Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

30.10.2017 07:00 | 22 komentarze | mak

Ukraińcy upodobali sobie powiat wodzisławski. Tłumnie przyjeżdżają tu do pracy. Zarabiają jako budowlańcy, kierowcy, kelnerzy. Z danych wodzisławskiego urzędu pracy wynika, że w tym roku będzie ich tu rekordowa liczba.

Mamy najwięcej Ukraińców w regionie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budowlanka, ale nie tylko

Najwięcej Ukraińców znajduje zatrudnienie w branży budowlanej i wykończeniowej. Poszukiwane są osoby zarówno do najprostszych prac budowlanych, jak i wykwalifikowani specjaliści, np. murarze lub kafelkarze. - Branża budowlana w Polsce bardzo się rozwinęła. Obserwujemy ogromny wzrost ofert pracy, które nie są zaspokajane przez polskich pracowników. W związku z tym pracownicy z Ukrainy są bardzo potrzebni. Od przedstawicieli wielu firm słyszymy, że bez nich nie mieliby możliwości funkcjonowania - mówi wprost dyrektor Anna Słotwińska-Plewka.

Obywatele zza naszej wschodniej granicy zatrudniani są również jako kierowcy samochodów ciężarowych, mechanicy, spawacze, ślusarze. Bardzo często poszukiwani są do prac produkcyjnych. Widać ich również w barach, hotelach i restauracjach. Pracują tam jako kucharze lub kelnerzy. Szczególnie te osoby, które dobrze mówią po polsku. - W naszym powiecie obecność obywateli Ukrainy w branży hotelowo-turystycznej i tak nie jest jeszcze na tyle powszechna, ale już nad morzem sytuacja wygląda zupełnie inaczej - podkreśla Grażyna Ostrowska, kierownik referatu ds. pośrednictwa pracy w PUP w Wodzisławiu.

W powiecie wodzisławskim więcej pracuje mężczyzn. Stanowią około 75 procent przybyszów z Ukrainy. Zupełnie inaczej wygląda to w dużych miastach. Tam częściej przyjeżdżają kobiety. Często pracują w dużych firmach zajmujących się sprzątaniem.

Korzystają nie tylko pracodawcy

W rozmowie z nami jedna z mieszkanek powiatu przyznaje, że niedawno sprzedała Ukraińcom dwa samochody. - Wystawiłam ogłoszenia. W jednym i drugim przypadku zgłosili się Ukraińcy. Widocznie opłaca im się kupować u nas samochody. Sprawdziłam w powiatowym wydziale komunikacji, jak to wygląda pod kątem przepisów. Okazało się, że nie ma żadnego problemu. Transakcja odbyła się bez przeszkód - mówi nasza rozmówczyni, która chce jednak zachować anonimowość.

Na obecności obywateli zza Buga korzysta też rynek nieruchomości. Pracodawcy, którzy zatrudniają Ukraińców, szukają np. ofert domów, które mogliby wynająć na czas pobytu swoich pracowników.