Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kościół pw. Wszystkich Świętych i wyjątkowa mogiła

31.10.2024 21:09 | 0 komentarzy | KaBa

1 listopada to w polskiej tradycji dzień Wszystkich Świętych. Na terenie Jastrzębia jest kościół pod takim wezwaniem i znajduje się w sołectwie Szeroka. Swoją genezą sięga końca XIII wieku. Na parafialnym cmentarzu możemy zobaczyć wyjątkowy pomnik, postawiony przy grobie żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej oraz powstańców śląskich.

Kościół pw. Wszystkich Świętych i wyjątkowa mogiła
Jeden z jastrzębskich kościołów nosi wezwanie Wszystkich Świętych. Fot. KaBa / Parafia pw. Wszystkich Świętych - Facebook. com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dniu Wszystkich Świętych w naszej tradycji odwiedza się groby bliskich zmarłych. Jednak nie zapomina się również o poległych w wojnach czy powstaniach. Również i w Jastrzębiu-Zdroju nie brakuje takich mogił, o których pamiętają okoliczni mieszkańcy.

Powstańcy śląscy, a więc uczestnicy walk o przynależność tej ziemi do Polski są pochowani na cmentarzach parafialnych w Jastrzębiu Górnym, czy Moszczenicy, ale też Szerokiej. Mieszkańcy sołectw nie zapominają o poległych, jednak jastrzębianie z centrum miasta nie zawsze wiedzą o istnieniu takich historycznych mogił.

Szerocka pieta niezmiennie zachwyca artyzmem wykonania. Fot. KaBa

Szerocka pieta niezmiennie zachwyca artyzmem wykonania. Fot. KaBa

Dzisiaj wspomnijmy jedną z nich, znajdującą się na cmentarzu parafialnym w Szerokiej przy kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.  Sam kościół swoją genezą sięga końca XIII wieku. Przechodził zmienne koleje losu, został spalony przez husytów (1433). Na przełomie XVI/XVII wieku odbywały się w nim nabożeństwa protestanckie, aby w połowie XVII wieku znaleźć się ponownie w rękach katolików. Obecny murowany kościół został wybudowany w 1801 roku i służy parafianom aż do dziś. W barkowym ołtarzu znajduje się obraz ze świętymi adorującymi Trójcę Świętą.

Wchodząc na cmentarz, przykościelny bez trudu zauważymy pomnik (1922) mieszkańców, którzy polegli w czasie I wojny światowej oraz III powstania śląskiego. Jest on bardzo charakterystyczny, bo przedstawia Matkę Boską trzymającą na kolanach ciało Jezusa Chrystusa i opłakującą jego śmierć. Na pomniku znajduje się napis: Ku wiecznej pamięci powrotu Śląska do Macierzy Polskiej, w czerwcu 1922 rok oraz: Za poległych w powstaniu 1921 r. Henryk Zdziebło, Alojzy Czempiel, Faustyn Szkrobka, Rudolf Janik, Rudolf Walla. Są też wymienione nazwiska osób poległych w czasie I wojny światowej.

Szerocka pieta góruje nad pozostałymi mogiłami i niezmiennie zachwyca artyzmem wykonania. Daje wyraz patriotycznej postawie szeroczan,  którzy walczyli o polskość tych terenów. Nigdy na ich mogiłach nie brakuje zniczy czy kwiatów, szczególnie w dzień Wszystkich Świętych, jak i innych ważnych rocznic historycznych. Warto odwiedzić cmentarz w Szerokiej i wspomnieć, pochowanych tam Polaków.