Czwartek, 18 kwietnia 2024

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

60 budek lęgowych dla ptaków czeka na lokatorów w Jastrzębiu-Zdroju

27.02.2020 07:00 | 0 komentarzy | ska

W lutym szkoły, przedszkola oraz ogrody działkowe w Jastrzębiu-Zdroju otrzymały budki lęgowe dla ptaków. Małe domki, zawieszone na słupach, ścianach budynków czy drzewach z całą pewnością zostaną zamieszkałe przez najróżniejsze ptasie rodziny. Miasto kupiło łącznie 60 sztuk takich domków. 

60 budek lęgowych dla ptaków czeka na lokatorów w Jastrzębiu-Zdroju
fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

60 budek lęgowych dla ptaków czeka na lokatorów w Jastrzębiu-Zdroju 

Budki lęgowe można wieszać o każdej porze roku, jednak większość ptaków zasiedla je w okresie wiosennym. Budek lęgowych na zimę nie należy zdejmować, gdyż zapewniają one ochronę ptakom zimującym w przypadku złej pogody.

W większości przypadków budki lęgowe wiesza się na wysokości 3-5 metrów nad ziemią. Dla sów, pustułki, dzięciołów budki wiesza się powyżej 5 metrów. Jednakże poszczególne gatunki ptaków mają różniące się preferencje. Wysokość wieszania budek lęgowych musi zapewniać bezpieczeństwo i komfort gnieżdżącym się w nich ptakom. Budki najlepiej przybić do drzewa solidnymi gwoździami – ważne, żeby np. budka się nie kiwała na wietrze. Usztywnienie i wzmocnienie zagwarantuje nam użycie 2-3 gwoździ w jednym miejscu. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie uszkadza drzewa i może być stosowane wielokrotnie. Ważna jest nie tylko wysokość montażu budki, ale też odległość jednej od drugiej. Budki mniejszych gatunków wymagają odległości 15-20 metrów od siebie, większe około 30 metrów, ale są oczywiście wyjątki, np. budki dla szpaków można wieszać nieco gęściej.

Dla ptaków najgroźniejsze są drapieżniki, najczęściej są to koty i wiewiórki. Najlepszą ochroną przed nimi jest wykonanie specjalnego przedłużenia wejścia, a także umieszczenie na wewnętrznej ściance prostokątnego klocka, który ułatwi ptakom wychodzenie. Niebezpieczne jest też montowanie budki w mocno nasłonecznionym miejscu. Gniazdo założone w chłodniejszym okresie może w czasie upałów stać się pułapką dla ptaków, zwłaszcza dla piskląt. Zadbajmy o ich przynajmniej częściowe zacienienie. Jeśli chodzi o kierunek, najchętniej zasiedlane przez ptaki są skrzynki lęgowe posiadające wlot od wschodu lub południowego wschodu (z uwagi na najczęstsze w Polsce wiatry zachodnie).

Pamiętać należy, aby późną jesienią przeglądać wszystkie budki i usuwać z nich gniazda. Można je wyparzyć wrzątkiem i szybko wysuszyć, stosowanym czasem rozwiązaniem jest też opalenie budek. Zabije to pasożyty, a na wiosnę ptaki chętniej wprowadzą się do pustego miejsca. Gniazdo nieusunięte i tak zostanie nadbudowane, co skróci odległość do wlotu i ułatwi dostęp drapieżnikom. Przy okazji warto odnotowywać gdzie ptaki się nie zalęgły, jeśli sytuacja powtarza się przez 3-4 lata warto przewiesić budkę w innej lokalizacji. Dobrze utrzymywane budki są w stanie służyć wiele lat – warto jednak co sezon je przeglądać, naprawiać lub po prostu w przypadku poważniejszych uszkodzeń wymieniać na nowe. Obecność ptaków w ogrodzie będzie dzięki tym zabiegom stała, a użytkownikom przyniesie same korzyści.