Zamieszkać w Raciborzu... Jak i za ile?
Młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego od lat wyjeżdżają za nauką i pracą. Wielu z nich nie decyduje się już wrócić na stałe do Raciborza. Spełniając swoje marzenia upiększają Kraków, Warszawę czy Wrocław. Swoją ciężką pracą powiększają bogactwo Austrii, Niemiec, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii. Jednak życie w wielkich miastach to nie bajka. Problemy komunikacyjne, wysokie koszty najmu mieszkań i przyprawiające o zawroty głowy ceny nieruchomości. A jak jest w Raciborzu? Czy nasze przeciętne zarobki wystarczają na wynajem lub zakup mieszkania? A może są inne możliwości?
Mieszkanie komunalne. Jak je zdobyć?
Wynajem i zakup mieszkania to nie jedyne sposoby, dzięki którym możemy stać się mieszkańcami danego miasta. Racibórz posiada w swoich zasobach niemalże dwa tysiące mieszkań komunalnych przeznaczonych do sprzedaży. Mieszkańcy o trudnej sytuacji materialnej i lokalowej mogą otrzymać je w bezterminowy najem. Jakie kryteria trzeba spełniać, aby móc zamieszkać w takim lokalu? Pokażmy to na przykładzie trzyosobowej rodziny. Dochód na osobę nie może przekraczać 1956 zł****, natomiast powierzchnia mieszkalna w aktualnie użytkowanym mieszkaniu nie może być większa niż 10 metrów na osobę (liczona jest tylko powierzchnia pokoi).
Jeśli nasza rodzina spełnia powyższe kryteria, jej wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i zostaniemy wciągnięci na listę kolejkową. Aktualnie znajduje się na niej ponad stu wnioskodawców. Gdy już jesteśmy wpisani na listę, musimy co miesiąc sprawdzać wykaz wolnych lokali mieszkalnych, które urząd przeznacza na wynajem. Po obejrzeniu takiego mieszkania, możemy zdecydować się na jego wynajem. Jeśli na jeden lokal chętnych jest kilku wnioskodawców, wówczas o przydziale decyduje kolejność na liście kolejkowej.
W przypadku mieszkania w dobrym stanie jesteśmy zobowiązani do uiszczenia kaucji w wysokości rocznego czynszu. Jeśli mieszkanie wymaga remontu, wówczas nie musimy uiszczać kaucji, a przez czas remontu będziemy zwolnieni z opłat czynszowych.
W przeszłości o mieszkania z zasobu komunalnego gminy mogli się starać tylko mieszkańcy Raciborza. W tym roku przepisy te zmodyfikowano, dopuszczając wnioski absolwentów uczelni wyższych (w wieku do 35 lat) spoza Raciborza, którzy podjęli pracę w naszym mieście oraz fachowców o wysokich kwalifikacjach zawodowych, których do przydziału mieszkania komunalnego mogą rekomendować miejscowi pracodawcy.
Co ważne, najemcy mieszkań komunalnych mogą w przyszłości skorzystać z bonifikaty przy wykupie lokalu. Ci, którzy złożą wniosek o wykup mieszkania do 31 grudnia tego roku roku mogą liczyć na 75% ulgę, w kolejnych latach bonifikata będzie ulegać zmniejszeniu, osiągając wysokość 40% w roku 2021.
Komentarze
1 komentarz
W każdym mieście ceny są inne. Spójrz sobie np. na ceny mieszkać nad morzem- http://www.baltica-heaven.pl