środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Anglicy są chętni na byłą kopalnię JSW. Im się opłaca

07.03.2018 09:14 | 45 komentarzy | kb

Kopalnią „Krupiński”, która należała do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jest zainteresowany inwestor z Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że to, co było nieopłacalne dla polskiej firmy, może przynosić zyski inwestorowi zagranicznemu.

Anglicy są chętni na byłą kopalnię JSW. Im się opłaca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższych tygodniach w Ministerstwie Energii dojdzie do spotkania z inwestorem, który wraz ze spółką pracowniczą zadeklarował zainteresowanie przejęciem likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu - poinformował w poniedziałek, 5 marca, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Kopalnię chce przejąć spółka pracownicza i współdziałający z nią inwestor, którym jest brytyjska spółka. Inwestor zagraniczny deklaruje, że jest gotów wpompować w przedsiębiorstwo górnicze ok. 600 mln zł (z czego część to zwrot pomocy publicznej udzielonej przez państwo na likwidację kopalni). Ma to skutkować utworzeniem ponad 2 tys. miejsc pracy.

Kopalnia Krupiński została budowana w latach 1976-1983. Złoża znajdują się na terenie gminy Suszec oraz miast Żory i Orzesze. Obszar górniczy kopalni to blisko 34 km kw., a tzw. operatywne (możliwe do wydobycia) zasoby węgla to ok. 40 mln ton. Kopalnia ma koncesję na wydobycie węgla do 2021 roku.

Kiedy JSW podejmowała decyzję o przekazaniu „Krupińskiego” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, wówczas argumentowano, że jest on trwale nierentowna.

- To była niezwykle trudna decyzja, ale utrzymanie tej kopalni do 2021 roku. kosztowałoby spółkę od 300 do 520 mln zł. Ryzykowne złoża i duży deficyt są głównymi powodami przekazania „Krupińskiego” do SRK. Naszym priorytetem jest stabilny rozwój całej JSW, musimy skoncentrować się na kopalniach, które mają dobre rokowania na przyszłość, ale potrzebują dokapitalizowania - podkreślał w 2017 roku Daniel Ozon, wówczas pełniący obowiązki prezesa JSW.