Wtorek, 2 lipca 2024

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Skurcze mięśni podczas biegania lub treningu - jak im zapobiegać?

28.02.2023 22:00 | 0 komentarzy | MK

Sport to zdrowie – jednak tylko wtedy, gdy do aktywności fizycznej podchodzi się z rozwagą i odpowiednim przygotowaniem. Skurcze mięśni podczas uprawiania sportu – biegania, treningów na siłowni czy gry w piłkę – świadczą o tym, że coś jest nie tak. Jakie są przyczyny skurczów mięśni i w jaki sposób można zapobiegać tym dolegliwościom? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Skurcze mięśni podczas biegania lub treningu - jak im zapobiegać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przyczyny skurczów mięśni w czasie aktywności fizycznej

Warto wiedzieć, że przyczyny skurczów mięśni pojawiające się w czasie treningu sportowego mogą mieć różne podłoże, dlatego, gdy występują regularnie, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie dolegliwości z lekarzem. Często zdarza się jednak, że przyczyny wynikają po prostu z codziennych zaniedbań.

Niedobór elektrolitów

Częste skurcze mięśni – występujące zarówno w kończynach, jak i na twarzy (np. skurcze mięśnia okrężnego oka, czyli tzw. drgająca powieka) – mogą świadczyć o niedoborach elektrolitów w organizmie. Zazwyczaj skurcze mięśni wynikają z niedoboru magnezu, ale może za nie odpowiadać także niski poziom potasu czy wapnia. Elektrolity należy uzupełniać zwłaszcza podczas dłuższych sesji treningowych.

O symptomach niedoboru magnezu więcej można przeczytać na stronie: https://magnefar.pl/porady-objawy-niedoboru-magnezu-magnefar-pl/.

Brak przygotowania do treningu

Przyczyną występowania skurczów mięśni w czasie aktywności fizycznej może też być niewłaściwe przygotowanie się do treningu, a zwłaszcza jego brak. Rozciąganie mięśni i rozruszanie ich, uelastycznia je i rozgrzewa, dzięki czemu są pobudzone do prawidłowej pracy. Często wystarczającym rozwiązaniem jest już wykonany przed ćwiczeniami trucht, czy seria przysiadów lub podskoków.

Zbyt duże obciążenia

Skurcz mięśni może być również efektem nadmiernego wyeksploatowania organizmu, czyli mówiąc prościej, zbyt dużych obciążeń treningowych. Intensywny trening na siłowni, zwłaszcza gdy organizm nie jest przyzwyczajony do tak dużego wysiłku, a mięśnie nie zostały odpowiednio przygotowane, może powodować uporczywe skurcze, a także skutkować ich naciągnięciem lub naderwaniem.

Magnez na skurcze mięśni i rozgrzewka – jak zapobiegać skurczom podczas treningu sportowego?

Przede wszystkim należy pamiętać, że o mięśnie należy dbać na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy udajemy się na siłownię czy idziemy pobiegać. Prawidłowe funkcjonowanie mięśni jest zależne od właściwego poziomu w organizmie magnezu, potasu czy wapnia, dlatego bardzo ważne jest stosowanie diety zawierającej produkty bogate w te składniki odżywcze. Podczas treningu pamiętajmy też o rozgrzewce i nieforsowaniu nadmiernie organizmu.

Magnez na skurcze mięśni można też suplementować, choć należy pamiętać o tym, że tego typu preparaty nie mogą być substytutem zbilansowanej diety, a jedynie jej uzupełnieniem. Przykładem suplementu diety na skurcze jest Magnefar B6 SKURCZ, który zawiera magnez w formie łatwo przyswajalnego cytrynianu magnezu, a do tego dostarcza organizmowi potas, witaminę B1 i B6 oraz witaminę D. Więcej informacji na temat tego produktu znajdziesz na stronie https://magnefar.pl.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał zewnętrzny