środa, 3 lipca 2024

imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

RSS

JSW przeciwko mobbingowi i nepotyzmowi

10.04.2018 13:09 | 87 komentarzy | kb

Jastrzębska Spółka Węglowa deklaruje, że przywiązują dużą wagę do relacji międzyludzkich. Spółka zdecydowanie występuje przeciwko jakiejkolwiek dyskryminacji czy nepotyzmowi, czyli popieraniu członków rodzin.

JSW przeciwko mobbingowi i nepotyzmowi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębska Spółka Węglowa podkreśla, że dużą wagę przywiązuje do kultury organizacji pracy. W tym celu pracownicy proszeni będą o wypełnianie ankiet tak, aby sami zainteresowani mieli możliwość wypowiedzenia się, czy i na ile gorzej czują się traktowani w pracy i to nie tylko w wymiarze wynagrodzeń, ale szerzej w kontekście relacji międzyludzkich.

- Planowane jest też zaprojektowanie i wdrożenie w oparciu o najlepsze praktyki rynkowe wewnętrznego systemu corocznych ocen pracowniczych oraz powiązanego z nim systemu planowania szkoleń i rozwoju. System ów cechowałby się obiektywizmem i możliwie dużą odpornością na zjawiska takie, jak nepotyzm czy dyskryminacja ze względu np. na płeć, wiek, pochodzenie itp. Warunkiem koniecznym budowy zdrowej kultury organizacyjnej jest te ż efektywna i otwarta komunikacja wewnętrzna. Docelowo powinna ona również stać się narzędziem uwrażliwienia pracowników na kwestie etyczne, w tym na przeciwdziałanie zachowaniom nieetycznym. W uzdrowieniu komunikacji pomóc ma równie ż regularny monitoring, w oparciu o wyniki, którego komunikacja zostałaby przeprojektowana tak, by stanowić efektywny system komunikacji na linii władze Spółki - pracownicy, gwarantujący skuteczne i szybkie przekazywanie rzetelnych i zniekształconych informacji - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Spółka zwraca też uwagę, że rekrutowanie pracowników często ze stosunkowo niewielkich społeczności, a tym samym zwiększone ryzyko innych, niż tylko służbowe, powiązań pomiędzy konkretnymi pracownikami, może rodzić typowe konflikty interesów. Chodzi zarówno o zwiększone zagrożenie nepotyzmem, związane z tym, że w zakładzie pracować mogą członkowie rodzin i krewni, ale też np. animozje między konkretnymi osobami. Z drugiej strony podkreśla się, że w śląskich rodzinach praca w kopalni jest wartością i często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.