Piątek, 20 grudnia 2024
imieniny: Bogumiły, Dominika, Zefiryna
RSS
Policjanci z jastrzębskiej drogówki zatrzymali 38-latka, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ponadto mężczyzna poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności. Najbliższe miesiące spędzi w więzieniu.
Na sesji budżetowej w Raciborzu Michał Fita mówił o kredycie zaufania, Mirosław Lenk o korzystnych zmianach dla Raciborza. Dariusz Polowy skrytykował brak parkingu piętrowego w centrum i rozciągnięcie likwidacji kopciuchów na 3 lata. Prezydent...
Dzięki nowej ekoprzestrzeni lekcje biologii, geografii czy przyrody przeniosą uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie na zupełnie nowy poziom.
Będą zmiany w Kuźni Raciborskiej. Wnioski radnych będą trafiały do Biuletynu Informacji Publicznej, co pozwoli mieszkańcom na bieżący dostęp do zawartych w nich informacji. Burmistrz Wojciech Gdesz zapowiada, że zmiany zostaną wprowadzone...
Jeden z największych pracodawców na Śląsku w stanie upadłości. W czwartek (19.12.) w Sądzie Rejonowym w Gliwicach zapadła decyzja w tej sprawie.
Do napisania tego felietonu skłoniła mnie wiadomość, która przyszła niedawno na skrzynkę mailową naszego portalu. Jednak samo opisanie faktu naszego narodowego narzekania to za mało. W tym przypadku dochodzi jeszcze kontekst polityczny, który...
Już w piątek 20 grudnia rozpocznie się Jarmark Świąteczny na Placu Reprezentacyjnym w Zdroju. Organizatorzy przygotowali liczne koncerty, pokazy oraz oczywiście stoiska wystawców.
Wystąpienie szefa Młodzieżowej Rady Miasta przed radnymi Miasta Racibórz było chwalone, ale w głosowaniu nie miało znaczenia. Głosami 10:9 radni z koalicji rządzącej utrzymali w mocy wolę sprzedaży skweru obok I LO. Spółdzielnia Nowoczesna...
- Nie każda miłość pokonuje wszystkie przeszkody, nie każda niesie ze sobą spokój w sercu, ale wasza miłość jest wyjątkowa - mówiła Joanna Ratuszniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nędzy, do jubilatów świętujących 50, 60 i 65...
Ustalenie tożsamości sprawcy to kwestia czasu. Kierowca osobówki w czwartek rano (19.12.) doprowadził do poważnego wypadku. Uderzył w motorowerzystę, który siłą odrzutu uderzył w jadący z przeciwka samochód. Sprawca zbiegł.
Nie było kiedyś „wypasionych” wojaży zagranicznych, pogoda nad polskim morzem często płatała figle, a ośrodki wczasowe nie przypominały wielogwiazdkowych pensjonatów i hoteli z luksusowych katalogów turystycznych. A jednak niepowtarzalny klimat wczasów zakładowych z lat 70. i 80 na zawsze pozostanie w pamięci wczasowiczów, którzy...
W Muzeum prezentowana była wystawa dokumentująca 150 lat bytności sióstr boromeuszek w mieście. Ale jest to wystawa wykraczająca tematyką poza wodzisławskie dzieje zakonnic. Badając ich historię Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum Miejskiego w Wodzisławiu przy współpracy z siostrą Nataną Bańczyk z Mikołowa odkrył nowe fakty z przeszłości...
Prezentujemy historyczne pocztówki z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię w Collegium Invisibile w Warszawie i w Wiedniu. Obok pocztówek, które prezentują Rybnika sprzed kilkudziesięciu...
W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki rudzkiemu chórowi nadano jego imię. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć...
10 lipca 2007 roku na rybnickim Rynku uroczyście otwarto słynną już w regionie wystawę „Twarze Katowickiej Bezpieki”
O fotograficznych trasach wiodących przez Racibórz, sesjach w zakładach pracy i czasach, w których z robienia zdjęć można się było utrzymać z Bolesławem Stachowem rozmawia Katarzyna Gruchot.
Wiele energii i sił kosztowała polskich rybniczan walka o przyłączenie miasta do Państwa Polskiego. Wielu ludzi poniosło niemałe ofiary. Jednak ten jeden dzień miał wynagrodzić je wszystkie. 3 lipca 1922 roku Rybnik uroczyście wkraczał do Polski!
Podczas sobotniej "Nocy w Muzeum" w Pałacu Dietrichsteinów zaprezentowano premierowo nową wystawę stałą, którą można teraz oglądać bezpłatnie. To wodzisławski rynek z przełomu XIX i XX w. w miniaturze, odwzorowany w wyjątkowych detalach.
Zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowej galerii zdjęć, gdzie prezentujemy historyczne fotografie z pierwszych komunii świętych. Przenieście się z nami w czasie i odkryjcie piękno oraz tradycje tych ważnych chwil w życiu młodych ludzi.
Przy której ulicy znajdował się salon Desy, kiedy Racibórz trafił do województwa katowickiego i jak potocznie mówiło się o restauracji „Raciborskiej” – to tylko niektóre z pytań quizu o PRL-u, z którymi zmierzyli się uczestnicy spotkań z dziennikarkami „HistoriONu”.
Białe sukienki, mirtowe wianki, złożone ręce i pełne niewinności spojrzenia na zdjęciach komunijnych sprzed prawie stu lat.
Kościoły wypełniają się dziećmi w nieskazitelnie białych sukienkach i ciemnych garniturkach. Wszystko odprasowane, bez skazy i zmarszczki. Na twarzyczkach widoczna powaga i przejęcie. Dłonie dzieci złożone do modlitwy. Z tyłu tłum nie mniej przejętych rodziców, dziadków, rodzeństwa, ciotek i wujków. Cienkie głosiki wznoszą się...
Podczas remontu kościółka w kokoszyckim parku odnaleziono kapsułę czasu, a w niej tekst aktu fundacyjnego Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego z 17 maja 1902 roku.
Budowa linii kolejowej łączącej Jastrzębie z resztą świata była epokowym wydarzeniem. Aż trudno uwierzyć, że do dzisiaj zachowała się tylko niewielka część dawnej infrastruktury.
Konstrukcję dachu budowanego kościoła widać było już z daleka, gdy przejeżdżało się przez Czyżowice. Nowy kościół budowany był dokładnie na miejscu starej świątyni.
26 maja 1995 roku „Nowiny Raciborskie” opublikowały na swych łamach listę tematów z języka polskiego, z którymi musieli się zmierzyć maturzyści. W galerii prezentujemy zdjęcia matur w II LO (1968) i Medyku (1970).
W zaciszu przyrody lubili imprezować weselni i zagraniczni goście, delegacje zakładów pracy oraz zwykli mieszkańcy, których latem przyciągało tu zoo i plac zabaw, a zimą tor saneczkowy i skocznia narciarska. Dla tych, którzy pokonali górkę w Oborze, nagrodą był obiad z dziczyzną w restauracji, albo biesiadowanie na łonie natury.
Najnowsze komentarze