Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Zwolniła go z pracy, a on... uderzył ją młotkiem w głowę i obrabował [HISTORIA]

12.03.2022 07:00 | 0 komentarzy | żet

Wieści z frontu wojny włosko-tureckiej, amerykańska interwencja w Chinach, poszukiwanie sprawcy brutalnego napadu - między innymi o tym pisały Nowiny 12 marca 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Zwolniła go z pracy, a on... uderzył ją młotkiem w głowę i obrabował [HISTORIA]
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojna włosko-turecka

Tureckie ministerstwo wojny otrzymało wiadomość, że Turkom i Arabom udało się odbić włochom ważne stanowisko wojskowe pod Magreb, które Włosi odebrali przed kilku dniami Turkom po stoczeniu krwawej bitwy.

Włosi ponieśli ciężką stratę przez śmierć niespodziewaną głównego dowódcy floty wojennej, wiceadmirała Aubry. Jego ostatniem dziełem "bohaterskiem" było bombardowanie otwartego portu tureckiego w Beirucie.

Anarchia w Chinach

Położenie w Chinach jest tak poważne, że rząd amerykański postanowił wysłać z Manili do Chin 1000 żołnierzy. W prowincyi Szantung i dalej na północ szerzy się anarchia. Grabieże i morderstwa są na porządku dziennym. Wojsk zagranicznych jest tam tylko 6000, podczas gdy buntownicy liczą około 100 tys. chłopa. Nawet sama ludność chińska domaga się, aby do portów przybyło więcej wojsk zagranicznych.

Tak wyglądały reklamy w dawnych "Nowinach Raciborskich".

Tak wyglądały reklamy w dawnych "Nowinach Raciborskich".

Nie otwieraj drzwi pociągu!

Racibórz. Tak długo, jak pociąg kolejowy znajduje się w biegu, nie wolno podróżnym otwierać drzwi wagonowych. W razie nieszczęśliwego wypadku nie mają takie osoby prawa do odszkodowania ze strony fiskusa. Nadto polecono szafnerom i innym urzędnikom zapisywać do kary osoby wykraczające przeciw powyższemu zakazowi. A więc baczność!

Domagają się podwyżek

W górnoślązkich kopalniach rozpoczął się z całą siłą ruch zarobkowy. Wszystkie pięć organizacyi robotniczych, pomiędzy niemi także Zjedn. Zaw. Polskie, wysłały wspólne podanie do zarządów kopalń o podwyższenie zarobków górników o 15 proc., uzasadniając swoje żądanie tem, że zarobki od r. 1908 stale są coraz niższe, podczas gdy środki żywności podrożały o 100 proc. W tej sprawie odbyły się we wczorajszą niedzielę liczne wiece robotnicze w obwodzie przemysłowym.

Młody zbrodniarz z Zamysłowa

Z Rybnickiego. Wyrostek Alojzy Pytlik z Zamysłowa, zatrudniony jako posługacz u właścicielki restauracyi Schöll w Berlinie, pełnił tak niedbale swą służbę, że został wydalony. Z zemsty napadł swą chlebodawczynię, młotem zadał jej ciężkie rany w głowę i zrabował kasetkę ze 120 markami, poczem zbiegł. Policya śledzi za zbrodniarzem.

Reklamy i ogłoszenia w dawnych "Nowinach Raciborskich".

Reklamy i ogłoszenia w dawnych "Nowinach Raciborskich".

Śmiertelny wypadek w Annie

Pszów. W kopalni Anny zabity został przez obrywające się węgle górnik Szafarczyk z Pszowskich Dołów. Nieboszczyk liczył zaledwie lat 24 i był dopiero od pół roku żonaty.

Budują kolej

Wodzisław. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto prace przedwstępne około budowy kolejki z Jastrzębia przez Moszczenicę, Godów, Wielkie Turze do Wodzisławia. Praca idzie bardzo ciężko, gdyż grunta, przez które tor prowadzi, są gliniaste. Trzeba będzie na torze postawić około 40 mostów. Roboty potrwają dobre 2 lata.

Samobójstwo w Orzeszu

W Orzeszu pod Żorami powiesił się w lesie inwalid Szómara, osierocając kilkoro dzieci. Przyczyna samobójstwa niewiadoma.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.