Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Z Wodzisławia do Jastrzębia pociągiem. A tory ułożą na nowej ścieżce rowerowej...

15.02.2019 07:00 | 119 komentarzy | art

PKP S.A. poinformowały gminę Godów, że istnieje plan rewitalizacji linii kolejowej nr 159 na odcinku od Jastrzębia do Wodzisławia Śl. W Godowie kręcą głowami z niedowierzaniem, bo spora część tego odcinka dziś jest trasą rowerową, wybudowaną za unijne pieniądze.

Z Wodzisławia do Jastrzębia pociągiem. A tory ułożą na nowej ścieżce rowerowej...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Linia nr 159 biegnąca z Orzesza do Wodzisławia, m.in. przez Jastrzębie i Godów w czerwcu 1997 r. została zamknięta dla ruchu pasażerskiego na odcinku Wodzisław Śląski Jastrzębie Zdrój, a dwa lata później ustał na niej ruch towarowy. Kilka lat później zaczęto rozbierać również tory. Rozebrano też część wiaduktów kolejowych. O przejęcie terenów po dawnej linii zaczęła ubiegać się gmina Godów. Część terenów, po których biegła linia została jej zresztą przekazana. Dzięki temu gmina rozpoczęła realizację unijnego projektu „Żelazny Szlak Rowerowy” wspólnie z Jastrzębiem Zdrojem, Zebrzydowicami, czeską Karviną i Petrovicami u Karvine.

Pismo zaskoczyło wójta

W ramach projektu powstał już jeden odcinek trasy rowerowej od granicy z Jastrzębiem do ul. 1 Maja w Godowie. Budowa odcinka o długości 2,8 km wraz z infrastrukturą kosztowała ponad 2,6 mln zł. Obecnie gmina szykuje się do realizacji II etapu projektu, czyli budowy trasy na dawnym torowisku w Łaziskach (o czym piszemy w osobnym tekście). Trasę rowerową buduje też na swoim terenie Jastrzębie Zdrój i Zebrzydowice. Ponadto Godów planuje budowę kolejnego, trzeciego odcinka trasy wraz z miejscami odpoczynku w okolicach dawnego dworca w Godowie. Tu na przeszkodzie stoi jednak fakt, że gmina nie jest właścicielem dworca i działek do niego przylegających. Włodarze Godowa liczyli, że PKP również i dworzec przekaże w końcu gminie. Sprawa utknęła najpierw z powodu kwestii finansowych. Gmina stary dworzec chciała przejąć nieodpłatnie, PKP chciało na tym zarobić. Wymieniano pisma.

I właśnie ostatnie, które dotarło do UG w Godowie 30 stycznia, wprawiło włodarzy gminy w spore osłupienie. PKP S.A pisze w nim bowiem, że „… w związku z planami rewitalizacji linii kolejowej nr 159 oraz programem Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Odbudowa połączenia kolejowego do Jastrzębia Zdroju – połączenie Wodzisław Śl. - Jastrzębie Zdrój (program Kolej Plus) – zbycie nieruchomości na terenie ww. linii zostało wstrzymane. Wyżej wymieniona działka położona jest na terenie zlikwidowanej linii kolejowej nr 159 i może być objęta założeniami rządowego Programu Kolej Plus” (pisownia oryginalna – przyp. red.).