Czwartek, 23 maja 2024

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika bez mandatu? Wszystko zależy od wyników II tury wyborów na prezydenta

08.04.2024 10:19 | 1 komentarz | żet

Gdyby wyniki wyborów do Rady Miasta Rybnika potraktować jako ostateczne, w nowej kadencji zabrakłoby aż 9 dotychczasowych radnych, w tym przewodniczącego rady Krzysztofa Szafrańca. To byłaby prawdziwa sensacja. Jednak brak K. Szafrańca w składzie nowej rady miasta może mieć charakter tymczasowy.

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika bez mandatu? Wszystko zależy od wyników II tury wyborów na prezydenta
Czy obecny Przewodniczący Rady Miasta Rybnika Krzysztof Szafraniec zostanie radnym w nowej kadencji? Wszystko zależy od wyników II tury wyborów na prezydenta miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Michał Chmieliński, Łukasz Dwornik, Marian Fojcik, Zbigniew Lubszczyk, Jan Mura, Krzysztof Szafraniec, Arkadiusz Szweda, Mariusz Wiśniewski, Ginter Zaik - to dotychczasowi radni, którzy w świetle wyników głosowania z 7 kwietnia nie trafią do nowej rady miasta. Część z nich w ogóle nie kandydowała (Jan Mura, Arkadiusz Szweda, Ginter Zaik, a także Łukasz Dwornik, który był kandydatem PiS, tyle że do sejmiku), a część nie uzyskała mandatu (Michał Chmieliński, Marian Fojcik, Zbigniew Lubszczyk, Krzysztof Szafraniec, Mariusz Wiśniewski).

Jednak już dziś można stwierdzić ze 100-procentową pewnością, że skład rady miasta z ulegnie zmianie. Powód jest prozaiczny. Zarówno Piotr Kuczera (KO), jak i Andrzej Sączek (PiS) zdobyli mandaty radnych. Gdy jeden z nich wygra, będzie musiał zwolnić miejsce w radzie miasta, by objąć stanowisko prezydenta. Zwolnione miejsce w radzie miasta przypadnie kolejnej osobie na liście zwycięskiego kandydata w danym okręgu wyborczym z największą liczbą zdobytych głosów. Jeśli wygra Piotr Kuczera, wówczas do rady miasta na jego miejsce wejdzie Marian Fojcik lub Sebastian Śmieja (uzyskali taki sam wynik, w takiej sytuacji decyduje, który kandydat zdobył wygrał w większej liczbie obwodów*). Jeśli drugą turę wyborów na prezydenta wygra Andrzej Sączek, wówczas do rady miasta wejdzie Rafał Skoczowski.

W razie ewentualnej wygranej Piotra Kuczery zmian może być więcej. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że wiceprezydentem zostanie wówczas Wojciech Kiljańczyk. W ten sposób on również zwolni miejsce w radzie, które zajmie za niego Krzysztof Szafraniec. Jeśli Piotr Kuczera "dobrałby" jeszcze jednego nowego wiceprezydenta z rady miasta, wówczas doszłoby do powtórki opisanej sytuacji.

Tak samo może być w przypadku wygranej Andrzeja Sączka w II turze wyborów na prezydenta. Wówczas Piotr Kuczera i Wojciech Kiljańczyk najpewniej pozostaliby radnymi. Natomiast nie można wykluczyć sytuacji, w której Andrzej Sączek zatrudniłby na stanowisku swojego zastępcy któregoś z radnych PiS. Wówczas zwolnione przez takiego radnego miejsce zajęłaby kolejna osoba z listy.

Wszystko to oznacza, że przed wnikliwymi obserwatorami samorządowej sceny politycznej emocjonujące tygodnie, pełne zwrotów akcji i przetasowań w składach samorządowych gremiów.

Wojciech Żołneczko


* Dziękujemy czytelnikowi za zwrócenie uwagi na ten punkt kodeksu wyborczego.

Ludzie:

Andrzej Sączek

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Jan Mura

Jan Mura

Radny Miasta Rybnik.

Krzysztof  Szafraniec

Krzysztof Szafraniec

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Michał Chmieliński

Michał Chmieliński

Radny Miasta Rybnik.

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Wojciech Kiljańczyk

Wojciech Kiljańczyk

Wiceprezydent Rybnika