środa, 20 listopada 2024
imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda
RSS
Raz do roku seniorzy z całego powiatu spotykają się na Restauracji Raciborska. Jedzą tu wspólny obiad, śpiewają hymn seniora i podejmują swoich sponsorów i partnerów w działaniu. Nie inaczej było we wtorek 19 listopada. W roli głównej...
W sali wypełnionej po brzegi kibicami, partnerami i zawodnikami, Górnik Radlin uroczyście zaprezentował nowy sztab szkoleniowy, który ma poprowadzić drużynę do kolejnych sukcesów. Spotkanie podsumowujące rundę jesienną było także okazją...
Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku.
- Wskazuje się, że obecny stan drogi stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pieszych, utrudnia codzienne funkcjonowanie mieszkańców - piszą radni z Rudnika w apelu do organów administracji publicznej o pilne podjęcie działań...
Helenka i Leoś, Jerzy, Tobiasz, Mia, Lilianna, Karol, Franio, Alicja, Artur, Kamil, Adam, Aneta. Poznaj maleństwa, które w ostatnim czasie przyszły na świat w wodzisławskim szpitalu.
Na wniosek śledczych i prokuratora, sąd tymczasowo aresztował 30-letniego mieszkańca Raciborza, który usiłował zabić swoją żonę. Mężczyzna w sobotni poranek zaatakował ją nożem kuchennym.
Gorzyccy policjanci zatrzymali pojazd, który prowadził pijany obywatel Czech. Mężczyzna po kłótni z partnerką kazał jej oraz 6-letniej córce wysiąść z auta na autostradzie A4. On sam natomiast odjechał z 5-miesięcznym dzieckiem.
Wójt Grzegorz Utracki podczas ostatniej sesji Rady Gminy Krzyżanowice poinformował, że gmina stoi w obliczu zmiany stawek za odbiór śmieci od mieszkańców. Wypowiedź ta padła w kontekście oceny gospodarki odpadami na terenie Gminy Krzyżanowice,...
We wrześniu 2023 roku mieszkańcy ulic Radlińskie Chałupki oraz Osiedle Przyjaźni zwrócili się do naszej redakcji z prośbą o interwencję dotyczącą remontu nawierzchni drogi, do którego próbowali przekonać wodzisławskich urzędników....
Od lat cieszący się niesłabnącą popularnością, znany w całej Polsce rybnicki Ryjek kolejny raz zaspokoił apetyty fanów spragnionych najlepszej kabaretowej rozrywki.
Radny Miejski Kuźni Raciborskiej
Radny Miejski Kuźni Raciborskiej, startował z KWW Jednym Głosem
11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale także wspomnienie św. Marcina. Z tym dniem wiąże się tradycja przyrządzania gęsi oraz wypiekania rogali marcińskich. Tradycyjnie w Bełsznicy miała miejsce niecodzienna impreza.
W poniedziałek, 11 listopada, na rynku w Raciborzu odbył się piknik "Niepodległa".
Najpierw krótkie nabożeństwo, następnie procesja prowadzona przez postać św. Marcina, inscenizacja podziału płaszcza oraz festyn. Łubowice to kolejna miejscowość w powiecie raciborskim upamiętniająca biskupa z Tours.
Arkadiusz Luterek związany jest z firmą Henkel od 26 lat. Przez ponad ćwierć wieku swojej kariery zawodowej pracował na trzech wydziałach i wielu stanowiskach, zdobywając wszechstronne doświadczenie w różnych obszarach produkcji. Obecnie pełni funkcję kierownika zmiany na wydziale proszków, gdzie zarządza zespołem 20 pracowników.
Oficjalne obchody zorganizowano przy pomniku Matki Polki. Chętni wzięli wcześniej udział również we mszy świętej, którą odprawiono w kościele farnym, a w drodze na plac Mostowy złożyli jeszcze kwiaty przed pomnikiem arcybiskupa Józefa Gawliny. Po części oficjalnej przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty przy Pomiku Powstańców Śląskich.
Jastrzębie-Zdrój również uczciło 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się w sołectwie Bzie, gdzie przedstawiciele delegacji i władz miasta na czele z wiceprezydentem Grzegorzem Dulembą oraz przewodniczącym rady miasta Damianem Gałuszką złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym miejsce...
Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie w rybnickiej bazylice mszą świetą za ojczyznę pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Olszowskiego. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku Jana Pawła II.
10 listopada 2024 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się tradycyjna uroczystość. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie żołnierzom Wojska Polskiego, a także funkcjonariuszom Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Obchody Święta Niepodległości w Żorach od lat mają bardzo sportowy charakter. Obok oficjalnych uroczystości, na terenie tamtejszej strzelnicy "Dębina" odbywają się co roku turnieje strzeleckie, a od 6 lat w Parku Cegielnia organizowany jest Bieg Biało-Czerwony. Z kolei żorscy harcerze swój uroczysty apel zorganizowali w parku przy Pałacu...
Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie zbiórką przy Pałacu Dietrichsteinów. Następnie uczestnicy przeszli do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Mszę Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny.
Uroczyste obchody święta niepodległości rozpoczęły się w Lubomi złożeniem kwiatów przy pomniku bojowników o wolność Polski na cmentarzu parafialnym. Nie zabrakło licznych pocztów sztandarowych oraz delegacji.
Artykuł sponsorowany
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, w którym można poznawać zjawiska rządzące światem, samodzielnie eksperymentując i rozwiązując zadania konstruktorskie. Rybnicka SOWA powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Zabytkową Kopalnią Ignacy. Inicjatywę finansuje Minister Nauki.
Tekst sponsorowany
11 listopada 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju mieszkańcy celebrowali otwarcie Domu Handlowego „Gwarek” zamiast Święta Niepodległości. W czasach PRL ważniejsza była rocznica rewolucji październikowej, a nowy sklep przyciągnął tłumy, stając się wydarzeniem dnia.
W niedzielę, 10 listopada 2024 roku, w Rudach odbył się "Świętomarciński wieczór rodzinny". Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w barwnym orszaku ku czci św. Marcina.
W niedzielę, 10 listopada, społeczność Rudnika zgromadziła się na wyjątkowym nabożeństwie z okazji wspomnienia św. Marcina, które zakończyło się radosnym marszem z lampionami.
Kopalnię ZMP, później KWK Żory, zlikwidowano w 1997 roku. Jej pracownicy nie chcieli jednak tak po prostu zapomnieć o swoim dawnym zakładzie i zdecydowali o kontynuowaniu tradycji corocznych spotkań gwarków. 10 listopada zebrali się oni ponownie, by przypomnieć sobie twarze spotykanych dawniej pod ziemią kolegów i pobiesiadować przy...
Obchody św. Marcina stały się już krzanowicką tradycją, przyciągającą nie tylko mieszkańców, ale i gości z sąsiednich gmin. W programie nie zabrakło inscenizacji, rogali oraz aromatycznej zupy z gęsiny. Świętowanie odbyło się w niedzielę, 10 listopada.
Najnowsze komentarze