środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Zamieszkać w Raciborzu... Jak i za ile?

27.08.2018 07:00 | 1 komentarz | żet

Młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego od lat wyjeżdżają za nauką i pracą. Wielu z nich nie decyduje się już wrócić na stałe do Raciborza. Spełniając swoje marzenia upiększają Kraków, Warszawę czy Wrocław. Swoją ciężką pracą powiększają bogactwo Austrii, Niemiec, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii. Jednak życie w wielkich miastach to nie bajka. Problemy komunikacyjne, wysokie koszty najmu mieszkań i przyprawiające o zawroty głowy ceny nieruchomości. A jak jest w Raciborzu? Czy nasze przeciętne zarobki wystarczają na wynajem lub zakup mieszkania? A może są inne możliwości?

Zamieszkać w Raciborzu... Jak i za ile?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Nowe mieszkania w Raciborzu powstają również dzięki inwestycjom realizowanym przez Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Na Ostrogu wybudowano w tej formule dwa bloki, w sumie 36 mieszkań. Najemcy byli zobowiązani do uiszczenia dwóch opłat. Pierwsza wynosiła 550 zł/m2 wynajmowanego mieszkania (partycypacja w budowie bloku), druga to kaucja w wysokości rocznego czynszu. Zarówno kaucja jak i kwota partycypacji w kosztach budowy zostaną zwrócone najemcom, gdy zdecydują się oni na rozwiązanie umowy najmu. W przypadku mieszkań TBS nie ma możliwości ich wykupu, jednakże mieszkania te prezentują wysoki standard. Nic więc dziwnego, że chętnych na zamieszkanie w nowych TBS-ach przy ulicy Przejazdowej nie brakowało. Kolejne mieszkania w tej formule mają zostać wzniesione przy ul. Lotniczej (również na Ostrogu).

Dyskusyjna inwestycja

Władze Raciborza szczycą się również rozpoczęciem budowy bloków przy ul. Łąkowej, w sąsiedztwie zakładu karnego. Pierwszy blok na 48 mieszkań ma zostać oddany do użytku w listopadzie 2019 r. Budowa drugiego bloku, w którym również znajdzie się 48 mieszkań, ma zostać ukończona wiosną 2021 roku. Inwestycja powstanie nakładem 18,3 mln zł, przy czym gmina Racibórz poniesie 55 proc. kosztów, pozostałe 45 proc. dołoży Bank Gospodarstwa Krajowego. Władze Raciborza nie wykluczają budowy kolejny bloków w tym miejscu. Mieszkania te zostaną włączone do zasobu komunalnego gminy.

Radny Franciszek Mandrysz wskazuje, że zamiast budowy nowych mieszkań, gmina mogłaby kupić mieszkania na rynku wtórnym, powiększając w ten sposób gminny zasób lokalowy. Z kolei radna Anna Ronin uważa, że miliony włożone w budowę bloków przy ul. Łąkowej można byłoby przeznaczyć na remont miejskich lokali komunalnych, które miesiącami stoją puste, ponieważ ich potencjalnych najemców nie stać na poniesienie kosztów remontu.

Na zakończenie dodajmy, że pod kierunkiem wiceprezydent Ireny Żylak powstaje nowy program mieszkaniowy. Władze Raciborza zamierzają rozszerzyć katalog osób, które mogą starać się o przydział mieszkania komunalnego, tak aby dopuścić do osiedlania się w Raciborzu jeszcze więcej osób spoza gminy Racibórz.

Wojtek Żołneczko


* Porównujemy Racibórz z Wrocławiem, ponieważ stolica Dolnego Śląska od lat stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków migracji młodych mieszkańców Raciborza.

** Kwoty powiększono o wysokość czynszu.

*** Zazwyczaj jest to kilka tysięcy złotych. Pieniądze są zwracane, jeśli w toku licytacji nie nabędziemy mieszkania.

**** Mowa o dochodzie pomniejszonym o składki emerytalną, rentową oraz chorobową a także koszty uzyskania przychodu.

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Irena Żylak

Irena Żylak

Była wiceprezydent Raciborza