Czwartek, 28 listopada 2024
imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
RSS
24 listopada w Lubomi odbędzie się referendum dotyczące planowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 13 listopada w restauracji Słoneczna w Syryni odbyła się konferencja z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości,...
Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego, które odbędzie się na wniosek mieszkańców gminy protestujących przeciwko zmianom w miejscowym planie zagospodarowania.
Przed laty stoczyli ciężką bitwę o swoją miejscowość. Nie zawsze mogli wówczas liczyć na zrozumienie. A i później bywało, że dezawuowano ich osiągnięcie. Dziś, kilkanaście dni po powodzi, która zalała znaczne połacie Dolnego Śląska...
Urząd gminy w Lubomi poinformował o zmianach w programie dożynek gminnych, które odbędą się 15 września.
W Lubomi planuje się dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Budzi to sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do...
6 czerwca strażacy z OSP Lubomia świętowali jubileusz 120-lecia istnienia jednostki. Impreza była połączona z oficjalnym otwarciem remizy po rozbudowie i modernizacji.
W sobotę, 22 czerwca część mieszkańców Lubomi spotkała się na Kopcu w Syryni, aby wziąć udział w nagraniu teledysku. Pomysłodawcą utworu jest lokalny artysta - Dawid Halszka.
Daniel Świerczek i Marek Szebesta z Koła Pszczelarzy w Rogowie odwiedzili szkoły i przedszkola w gminie Lubomia, aby opowiedzieć dzieciom o pszczołach.
W Domu Kultury w Nieboczowach uhonorowano firmy statuetkami Lidera Przedsiębiorczości 2023. Galę tradycyjnie zorganizował Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim pod patronatem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu...
Z Czesławem Burkiem - wójtem Lubomi rozmawiamy o historii, metodach pracy i funkcjonowaniu gminy. Podejmujemy też temat odzyskania 4 milionów złotych z WFOŚiGW.
Przenieśli całą wieś o 7 kilometrów dalej. Na dotychczasowym terenie powstaje wielki zbiornik chroniący przed powodzią. W nowym miejscu stoją już nowe domy, cmentarz, kościół. Trwa budowa jeziora z wyspą, fontanny, domu kultury, boisk...
W starych Nieboczowach odcinają wodę, choć wciąż mieszka tam kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy tą wizją są przerażeni.
Mieszkańcy nowych Nieboczów napotykają problemy, związane z brakiem tablic z nazwami ulic i brakiem znaków drogowych.
13 kwietnia w Wiejskim Domu Kultury w Olzie odbył się wernisaż wystawy Nieboczowy - znikająca wieś. Autorzy zdjęć, Bart Rochalski i Tomasz Karnowka, członkowie Stowarzyszenia Fotobalans z Wodzisławia pokazali na fotografiach to, co pozostało z miejscowości, która nie tak dawno wygrywała konkursy na najpiękniejszą wieś województwa.
Przenieśli całą wieś, a razem z nią tradycje. W nowych Nieboczowach po raz pierwszy odbyła się procesja towarzysząca Niedzieli Palmowej. Na jej czele szedł ks. proboszcz Mariusz Pacwa. Palmy niosły panie z Kół Gospodyń Wiejskich, dzieci, samorządowcy oraz mieszkańcy.
Ostra amunicja, materiały wybuchowe i sprzęt bojowy, jakiego żołnierze wojsk specjalnych używali m.in. na misji w Afganistanie – wszystko to było wykorzystywane podczas ćwiczeń w starych Nieboczowach.
Kilka dni temu Komendant Społecznej Straży Rybackiej w Raciborzu, został poinformowany przez wędkarzy o nielegalnym wysypisku śmieci, opon i innych nielegalnych materiałów.
Widać już zarys ścieżek rowerowych, wyspa jest usypywana, budynki nabierają kształtów – w nowych Nieboczowach trwa wyścig z czasem.
Gmina Lubomia szykuje huczne dożynki.
– Wojsko zorganizowało sobie ćwiczenia. Wchodzą do opuszczonych domów, stamtąd słychać strzały i wybuchy – zaalarmowali nas mieszkańcy starych Nieboczów. Przez blokady dróg miejscowi mają kłopot z dojazdem do domów.
- Wojsko zorganizowało sobie ćwiczenia. Wchodzą do opuszczonych domów, stamtąd słychać strzały i wybuchy - zaalarmowali nas mieszkańcy starych Nieboczów. Sęk w tym, że przez blokady dróg miejscowi mają kłopot z dojazdem do domów.
Błoto, setki ton prętów zbrojeniowych, hałdy kamieni, niedokończone konstrukcje – tak wygląda dziś plac budowy Zbiornika Racibórz Dolny.
Nasz film umieszczony w maju 2011 na kanale NowinyTV w serwisie You Tube ma już milion wyświetleń.
Kolejne kłopoty przy budowie zbiornika Racibórz Dolny. Podwykonawcy hiszpańskiej firmy Dragados, która została wyrzucona z placu budowy, czekają na wypłatę wielu milionów zł.
Kolejne kłopoty przy budowie zbiornika Racibórz Dolny. Podwykonawcy hiszpańskiej firmy Dragados, która została wyrzucona z placu budowy, czekają na wypłatę nawet 30 mln zł.
Kto nie zdążył wyprowadzić się ze starych Nieboczów, będzie musiał płacić czynsz, bo formalnie nie mieszka już „na swoim”.
W nowej wsi powstanie Wiejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z zespołem boisk. Jednym z nich ma być duże boisko z certyfikatem FIFA. Problem w tym, że budowa tego boiska jeszcze nie ruszyła, bo grunt, na którym ma powstać okazał się zbyt grząski.
Najnowsze komentarze