Sobota, 23 listopada 2024
imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
RSS
Galeria Sztuki Rzeczna przygotowała ciekawą wystawę, której wernisaż obył się 22 listopada. „Before Midjourney”, bo o niej mowa to wspólna prezentacjaprac Zdzisława Beksińskiego, Katarzyny Fober oraz Anny Kloc.
Sprawdziły sie wczorajsze zapowiedzi synoptyków - dzisiejszej nocy nasz region nawiedziły miejscami intensywne opady śniegu. Na drogach zrobiło się ślisko, czego pierwsze efekty już widać w policyjnych statystykach.
W regionie spadł już pierwszy śnieg, a służby apelują o ostrożność. Meteorolodzy zapowiadają opady śniegu i ostrzegają przed śliskimi drogami oraz chodnikami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia, które dotyczą...
Mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego hodował na swojej działce dwie owce. Stracił je w styczniu 2022 roku po interwencji przedstawicieli nielegalnego stowarzyszenia. Przez sąd I instancji został skazany za wykroczenie. Złożył jednak apelację,...
Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku.
Od lat cieszący się niesłabnącą popularnością, znany w całej Polsce rybnicki Ryjek kolejny raz zaspokoił apetyty fanów spragnionych najlepszej kabaretowej rozrywki.
Rybnik po raz kolejny stał się miejscem spotkania miłośników kultury japońskiej, anime i mangi z całej Polski. W ten weekend (16-17.11.) w Zespole Szkół Technicznych odbyła się długo wyczekiwana edycja konwentu Tsuru, która przyciągnęła...
W piątkowy (15.11.2024) wieczór Miejski Ośrodek Kultury w Pszowie zamienił się w świątynię ciężkiego brzmienia, a na scenie królował legendarny Vader.
W kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku w piątek (15.11.) odbył się pogrzeb Samuelka. Następnie kondukt przeszedł na cmentarz.
Sytuacja związana z ptasią grypą, której ognisko stwierdzono w rejonie Zbiornika Racibórz Dolny, klaruje się. Jak poinformowała Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy, Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dotychczas zebrano 89 ptaków.
O tym, jak student z Rybnika został przed wojną trenerem Stowarzyszenia Niecałowanych Dziewic
Przed wojną w Rybniku niezwykle dbano o okna wystawowe. Były także fabryki, które miały w naszym mieście swoje sklepy jak Jojko – meble, stara fabryka słodyczy Sobczyków, fabryka bielizny Kocura oraz garbarnia Żurków, którzy z kolei reprezentowali na przykład światową markę Salamander.
Niewiele dokumentów z przedwojennego rybnickiego gimnazjum ocalało z zawieruchy wojennej. Czasem jednak szczęśliwym zbiegiem okoliczności udaje się odnaleźć ciekawe pamiątki, jak właśnie ta. Niedawno wpadł w moje ręce zbiór ciekawych materiałów pochodzących z domowego archiwum Ferdynanda Kańtocha – jednego z nieżyjących już...
Przed Wielkanocą śląskie gospodynie prały i krochmalily tzw. „kuchenną garniturę”, czyli komplet białych, wyszywanych zasłonek, które wisiały w kuchni na drzwiach, pod blatem stołu, na ścianach, nad szafkami i zlewem.
Zdecydowanej większości ludzi w dzisiejszych zindustrializowanych społeczeństwach trudno wyobrazić sobie życie bez banków i kredytów. Obserwując Rybnik, widzimy, że banki oraz ich pochodne mnożą się jak grzyby po deszczu. To typowe dla bogacących się społeczności. Przed wojną nie było ich aż tyle co dziś, ale wraz z następującym...
Rzemieślniczy Rybnik przedwojenny to pod wieloma względami drugie miasto województwa śląskiego po Katowicach. Ówczesny Chorzów, który liczbą obywateli prawie dorównywał stolicy Śląska, był proporcjonalnie do Rybnika miastem ustępującym mu liczbą rzemieślników na liczbę mieszkańców. Natomiast blisko Rybnika w rzemiośle plasowały się Tarnowskie Góry.
Do zmiany ubiorów rybniczan w XIX wieku przyczynił się... pożar Wodzisławia!
Od 1929 roku aż do wybuchu II wojny światowej działało w Rybniku Akademickie Koło Rybniczan – stowarzyszenie, zrzeszające miejscowych studentów. Jego założycielami i aktywnymi członkami byli absolwenci tutejszego gimnazjum, czyli dzisiejszego Liceum im. Powstańców Śląskich.
W marcu 1939 najliczniejszy rybnicki hufiec męski liczył blisko tysiąca członków i 26 drużyn!
Jeszcze w latach trzydziestych zupełnie normalny był w Rybniku transport wozami konnymi. Jednak z roku na rok przybywało aut. Fiat polski w podstawowej wersji pod koniec lat trzydziestych kosztował ok. 4 tys. zł. To był dla przeciętnego obywatela majątek. Dla porównania para eleganckich butów u Baty kosztowała 50 zł. Butelka dobrego koniaku...
Przedwojenną modę da się wyraźnie podzielić na lata dwudzieste i lata trzydzieste. Większość rodziców rybniczan, z którymi rozmawiałem, przywiązywała wagę do elegancji. Szyk i moda stanowiły także niepośledni element życia kilku spośród najstarszych rozmówców, bo większość była jeszcze przed wojną dziećmi.
Najnowsze komentarze