Poniedziałek, 25 listopada 2024

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy patriotyzm ma sens? [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWA]

01.09.2024 10:04 | 3 komentarze | KaBa

1 września to 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Także w Jastrzębiu-Zdroju toczyły się walki z niemieckim najeźdźcą. Uroczystości związane z uczczeniem bohaterskich obrońców ojczyzny zaczęły się już rano. 

85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy patriotyzm ma sens? [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWA]
Także w Jastrzębiu trwały walki z Niemcami. Fot. KaBa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O godzinie 8:00 rano prezydent miasta Michał Urgoł złożył wieniec na grobie ułanów 3 szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich, którzy 1 września 1939 wzięli udział w walce z Niemcami na Bożej Górze. Paweł Sterniczuk, pochodzący z Równego na Wołyniu, lat 22 oraz Antonii Kumor z Mysłowa k. Zawiercia, lat 24 polegli w obronie ojczyzny. Ich mogiły znajdują się na cmentarzu przy kościele pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej.

 Czy patriotyzm ma sens? Odpowiada harcerz Igor Sitko 

Igor Sitko mówi, że historia jest po to, aby wyciągać z niej naukę. Fot. KaBa

Igor Sitko mówi, że historia jest po to, aby wyciągać z niej naukę. Fot. KaBa

Igor Sitko z 27 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Eskulapy mówił o sensie,  jaki wynika z poznawania historii 

Igor Sitko o sensie historii 

Ta dramatyczna historia nie może się powtórzyć 

Druga część uroczystości miała miejsce na Bożej Górze, przed tablicą upamiętniającą polskich żołnierzy z września 1939 r.

- Historia, o której często nie pamiętamy, lubi się powtarzać. Dlatego musimy co roku przypominać o tym, że te tragiczne dni kart naszej historii nie mogą się powtórzyć. Mam duży szacunek do organizatorów i wszystkich uczestników uroczystości za to, że tak licznie przybyliście i możemy wspólnie świętować w wolnym kraju – mówił prezydent Michał Urgoł.

Religijnym akcentem uroczystości była msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w kościele pw.  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zdroju. Ostatnią odsłoną jastrzębskich obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej była prelekcja historyczna w Domu Zdrojowym Jana Delowicza, autora książki pt. „Ziemia Rybnicko-Wodzisławska i jej mieszkańcy w wojnie obronnej 1939”.

Mogiła poległych ułanó w Jastrzębiu Górnym. Fot. KaBa

Mogiła poległych ułanó w Jastrzębiu Górnym. Fot. KaBa

W uroczystościach wzięli udział: prezydent Michał Urgoł, zastępca prezydenta Grzegorz Dulemba, przewodniczący Rady Miasta Damian Gałuszka, radna Monika Brachaczek, radna Agata Pałys, radny Roman Foksowicz, radny Tadeusz Sławik oraz harcerze z Hufca ZHP Jastrzębie-Zdrój im. Józefa Kreta, a także przedstawiciele służb mundurowych, pełniących służbę na terenie miasta. Nie zabrakło również reprezentantów środowisk kombatanckich. Jacek Majewski złożył kwiaty w imieniu posła Krzysztofa Gadowskiego.

Głównym organizatorem obchodów było stowarzyszenie "Jastrzębski Wrzesień 1939" oraz  stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota.