środa, 28 lutego 2024

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Kuźnia Raciborska chce się uniezależnić energetycznie

25.03.2020 07:00 | 0 komentarzy | mad

Rządzący Kuźnią Raciborską chcą na terenie gminy wybudować elektrownie fotowoltaiczne. W planach jest sięgnięcie po środki z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Kuźnia Raciborska chce się uniezależnić energetycznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Burmistrz Paweł Macha na minionej sesji rady miejskiej mówił o spotkaniu z przedstawicielami firmy Tauron. Jak zaznaczał, konsultowano z nimi lokalizacje działek, na których jest plan budowy elektrowni fotowoltaicznych. Samorząd chciałby na zasadach prosumenckich bilansować swoje zapotrzebowanie energetyczne. Gmina dokonuje już zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Tereny, o których mowa, znajdują się w Jankowicach, Kuźni Raciborskiej oraz Rudach. To działki, które są technicznie przygotowane. – Tereny były konsultowane z przedstawicielami Tauronu, jeżeli chodzi o techniczne możliwości przesyłu tego prądu, który moglibyśmy potencjalnie wytworzyć na terenie gminy – tłumaczył na posiedzeniu rady miejskiej burmistrz.

Paweł Macha podkreśla, że samorząd liczy na przyszłe rozdanie środków unijnych. – W przyszłej perspektywie unijnych środków na pewno pieniądze pójdą na rozdanie tego typu – mówił burmistrz. – Wiedząc takie rzeczy z wyprzedzeniem musimy mieć gotowy portfel projektów, które moglibyśmy procedować – zaznaczył chwilę później. Wyjawił, że samorząd chce się do tego przygotować i mieć kilka gotowych projektów pozwalających ubiegać się o wsparcie finansowe.

(mad)

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.