Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Znów widać czym oddychamy. Pył zawieszony powyżej poziomu dopuszczalnego

31.12.2014 12:12 | 38 komentarzy | ż

- Stężenia pyłu zawieszonego będą na większości obszaru województwa przekraczały poziom dopuszczalny 50 µg/m3 - informują wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego.

Znów widać czym oddychamy. Pył zawieszony powyżej poziomu dopuszczalnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

30 grudnia na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej w mieście Rybnik wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3) - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

31 grudnia nadal znajdujemy się na skraju rozległego układu niżowego. Od północnego-zachodu przemiesza się płytka zatoka niżowa z systemem frontów atmosferycznych. Napływa cieplejsze powietrze polarno-morskie. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego nie będzie korzystna, choć w dobowym przebiegu powinna zaznaczyć się jej postępująca poprawa.

Stężenia pyłu zawieszonego będą przekraczały dobowy poziom dopuszczalny 50 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą układały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.

1 stycznia nadal będziemy pozostawać na skraju niżu północnoeuropejskiego. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, na obszarze województwa śląskiego jakość powietrza powinna się nieco poprawić, choć okresami może być ona nadal mało korzystna. Stężenia pyłu zawieszonego będą na większości obszaru województwa przekraczały poziom dopuszczalny 50 µg/m3. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą układać się w granicach swych wartości dopuszczalnych.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
  • osoby starsze oraz dzieci.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.  Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
Osobom tym odradza się przebywanie na otwartej przestrzeni (zwłaszcza w połączeniu z wysiłkiem fizycznym).

Jednocześnie Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie w przypadku przekroczenia poziomu alarmowego:

  • spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe  oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
  • palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
  • wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
  • spacerów z dziećmi.
źródło: WCZK