środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

30.10.2017 07:00 | 22 komentarze | mak

Ukraińcy upodobali sobie powiat wodzisławski. Tłumnie przyjeżdżają tu do pracy. Zarabiają jako budowlańcy, kierowcy, kelnerzy. Z danych wodzisławskiego urzędu pracy wynika, że w tym roku będzie ich tu rekordowa liczba.

Mamy najwięcej Ukraińców w regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Są dyspozycyjni

Zdaniem przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu, obecność migrantów z Ukrainy pozytywnie wpływa na rynek pracy w naszym regionie. Ukraińcy nie są zagrożeniem dla polskich pracowników, a szansą na rozwój przedsiębiorstw. - Obywatele Ukrainy uzupełniają lukę na polskim rynku - podkreśla Grażyna Ostrowska. Dodaje, że są zawody, gdzie pracodawcy wymagają pełnej dyspozycyjności. Albo takie, które wiążą się z systemem trzyzmianowym. Polscy pracownicy coraz częściej nie są zainteresowani takim rodzajem zatrudnienia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Ukraińcy mogą pracować bez zezwolenia na pracę (w procedurze uproszczonej) do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Często zostawiają na Ukrainie swoje rodziny i decydują się na czasową emigrację do Polski. Kiedy przez kilka miesięcy są u nas, chcą jak najwięcej pracować. Dla polskich pracodawców ich dyspozycyjność to duży atut. - Zgłasza się coraz więcej pracodawców, którzy pytają o procedury związane z zatrudnieniem cudzoziemców - zaznacza Grażyna Ostrowska.

Ukraińcy decydują się na emigrację do Polski głównie z powodów finansowych. W przypadku umowy o pracę nie mogą otrzymywać mniej, niż wynosi płaca minimalna (2000 zł brutto). W przypadku umów cywilno-prawnych obowiązuje stawka minimalna 13 zł brutto za godzinę pracy.

„Boom” w powiecie wodzisławskim

Powiat wodzisławski wyróżnia się na mapie naszego regionu w kontekście zatrudnienia dla Ukraińców. Wystarczy prześledzić tegoroczne dane. Przypomnijmy, że Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu zarejestrował 2239 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. PUP w Raciborzu - 781 oświadczeń, PUP w Jastrzębiu - 666 oświadczeń, a PUP w Rybniku - 1445 oświadczeń. Widać więc wyraźną dominację powiatu wodzisławskiego. Również osoby fizyczne mogą złożyć oświadczenie o chęci zatrudnienia cudzoziemca. Trzeba tylko później odprowadzać podatek. Przewiduje się, że będzie coraz więcej tego rodzaju zgłoszeń. Na przykład od osób, które budują dom, szukają niani lub opiekuna osoby starszej.

Próbowaliśmy porozmawiać z kilkoma szefami firm z powiatu wodzisławskiego, zatrudniającymi Ukraińców. Żaden nie zgodził się jednak na rozmowę.