Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Korkuje się i jest niebezpieczne. Co dalej z pechowym skrzyżowaniem?

24.07.2019 19:00 | 25 komentarzy | mak

Główne skrzyżowanie w Syryni. Przecięcie drogi wojewódzkiej z drogą powiatową. Obok stacja benzynowa i sklep popularnej sieci handlowej. W godzinach szczytu tworzą się tam duże korki. Poza tym krzyżówka jest mało czytelna i mało bezpieczna - niedawno doszło tam do kolejnego wypadku. Mieszkańcy mają dość tej sytuacji.

Korkuje się i jest niebezpieczne. Co dalej z pechowym skrzyżowaniem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

ZDW uznał wtedy, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest budowa ronda o średnicy 40 m! Koszt szacowany w 2009 r. wynosił ok. 6 mln zł. Trudno nawet dyskutować ile ta inwestycja kosztowałaby dzisiaj, po dziesięciu latach. Ze względów finansowych, a przede wszystkim terenowych, propozycja budowy ronda o takiej średnicy w opinii powiatu była nierealna. Oznaczałaby ona bowiem konieczność wykupu gruntów oraz przebudowę wlotów na długich odcinkach dróg powiatowych. Ze względu na nachylenie terenu powiat musiałby od strony mostku na wysokości siedziby PZD drogę znacznie podnosić, zaś od strony obecnej stacji benzynowej w kierunku Lubomi drogę obniżać. Dlatego strony rozminęły się w dalszych ustaleniach. Rzecznik prasowy starostwa dodaje, że powiat w dalszym ciągu próbował rozwiązać problem skrzyżowania w Syryni. Przypomina jednak, że decyzje dotyczące przebudowy infrastruktury dróg wojewódzkich zapadają wyłącznie w Urzędzie Marszałkowskim i ZDW w Katowicach. - Powiat wodzisławski inicjuje różne propozycje rozwiązań problemów drogowych na jego terenie – nawet, gdy zarządcą jest inny podmiot - wyjaśnia rzecznik.

Jest światełko w tunelu?

Okazją do kolejnych rozmów na temat krzyżówki w Syryni była wizja lokalna na ul. Młodzieżowej w sąsiedniej Zawadzie, w której uczestniczyli przedstawiciele ZDW. Radna Ewa Gawęda ponowiła temat przebudowy skrzyżowania. Jeszcze raz przedstawiła zagrożenia dla pieszych i kierowców w tamtym miejscu. Stanęło na tym, że przedstawiciele ZDW zaproponowali spotkanie i powrót do analizy sytuacji w obrębie krzyżówki. – Musimy sięgnąć do dokumentacji, przeanalizować temat. Dopiero wtedy będziemy mogli coś zaproponować – zadeklarował Ryszard Rzepecki z ZDW.

Groźne przejścia

Innym problemem są przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej w Syryni. Droga jest ruchliwa, a przejścia słabo widoczne i kiepsko oznaczone. A wielu kierowców lubi docisnąć pedał gazu. – Dzieci wracające ze szkoły mają problem z przejściem przez drogę– mówi Ewa Gawęda. Dodaje, że pieszych korzystających z przejść jest jeszcze więcej, odkąd wybudowano Nieboczowy. Dlatego zaapelowała do marszałka województwa o poprawę bezpieczeństwa pieszych na pasach. Dostała zapewnienie, że w trzecim kwartale tego roku przejścia zostaną odpowiednio oznakowane i oświetlone. Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazuje, że powstał już projekt zmian w tym zakresie.

(mak)

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Była senator.