Piątek, 1 listopada 2024
imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława
RSS
Już po raz trzeci w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Nędzyodbył się Bal Wszystkich Świętych, czyli alternatywa do pogańskiego święta Halloween. W każdym roku jednak impreza ta wygląda delikatni inaczej. Jak było teraz?
- Sporo się dzieje na Zamku Piastowskim. Kierunek zmian, jaki obraliśmy, był dobry. Za świetną robotę składam gratulacje na ręce pani dyrektor Elżbiety Kuli - mówił na październikowej sesji starosta raciborski Grzegorz Swoboda.
Uczestnicy przebrali się za swoich ulubionych świętych. Nie zapomnieli o atrybuatch, które wyróżniały świętych.
Urząd Gminy w Krzyżanowicach informuje o zamknięciu popularnego skrótu między Roszkowem a Zabełkowem, umożliwiającego dotychczas szybki dojazd z DK 45 do DK 78 i w przeciwnym kierunku. Co jest powodem wprowadzenia tych zmian?
Hokeiści JKH GKS Jastrzębie postanowili nie dawać satysfakcji statystykom-wróżbitom i w czwartkowy wieczór pokonali na Jastorze Comarch Cracovię 4:2 (1:0, 2:1, 1:1), tym samym stawiajac ''kropkę nad i'' w dziele awansu do turnieju o Puchar...
W czwartkowy wieczór 31 października odwiedziliśmy z aparatem dwie jastrzębskie nekropolie. Już teraz płoną tam setki zniczy, a tych przybędzie jeszcze wiele w najbliższych dniach.
Drugi wicestarosta raciborski Marek Kurpis od początku uwierzył w projekt Wydawnictwa Nowiny - Festiwal Perspektyw, którego 10. edycja odbyła się 23 października w Arenie Rafako. Festiwal promował kierunki kształcenia w szkołach Powiatu Raciborskiego.
Informacja o planach zniesienia dopłat do miejsc w niepublicznych żłobkach i klubach malucha na terenie Żor zaskoczyła nie tylko właścicieli tych placówek i posyłających tam swoje pociechy rodziców, ale i wielu miejskich radnych. W trakcie...
W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach odbyło się widowiskowe podsumowanie projektu edukacyjnego „Europejskie staże w dobrym stylu” realizowanego wspólnie z partnerem Euromind Projects S.L z Sewilli.
Ta historia zaczyna się na autostradzie pod Wrocławiem. Wystąpią w niej m.in. Zbiornik Racibórz Dolny, znany pogodynek telewizyjny Jarosław Kret i były zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz - Jacek Wojciechowicz. Nie jest to jednak opowieść o...
Na jaki kolor farbowano niegdyś jajka na Śląsku? Czego miał prawo zarządać kościelny z Tworkowa od parafian w Wielkanoc? I skąd się wziął zwyczaj "dyngowania"? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek można znaleźć dawnych Nowinach.
- W New Yorku panuje wielkie oburzenie na to, że początkowo podawano, iż wszyscy pasażerowie są uratowani - czytamy w Nowinach sprzed 110 lat.
Tragiczny wypadek na dworcu kolejowym w Żorach, niszczycielski pożar w Skrzyszowie oraz proces pedofila przed Izbą Karną w Raciborzu – między innymi o tym pisano w Nowinach w kwietniu 1912 r. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko
Wyrodna córka gospodarzy z Rudnika, plany postawienia wielkiego pieca na Płoni oraz zgoda co do budowy nowej drogi z Ponięcic do granic powiatu – między innymi o tym pisano w Nowinach na przełomie marca i kwietnia 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Z regionalistą Beno Benczewem rozmawiamy o tym, jakie znaczenie miał Racibórz dla Niemców i Sowietów wiosną 1945 roku, miejskich legendach, które narosły wokół zdobycia miasta oraz haniebnym zwyczaju czczenia "wyzwolicieli", który kultywowano jeszce długo po upadku PRL.
Rodzinna tragedia w Brzeziu, proces słynnego włamywacza w Raciborzu i zuchwałe napady w Rybniku – między innymi o tym pisały Nowiny w marcu 1912 roku.
Wydobycie niewieścich zwłok z rzeki, kara ciężkiego więzienia dla ucznia z Krzyżanowic i zapowiedź przyjazdu do Raciborza największego cyrku na świecie z 32 lwami i 10 tygrysami – między innymi o tym pisały Nowiny w marcu 1912 roku.
Wieści z frontu wojny włosko-tureckiej, amerykańska interwencja w Chinach, poszukiwanie sprawcy brutalnego napadu - między innymi o tym pisały Nowiny 12 marca 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Bulwersująca kradzież w Raciborzu, rodzinna zbrodnia w Żorach i plaga wypadków na kopalniach – między innymi o tym pisano w Nowinach w lutym 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Tragiczny wypadek w Syryni, przerażające porównania wojennego żniwa oraz dziwaczny pogrzeb nad Menem – o tym pisały Nowiny w lutym 1912 roku.
Dramatyczny przebieg bijatyki, do której doszło w Warszowicach, reakcja księdza Strzybnego na artykuły w prasie oraz rozterki raciborskich radnych przed włączniem Ostroga do Raciborza – między innymi o tym pisały Nowiny w lutym 1912 roku.
Tragiczny wypadek przy zabawie, obrabowanie chłopca i śmiertelny wypadek na kolei w Nędzy - między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu.
Oburzający opinię publiczną gwałt w Osinach, wypadki z dziejów Raciborza i... przepis na niezawodny syrop na kaszel – między innymi o tym pisały Nowiny w styczniu 1912 roku.
Nagły zgon gościa z Poznańskiego i zamieszanie związane z jego pochówkiem, brawurowa ucieczka z domu dla obłąkanych w Rybniku oraz brutalna napaść nauczyciela na ucznia w raciborskiej rzeźni miejskiej – między innymi o tym pisały Nowiny w styczniu 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Temat wyborów do parlamentu niemieckiego zdominował Nowiny w styczniu 1912 roku. Polakom trudno było przełknąć gorycz porażki. Tym bardziej, że strona niemiecka nie zawahała się sięgnąć po naganne moralnie, ale... skuteczne metody. Wojciech Żołneczko
Na początku 1912 roku Racibórz żył już wyborami do parlamentu niemieckiego. Rywalizacja o mandat w Reichstagu toczyła się na łamach prasy, na wiecach, a nawet... w kościołach. Często prowadziło to do konfliktów między wiernymi i klerem. Tak było m.in. na Starej Wsi w Raciborzu, gdzie proboszczem był ks. Carl Ulitzka.
Tragiczny kres życia raciborzanina, który wyjechał do Berlina za pracą, a zmarł zastrzelony przez żandarma podczas napadu rabunkowego – to tylko jedno ze zdarzeń, o których napisano w Nowinach 110 lat temu.
Najnowsze komentarze