Czwartek, 28 listopada 2024
imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
RSS
O godz. 11.00 (wtorek 26 listopada) zaplanowano pogrzeb śp. Henryka Kani seniora, założyciela Zakładów Mięsnych Kania. O śmierci przedsięborcy i filantropa poinformował burmistrz Ustronia.
Rozpoczęła się nowa kampania rekrutacyjna Eko-Okien, jednego z największych pracodawców w regionie. Firma zaprasza do dołączenia do swojego zespołu, oferując stabilne zatrudnienie i możliwości rozwoju zawodowego.
Wdrożenie zmian przyniesie Jastrzębskiej Spółce Węglowej szacowane 8,5 mld złotych pozytywnych skutków finansowych w latach 2025 -2027. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy z wykonawcą AT...
50 lat temu powstała sekcja judo przy Górniczym Klubie Sportowym Jastrzębie. Klub wychował wiele zawodniczek i zawodników, którzy osiągali znaczące wyniki sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej z najbardziej utytułowaną Beatą Maksymow....
Samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wypadku zginął 34-letni kierowca. Okoliczności i przyczyny zdarzenia ustalają raciborscy śedczy, pod nadzorem prokuratury.
W zawodową podróż życia wybrali się Kolejami Śląskimi. Na stacji początkowej nie znaleźli się przypadkiem – zawiodły ich tam albo rodzinne tradycje, albo poszukiwania stabilnego miejsca pracy. W poniedziałek konduktorzy, kierownicy...
Galeria Sztuki Rzeczna przygotowała ciekawą wystawę, której wernisaż obył się 22 listopada. „Before Midjourney”, bo o niej mowa to wspólna prezentacjaprac Zdzisława Beksińskiego, Katarzyny Fober oraz Anny Kloc.
Sprawdziły sie wczorajsze zapowiedzi synoptyków - dzisiejszej nocy nasz region nawiedziły miejscami intensywne opady śniegu. Na drogach zrobiło się ślisko, czego pierwsze efekty już widać w policyjnych statystykach.
W regionie spadł już pierwszy śnieg, a służby apelują o ostrożność. Meteorolodzy zapowiadają opady śniegu i ostrzegają przed śliskimi drogami oraz chodnikami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia, które dotyczą...
Kradzież przy ul. Długiej w Raciborzu, imponujący przyrost ludności w Chwałowicach, ołówkowy szczyt biurokracji pruskiej oraz śmierć mężczyzny, który... nie golił się przez 90 lat - między innymi o tym pisano w Nowinach Raciborskich dokładnie 110 lat temu.
Misja Jana Baptysty Ogno Serry na Górnym Śląsku, zuchwałe kradzieże w Górkach Śląskich i Strzybniku, napad z bronią w ręku na raciborskiej szosie w Suminie i dziwne zachowanie policjanta z Ostroga - m.in. o tym pisano w Nowinach sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic w końcówce 1920 roku.
Podwójny zamach na Józefa Siwonia z Tworkowa, problemy z wynajmem karczmy w Sudole, czy nielegalny handel węglem w Rybniku – to tylko część spraw, o których informowała sto lat temu redakcja Nowin. Zachęcamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic w końcu 1920 r. Wojtek Żołneczko
Nieoczekiwany finał bandyckiego napadu w Rybniku, piękny koncert skrzypcowy w Raciborzu, ogromne wydatki na regulację Odry oraz patriotyczne spotkanie mieszkańców Ocic, Pawłowa i Żerdzin – między innymi o tym pisały Nowiny równo sto lat temu. Wojtek Żołneczko
Kara dla ojcobójcy, polsko-niemiecki spór na łamach raciborskiej prasy i wielka zwada w Łubowicach o to, czy dzwonami z katolickiego kościoła należało uczcić zmarłego ewangelika – między innymi o tym pisały Nowiny równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic w grudniu 1920 roku.
