środa, 3 lipca 2024

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

Czy izba przyjęć WSS 2 zostanie przebudowana?

13.12.2018 02:16 | 21 komentarzy | kb

Izba przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wymaga modernizacji. Pojawiła się propozycja, aby budżet państwa przeznaczył 11 mln zł na ten cel.

Czy izba przyjęć WSS 2 zostanie przebudowana?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poprawkę do budżetu państwa przewidującą przekazanie dotacji na przebudowę izby przyjęć jastrzębskiego szpitala, przedłożył poseł Krzysztof Gadowski.

- Celem przebudowy izby przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 jest stworzenie w jednym miejscu możliwie najlepszych warunków do ratowania pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia, na co pozwala również istniejące zaplecze jednostki w postaci szerokiego zakresu realizowanych usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również doświadczenie i kwalifikacje kadry medycznej - wyjaśnia poseł Krzysztof Gadowski.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest placówką o szczególnym znaczeniu w systemie ochrony zdrowia w regionie. Szpital od zawsze funkcjonował i funkcjonuje, jako podmiot przygotowany do przyjmowania najcięższych wypadków, w tym masowych (np. w górnictwie). Z uwagi na położenie szpitala w pobliżu kopalń w okręgu jastrzębskim i rybnickim oraz tras szybkiego ruchu (autostrada A1), granicy z Republiką Czeską, szpital jest zawsze przygotowany na zabezpieczenie medyczne poszkodowanych w katastrofach i wypadkach. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej, w którym leczeni są pacjenci z miasta Jastrzębie-Zdrój, ale również spoza niego. Pacjenci spoza Jastrzębia stanowią ok. 50% leczonych w szpitalu. Szpital zabezpiecza świadczenia medyczne dla ok. 200 000 ludności. Rocznie w szpitalu leczonych jest ok. 28 tys. pacjentów zarówno z terenu Śląska, innych województw jak i z zagranicy. W istniejącej izbie przyjęć udziela się rocznie ok. 38 tys. świadczeń ambulatoryjnych oraz przyjmuje się w trybie ostrym ok. 12 100 pacjentów.