Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Święto Konstytucji 3 Maja w Jastrzębiu

03.05.2023 23:08 | 4 komentarze | nph

Święto Konstytucji 3 Maja miało w Jastrzębiu-Zdroju dwie odsłony. Rano przedstawiciele władz złożyli kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości w sołectwie Bzie. Następnie w kościele „na górce” odprawiono mszę świętą za Ojczyznę. Po nabożeństwie oddano hołd wszystkim walczącym o wolność Polski. Ta część uroczystości miała miejsce przed pomnikiem znajdującym się nieopodal kościoła.

Święto Konstytucji 3 Maja w Jastrzębiu
W kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła odbyła się msza za Ojczyznę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Święto Konstytucji 3 Maja w Jastrzębiu

Mszę świętą za Ojczyznę odprawił ksiądz prałat Bernard Czernecki, legendarny kapelan „Solidarności”. W kazaniu mówił o Matce Boskiej, podkreślając jej znaczenie dla narodu polskiego. Prałat przypomniał, że król Jan Kazimierz uznał w 1656 roku Maryję za Królową Polski.

- Kiedy nie można było rozwinąć Biało-Czerwonej to Polacy obnosili obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednak Matka Boża to coś więcej niż sztandar narodowy. To matka Syna Bożego. To jest najlepsza nauczycielka naszego życia z Jezusem Chrystusem. Dlatego nie dziwmy się, że głęboko weszła w nasze życie i w naszą historię, że katolicyzm stał się bliski naszemu, polskiemu sercu. Nasz katolicyzm jest maryjny i my się tego nie wstydzimy - mówił ks. prałat Bernard Czernecki.

Po mszy uczestnicy przeszli przed pomnik poświęcony „Solidarności” i modlili się za Polaków, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o Ojczyznę. Ks. Bernard Czernecki nawiązał do uchwalonej 232 lata temu konstytucji.

- 3 maja 1791 roku to ważna data w historii polskiego narodu. Na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalono, po czterech latach pracy, Konstytucję 3 Maja. Umęczonej Polsce ukazała nową wiosnę życia. Zaczynała się od słów: „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”. Była oparta o Chrystusa i jego krzyż. Odcinała się od śmiertelnych, narodowych grzechów. Historia nie pozwoliła jej na wejście w życie. Postarały się o to Rosja, Prusy i Austria - mówił ks. Czernecki.

Ks. Bernard Czernecki mówił również o Sybirze, który dla Polaków nie jest tylko nazwą geograficzną, ale oznacza cierpienia i śmierć dla zesłańców. Zebrani zmówili modlitwę, za tych, których groby zostały daleko od Ojczyzny.  Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przed pomnikiem.