Nowa ksiązka o Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]
„Jastrzębie-Zdrój na łamach prasy w latach 1945-1989” – to nowa książka Marcina Boratyna i Dariusza Mazura. Jej promocja odbyła się w Galerii Historii Miasta, na którą przybyło niemałe grono wielbicieli rodzimej historii.
Czego nie wiecie o Jastrzębiu, czyli nowa książka Marcina Boratyna i Dariusza Mazura
Jastrzębie było obecne na łamach prasy lokalnej w latach 1945-1989. Nowo powstające miasto stało się żywym przedmiotem zainteresowań dziennikarzy. Artykuły, które wychodziły spod ich pióra, dostarczają ogromu wiedzy na temat życia codziennego w Jastrzębiu-Zdroju.
Dariusz Mazur i Marcin Boratyn – znani badacze historii miasta – wykonali ogromną pracę, przeprowadzając kwerendę źródeł, czyli prasy lokalnej. Jak sami mówią, musieli dokonać wyboru artykułów, które zamieścili w książce.
- Gazety pisały o najdrobniejszych rzeczach, jak na przykład o tym, że brakowało chleba, butów, szwankowała gastronomia, ale też o budowie nowego przedszkola, szkoły, bloków, sklepów. Chodziło o różnorodność, aby oddać atmosferę dawnych lat. Opieraliśmy się głównie na „Nowinach”, „Trybunie Robotniczej”, „Naszych Problemach” – mówił Dariusz Mazur.
Marcin Boratyn podkreślał, że dzięki publikacjom prasowym dało się zweryfikować niektóre daty, związane z oddaniem do użytku różnych, jastrzębskich obiektów. Prasa jest doskonałym źródłem obrazu dawnych czasów, taką kroniką wydarzeń.
- Przekopywanie gazet to praca żmudna, monotonna, dająca jednak wiele satysfakcji. Książka jest efektem naszej pasji. Nie jest ona tylko zestawieniem suchych faktów, ale też zdjęć, reklam. Często są to materiały publikowane po raz pierwszy – mówił Marcin Boratyn.
Książkę można zakupić w Galerii Historii Miasta w cenie 40 zł. Może to być dobry prezent, upominek, bo przywoła wspomnienia z lat młodości wielu mieszkańców Jastrzębia. Dla młodszych jest to natomiast doskonała lekcja historii, bo nienudna i zaprezentowana w ciekawy sposób.
Galeria Historii Miasta znajduje się przy ulicy 1 Maja, nr 61 w dawnym Sanatorium Spółki Brackiej. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Termin zwiedzania grupowego najlepiej ustalić dzwoniąc pod numer telefonu: 501 476 574