Fantastyka jest wszędzie
Z Beniaminem Schroederem o potrzebie ucieczki od rzeczywistości, grach wyobraźni, książkowej fantastyce oraz... zielonych stworkach rozmawia Wojtek Żołneczko.
– W naszej rozmowie używasz wielu specyficznych pojęć. Czy na taką imprezę jak Goblikon może przyjść przeciętny Kowalski?
– Każdy może przyjść. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli ktoś chce pograć w planszówki – nie ma problemu, będzie na niego czekać wypożyczalnia gier z bogatym asortymentem i osobami, które wytłumaczą zasady gry. Jeśli interesuje się jakimkolwiek tematem związanym z fantastyką – to też na pewno będzie mógł o tym porozmawiać, czy wysłuchać poświęconej temu prelekcji; jeśli chce sprawdzić, na czym polegają gry wyobraźni – to na pewno znajdą się ludzie, którzy wyjaśnią o co w tym chodzi. W niedzielę wstęp będzie darmowy, dlatego jeśli ktoś nie jest pewien, czy chciałby spędzić na konwencie całe trzy dni, może przyjść w ostatni i zobaczyć, z czym to się je.
– Czy zamiłowanie do fantastyki to kwestia genów, zarażenia, czy po prostu nabycia?
– Myślę, że to jest kwestia nabyta – zależy od środowiska, w którym wzrastamy. W jakimś stopniu pewnie zależy od tego, czy rodzice i przyjaciele pozwalają nam rozwijać wyobraźnię, czy raczej ją tłamszą. Można się nią zdecydowanie zarazić. W moim przypadku zaczęło się w podstawówce od „Harrego Pottera”. Zobaczyłem film, który mi się spodobał. Sięgnąłem po książki. Potem zacząłem czytać inne pozycje, oglądać kolejne filmy. W liceum poznałem ludzi, którzy grali w RPG. Spróbowałem i wciągnęło mnie to. Rozwinęła się z tego grupa NERD, która do dziś funkcjonuje i tworzy w Raciborzu różne wydarzenia. Znalazłem się w końcu także w gronie organizatorów Goblikonu, którym pomagam już po raz czwarty i nawet tworzyłem pewne inicjatywy samemu. Fantastyka wciąga i angażuje – to naprawdę wspaniała przygoda.
Goblikon 2017
Impreza odbędzie się w dniach 11-13 sierpnia w murach Gimnazjum nr 1 przy ul. Kasprowicza w Raciborzu. W programie Goblikonu znaleźć można będzie: prelekcje na tematy związane z kulturą, historią i fantastyką; panele dyskusyjne; konkursy oraz turnieje gier z nagrodami; wypożyczalnię gier planszowych i miejsce do grania; sesje gier fabularnych oraz larpy; stoiska wystawców z grami i gadżetami oraz wiele innych atrakcji, a wśród nich także wycieczkę do raciborskiego Browaru dla pełnoletnich uczestników.
Cena wstępu na cały weekend to 25 zł; piątek i sobota to odpowiednio koszt 10 i 15 złotych, natomiast w niedzielę w atrakcjach wziąć będzie można udział za darmo. Niepełnoletni uczestnicy muszą okazać zgodę rodzica lub opiekuna na udział w imprezie.