Radny szantażował dyrektora: chcesz mieć spokój, przekaż pieniądze
W marcu komisja rewizyjna miała skontrolować finanse Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie za 2017 r. Wizyta komisji w Ośrodku niewiele miała jednak wspólnego z tematem kontroli.
O ocenę zachowania radnego Alojzego Wity zapytaliśmy Grzegorza Wójkowskiego, prezesa katowickiego stowarzyszenia Bona Fides, które monitoruje legalność działań władz samorządowych.
– Jeśli opisane zachowanie radnego rzeczywiście miało miejsce, na co wskazuje protokół z prac komisji rewizyjnej, to jego zachowanie było karygodne i niedopuszczalne. Alojzy Wita naruszył według mnie swoim postępowaniem art. 24e ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że „radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu”. Ustawodawca za naruszenie tego zakazu nie przewidział żadnej sankcji prawnej, ale już niedługo odbędą się wybory i warto, żeby mieszkańcy zastanowili się, czy na pewno radny Wita jest właściwą osobą na właściwym miejscu.
Arkadiusz Gruchot: Mszana jak „Ranczo w Wilkowyjach”
Kompetentni i uczciwi ludzie mogą w samorządzie lokalnym zdziałać wiele dobrego dla mieszkańców, którzy ich wybrali.
I odwrotnie. Jeśli do samorządu trafią ignoranci i cwaniacy to mogą wiele zaszkodzić. Opisana tutaj postawa radnego Alojzego Wity łączy w sobie co najmniej trzy patologie groźne dla lokalnej samorządności.
Po pierwsze, to przykład skrajnej niekompetencji. Celowa kontrola komisji rewizyjnej, o dokładnie ustalonym zakresie, to nie jest miejsce na załatwianie kasy na wyżerkę dla klubu, z którym członek komisji jest związany. Zresztą, gdyby odwołać się do elementarnej przyzwoitości, to w ogóle osoba formalnie związana z jakąś instytucją nie powinna wykorzystywać funkcji radnego do lobbowania w jej interesie.
Po drugie, wykorzystywanie swego rodzaju przewagi kontrolującego nad kontrolowanym do wywierania na niego bezprawnego nacisku to przykład niesłychanej bezczelności i cwaniactwa. We współczesnej Polsce takie gierki znamy już na szczęście prawie wyłącznie z serialu „Ranczo w Wilkowyjach”. Wierzę głęboko, że radny Wita nie otrzymał od mieszkańców mandatu do upodobnienia Mszany do serialowych Wilkowyj.
I po trzecie, bulwersujące jest także to, że takie haniebne zachowanie uchodzi autorowi bezkarnie. A raczej uszłoby całkowicie, gdyby nie dziennikarska dociekliwość. Gdzie jest przewodniczący rady gminy? Gdzie są inni radni? Przecież, abstrahując już od etyki i przepisów regulujących pracę radnych, szkodliwe zachowanie jednej czarnej owcy szkodzi całemu stadu, podważając społeczne zaufanie oraz wiarę w powagę i uczciwość gminnego parlamentu.
Komentarze
11 komentarzy
W radzie zasiadają sami ludzie którzy mają w tym interes i nie powinni w niej być. Wyliczać radny Marek Lesnikowski członek komisji rewizyjnej - żona jest pracownikiem WOKiR, Radna Wiesława Sitek-Tatarczyk nauczyciel głosuje nad budżetem we własnej sprawie gdzie pracuje. Andrzej Kaperczak lobbuje przekwalifikowanie swoich hektarowych gruntów na działki budowlane choć nigdy nie będzie tam budował - szybki zarobek, Rafał Burak pracownik OPS. To są radni którzy działają na swój interes nie mieszkańców gminy jak przysiegali
Chyba się pamponiowi z gogolowej kasa skończyła heh długo się nie pobawili za te hektar...
Ekstraklasa. 1 liga. 2 liga. 3 liga. 4 liga. Okregowka. A klasa. B klasa. C klasa. Policz sobie ktory poziom to okregowka.
Nie dawac pieniedzy na najemnikow piłkarskich!!Ilu ludzi z Połomii tam gra.Wita ma kaprys i trzeba dać??Gówno prawda !!
to 5 poziom nie szósty
Wita na wójta. Jestem za. Będzie niekończąca się tragifarsa:):):) Wita - władca o jakim filozofom się nie śniło.
Art. 191
§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 230. § 1. Kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi albo wywołując przekonanie innej osoby lub utwierdzając ją w przekonaniu o istnieniu takich wpływów, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
art. 224 kk § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.
Wita na wojta!
Radny Wita na Wójta!! On zrobi porządek w gminie!