Piątek, 2 sierpnia 2024

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

05.10.2022 19:30 | 1 komentarz | sqx

"W zależności od potrzeb policjanci drogówki użytkują ponad trzy tysiące różnych pojazdów (stan na koniec 2021 r)" - przekazuje policja.

Oto flota i sprzęt polskiej drogówki. Zobacz zdjęcia
fot. Policja
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Większość używanych przez policję pojazdów, to radiowozy oznakowane. Prym wiodą radiowozy marki KIA, których służy 1191 sztuk. Na drugim miejscu są ople w liczbie 366. Trzecie miejsce zajmują samochody marki BMW (238 sztuk), które wciąż zwiększają swoją liczebność. Hyundaie, volkswageny, toyoty i škody są w liczbach przekraczających setkę. Znajdziemy też rodzynki po kilka sztuk, takie jak: peugeot, alfa romeo, citroën czy nissan. Nie można zapomnieć o motocyklach, które głównie służą w ruchu drogowym. Jest ich ponad 600. Jeszcze do niedawna na drodze najczęściej spotykaliśmy hondy (359 sztuk), ale to się zmieni, w tym roku wejdzie do służby jeszcze 478 motocykli bmw. Często natkniemy się na motocykle yamaha (79), triumph (36) i kawasaki (27), lecz spotkać suzuki czy harleya davidsona nie będzie łatwo, bo tej pierwszej marki są dwie sztuki, a harley służy jedynie w Rzeszowie.

Ale policja drogowa korzysta również z innych sprzętów, to np.:

Dron DJI Matrice 200

Bezzałogowe statki powietrzne to nowe narzędzie w arsenale służby ruchu drogowego, służące do obserwacji zachowania się użytkowników dróg i rejestracji popełnianych przez nich wykroczeń. Kupione dla Policji drony DJI Matrice 200 mają mocne silniki, co zapewnia stabilność lotu w czasie silnych wiatrów. Mogą utrzymywać się w powietrzu ponad pół godziny na jednej baterii i zabierać ładunek ważący nawet 2 kg. W tym przypadku jest to doskonałej jakości kamera Z30 z 30-krotnym przybliżeniem optycznym, umożliwiająca dokładną rejestrację obiektów oddalonych nawet o kilkaset metrów.

LTI 20/20 TruCAM II

Te niewielkie urządzenia mają duże możliwości. Nie tylko laserowo mierzą prędkość pojazdu i odległość obiektu, lecz także rejestrują obraz z pomiaru w celu ujawniania innych wykroczeń, takich jak niezapięte pasy bezpieczeństwa czy przejazd na czerwonym świetle. Wideo zawiera informacje o wykonanym pomiarze, jego czas i miejsce oraz otoczenie drogi. Urządzenie cechuje się dużą rozdzielczością nawet z maksymalnej odległości, a ekran dotykowy i spora pojemność danych są kolejnym ułatwieniem. Przyrząd ma wiele funkcji, może pracować w trybach pomiaru prędkości manualnej i automatycznej, w trybie podwójnej prędkości czy odległości między pojazdami. Można włączyć filtry umożliwiające rejestrację pojazdów przy złej pogodzie lub używać tylko wideo. Tryb tylnej tablicy jest doskonały do pomiaru prędkości motocykli.

źr.: Jacek Chrzanowski Policja, oprac. sqx

(BKS/ zdj. autor Jacek Herok, Tomasz Dąbrowski, Piotr Maciejczak, podkom. Damian Janus KWP w Kielcach, Jadwiga Czyż KWP w Łodzi, KMP w Częstochowie, KPP w Przysusze, BRD KGP)