drogi będą kosztować aż 13 mln zł. Właśnie przez ten wiadukt nad linią kolejową do dawnej kopalni 1 Maja, a konkretnie konieczność...
W jednym z telewizyjnych teleturniejów padło pytanie o to, gdzie najwcześniej kobiety uzyskały czynne prawo wyborcze. Wśród odpowiedzi do wyboru były cztery kraje, w tym Polska. Gracze - para młodych ludzi - od razu odrzucili nasz kraj. Bo jak argumentowali, taki zaściankowy i zacofany, że na pewno zdarzyć się to nie mogło.
11 listopada to nasze Święto Niepodległości. Ponad wiek temu Polacy wywalczyli wolność. Warto, a nawet powinno się wracać pamięcią do tamtych historycznych wydarzeń. W tym kontekście pojawia się pytanie, jak świętować? Jak najlepiej uczcić pamięć tych, którzy wolność wywalczyli, a jednocześnie cieszyć się, że naród sam może o sobie decydować?
Na facebookowym profilu posła Grzegorza Matusiaka pojawiło się kilka wpisów zapowiadających podpisanie umowy na budowę linii kolejowej do Jastrzębia, w tym jeden ze zdjęciami na dworcu w Wodzisławiu. Samo podpisanie umowy nastąpiło 9 listopada, a informacja posła wraz ze zdjęciami z Wodzisławia Śląskiego pojawiła się dwa dni wcześniej....
Religia jest nauczana w szkołach od 32 lat. Wpisała się na dobre w polski system oświaty. Jednak rozwiązanie to budzi spore kontrowersje. Nie milkną głosy o wyprowadzenie tego przecież wyjątkowego przedmiotu nauczania ze szkół. Z drugiej jednak strony, przypomina się, że to przecież komuniści, walcząc z Kościołem, usunęli te lekcje...
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają natrętnie, że śmierć jest nieodłącznym elementem naszego życia. Niby to oczywiste i czas ten wydawać się powinien czasem zadumy. Kiedy jednak spojrzymy na to, co dzieje się na cmentarzach, można niekiedy odnieść wrażenie, że przynajmniej dla niektórych z nas, jest...
1 listopada to w polskiej tradycji dzień szczególny. Udajemy się wówczas na groby bliskich, by oddać się chwili zadumy, modlitwy. Coraz częściej w okolicy przełomu października i listopada widoczne jest też inny wymiar tego dnia - Halloween. Często te dwa obrzędy stawia się do siebie w opozycji. Czy jednak rzeczywiście nie mają...
Pijarowe spektakle w wykonaniu naszych parlamentarzystów są coraz bardziej groteskowe. Nadchodzi moment, w którym rachunek za bilety lotnicze i kolejowe naszych wybrańców będzie większy niż kwoty wypisane na niebieskich czekach.
Pytanie postawione w tytule może wydawać się nieco lub - dla części czytelników - bardzo kontrowersyjne. Bo czego Polacy mogą nauczyć się od Niemców lub Czechów? "Wiadomo", że ci pierwsi są naszym odwiecznym wrogiem, a ci drudzy - obiektem kpin i śmiechu. Czy jednak my - Polacy jesteśmy najlepsi i idealni?
Romeo i Julia, para łabędzi z wodzisławskiego parku przez kilka lat cieszyła mieszkańców swoją obecnością. Do czasu. Wiadomo, nic nie trwa wiecznie, zdaje się jednak, że to nie musiało się skończyć ani teraz, ani w taki sposób. Ktoś się do tego przyczynił.
Przepisy prawa, które regulują kwestie opałowe, zostały w ostatnim czasie tak pogamatwane, że wielu mieszkańców naszego województwa nie ma pewności, jakiego rodzaju opał można dziś spalać, by nie narazić się na mandat.
Sezon grzewczy już rozpoczęty. Niektórzy wchodzą w niego z dużą obawą, czy wystarczy im pieniędzy na opłacenie rachunków za energię, inni – czy zdążą kupić odpowiednią ilość węgla. Tu i ówdzie słychać głosy, że trzeba będzie palić, czym popadnie, no może za wyjątkiem opon. Ekologia jakby schodzi na dalszy plan.
Sezon na grzybobranie w pełni. Grzybami w tym roku obrodziło. Niestety również odpadkami, które zostawiamy podczas wizyt w lesie. Wielu z nas wciąż nie potrafi się nauczyć, że w lesie należy za sobą posprzątać.
„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...
Ruszyła IV dawka szczepień przeciwko COVID. W jednym z punktów szczepień na terenie Jastrzębia, pusto, zaledwie kilka osób wypełnia kwestionariusz medyczny. Wielkiego zainteresowania - jak na razie - nie widać. Duża część osób uważa, że epidemia się skończyła albo w ogóle jej nie było. A może była tylko międzynarodowym spiskiem?
Im bardziej staramy się być cywilizowani, tym zdaje się mniej nam to wychodzi. Zaordynowana przez unijnych urzędników rewolucja energetyczna, która miała wynieść nas na wyższy poziom cywilizacyjny - przynajmniej w kwestii energetyki, i wojna w Ukrainie, powodują, że spora część Europy wraca w kwestii energetycznej do... korzeni.
Najnowsze komentarze