Ucieczka młodego mężczyzny ze szpitala dla obłąkanych w Rybniku, napad rabusiów na dom młynarza w Turzu, polskie wiece w Babicach i Pogrzebieniu, a także zakończenie wielkiego strajku w raciborskich fabrykach – m.in. o tym pisały Nowiny równo sto lat temu.
Śmierć zasłużonego dla historii Raciborza burmistrza Bernerta, gorące wiadomości na temat zbliżającego się wielkimi krokami plebiscytu narodowościowego na Górnym Śląsku, wielki strajk w Raciborzu i powrót zaginionego na wojnie rybniczanina – między innymi o tym pisano w Nowinach równo sto lat temu.
Polsko-niemieckie utarczki na potrójnym weselu w Zabełkowie, żądanie usunięcia landrata – hanowerczyk z powiatu raciborskiego, urzędnicy z raciborskiego magistratu na ławie oskarżonych i protest rzeźników z Rydułtów – m.in. o tym sto lat temu pisano w Nowinach.
Ogromna strata rolnika z Raciborza – Starej Wsi, tragiczny wypadek na kopalni w Radlinie, ucieczka Ślązaków z bolszewickiej niewoli i przepełnione więzienia – to tylko część spraw opisanych przez Nowiny równo sto lat temu.
Uwolnienie handlu kartoflami w powiecie raciborskim, konflikt mieszkańców z nauczycielem w Kobyli, presja zarządu na pracownikach huty w Paruszowcu czy bulwersujący mord polityczny, do którego doszło w pociągu tuż za naszą południową granicą – między innymi o tym pisano w Nowinach równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która...
Dramatyczne okoliczności śmierci powszechnie szanowanego Józefa Golisza ze Świerklan, polskie piosenki na weselu w Zawadzie Książęcej, wywóz kartofli z powiatu raciborskiego na wielką skalę, a także... poglądy Anglików na Polskę, Polaków i Józefa Piłsudskiego – między innymi o tym wszystkim pisały Nowiny równo sto lat temu.
Nieszczęśliwy wypadek w Raciborzu, bluźnierstwo w pogrzebieńskim kościele, przekręt z kartkami na chleb w Rybniku oraz zuchwały napad na młyn nieopodal Żor. Między innymi o tych sprawach pisano w Nowinach sto lat temu.
Jubileusze siostry przełożonej raciborskiego klasztoru oraz sklepu z towarami kolonialnymi na Starej Wsi, nowy dar z Ameryki dla Polski, „uwolnienie” handlu kartoflami, prezent na jesienne słoty dla byłych żołnierzy, wreszcie konflikt o zabarwieniu politycznym w parafii Rogów – o tym wszystkim informowały Nowiny równo sto lat temu....
Pracownik okradający swego pracodawcę, tragiczny wypadek na Płoni, śmierć pracowników kopalni w Radlinie, wielki strajk pracowników fabryk w Raciborzu oraz nowa polityka magistratu dotycząca rozwieszania plakatów w mieście – to tylko część spraw, o których równo sto lat temu pisano w „Nowinach Raciborskich”.
Zagrożenie epidemią ospy w Raciborzu, kara dla zabójcy gospodyni z Wojnowic, utonięcie raciborskiego muzyka w Odrze, tajemniczy pożar w miejscowym więzieniu i odkrycie pozostałości pogańskiego cmentarzyska przy ulicy Cegielnianej – to tylko część spraw opisanych na łamach Nowin równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest...
Tragiczny wypadek w Krzanowicach, przerażające wieści na temat bolszewickich planów względem mieszkańców Polski, wielki pożar w folwarku księdza raciborskiego oraz napad rabunkowy w Lubomi – m.in. o tym informowały Nowiny równo sto lat temu.
Mordercze napady pod Markowicami i Kuźnią Raciborską, antypolskie demonstracje w Raciborzu, nocny włam do farbiarni w Rybniku i ostrzeżenie raciborskiej policji skierowane do burzycieli nocnego porządku – o tym wszystkim pisały Nowiny równo sto lat temu. Zachęcamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic w lipcu 1920 r.
Najnowsze komentarze