środa, 9 października 2024

imieniny: Arnolda, Dionizego, Sybilii

RSS

"Sprawdzają na bramie czy nie piłem. Łamią moje prawa"

28.06.2019 07:34 | 70 komentarzy | kb

Nie jest tajemnicą, że przed wejściem do poszczególnych kopalń ochrona dokonuje wyrywkowej kontroli, czy pracownicy nie znajdują się pod wpływem alkoholu. Jeden z górników wyraził swoje oburzenie tą praktyką. 

"Sprawdzają na bramie czy nie piłem. Łamią moje prawa"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Pracuję w jednej z kopalni JSW. Denerwuje mnie, że jestem narażony na kontrole, czy nie znajduję się pod wpływem alkoholu. Każdy chyba wie, czym to grozi. Poza tym jest to łamanie ustawy o RODO i moje dane osobowe oraz stan w jakim się znajduję mogą być wykorzystywane przez inne osoby. Co z ochroną mojej prywatności? - oburza się jeden z górników.

Jastrzębska Spółka Węglowa ustosunkowując się do tego pytania oświadczyła, że pracownicy spółki nie są badani, a sprawdzani czy nie znajdują się pod wpływem alkoholu. Sprawdzenie to jest całkowicie anonimowe i nie pokazuje wyniku pomiaru. 

- Sprawdzenie czy osoba może się znajdować pod wpływem alkoholu nie narusza przepisów RODO, ponieważ przetwarzanie informacji o obecności alkoholu w organizmie pracownika  jest niezbędne do wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na pracodawcy. Ponadto pozyskiwane dane (na obecność alkoholu) nie stanowią danych szczególnie wrażliwych, a ich przetwarzanie przez pracodawcę stanowi zarówno wypełnienie obowiązku prawnego jak i prawnie uzasadnionego interesu. W tym temacie spółka jest w posiadaniu opinii prawnej - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW.

Rzecznik spółki podkreśla, że obowiązki pracodawcy polegają na: Zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (zgodnie z Kodeksem  Pracy i  Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi). Zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz innych osób przebywających na terenie zakładu pracy.  Ochrony mienia pracodawcy (w zakładzie górniczym wykonywane są  prace szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia pracowników i innych osób  przebywających na jego terenie).

Katarzyna Jabłońska-Bajer nadmieniła również, że pierwszy raz spotyka się, ze słowami sprzeciwu dotyczącymi sprawdzania pracowników na bramie pod kątem spożycia alkoholu.