Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

"Babuć", czyli świnia. W Cieszynie znany, w Katowicach nie. 15 faktów o Śląsku i Powstaniach Śląskich, o których warto wiedzieć

06.05.2021 09:40 | 5 komentarzy | art

5 maja w Ośrodku Kultury w Skrzyszowie odbyła się sesja naukowa pt. "Gmina Godów na ziemi wodzisławskiej. Zarys dziejów. W stulecie III powstania śląskiego". Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie. O swoich spostrzeżeniach nt. Śląska mówili: dr hab. prof. UŚ Krzysztof Nowak, prof. Ryszard Kaczmarek i dr Danuta Dąbrowska. Poniżej 15 najciekawszych faktów, o których opowiedziano w czasie sesji. 

"Babuć", czyli świnia. W Cieszynie znany, w Katowicach nie. 15 faktów o Śląsku i Powstaniach Śląskich, o których warto wiedzieć
Prelegenci sesji naukowej i mapa podziału Górnego Śląska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wykład prof. Ryszarda Kaczmarka "Gmina Godów w powstaniach śląskich"

7.

I powstanie śląskie w sierpniu 1919 r. nie miało prawa odnieść sukcesu, a jednak wybuchło i po kilku dniach zakończyło się praktycznie bez żadnych sukcesów militarnych.

8.

Powstańcy liczyli na wsparcie wojska polskiego, które stało na granicy. Wedle planów powstańczych, siły powstańców miały rozpocząć działania, a wojsko miało wkroczyć w wyniku kontrakcji niemieckiej - jako siła rozjemcza między walczącymi. Problem w tym, że w polskim dowództwie wojskowym nikt nie wiedział, że powstańcy zamierzają rozpocząć powstanie.

9.

Stało się tak, bo wybuch powstania nie był uzgodniony z organizacjami powstańczymi, które - za wyjątkiem organizacji w powiecie pszczyńskim i rybnickim - nie były gotowe do walki. To powstanie w nocy z 16/17 sierpnia po prostu nie miało wybuchnąć.