5 ważnych pytań o przyszłość Rafako
Największy zakład pracy w Raciborzu wchodzi w kolejny etap reorganizacji. Zatrudnienie w Rafako jest coraz mniejsze, a zarząd nie wyklucza... zwolnień. Postanowiliśmy zaczerpnąć informacji na temat sytuacji Rafako u źródła, dlatego zwróciliśmy się do prezes Rafako Agnieszki Wasilewskiej-Semail z szeregiem pytań. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy.
W tym celu prowadzimy szereg działań mających na celu usprawnienie naszych procesów sprzedaży i działania business unitów. Ostatnie sukcesy sprzedażowe dowodzą, że idziemy w dobrym kierunku. Chcę jednak zaznaczyć, że elementem naszej strategii rozwojowej jest ukierunkowanie naszych business unitów w taki sposób, żeby dążenie do doskonałości i poprawiania skuteczności procesów sprzedaży stało się elementem stałym i budowało etos Rafako jako firmy, która wciąż się doskonali i zwiększa swoją efektywność sprzedażową.
Walcząc o zwiększenie przychodu nie zapominamy jednak o stronie kosztowej. Projekt reorganizacji ma uczynić z Rafako firmę charakteryzującą się swoistą organizacyjną „zwinnością” (ang. agile). Wychodzimy bowiem z założenia, że w warunkach ciągłej, rynkowej zmiany najlepiej radzą sobie te firmy, w których struktura organizacyjna jest możliwie prosta i płaska. Wtedy najlepiej działa komunikacja między poszczególnymi pracownikami, a spółka jest w stanie szybko reagować na zmiany w otoczeniu rynkowym i adaptować się do nowych warunków, co stanowi kluczową przewagę konkurencyjną.
Osiągnięcie owej organizacyjnej „zwinności”, do której aspirują najbardziej dojrzałe i nowoczesne firmy na świecie, wymaga zasadniczych zmian w kulturze pracy, przepływie informacji i zarządzaniu, a także w strukturze organizacyjnej – przeprowadzenie firmy i jej pracowników przez ten okres intensywnych zmian to mój osobisty cel na najbliższą kadencję.
Ile osób pracuje w Rafako ?
Prezes Agnieszka Wasilewska-Semail poinformowała nas, że obecnie w Rafako zatrudnionych jest 1776 osób*. Większość, bo aż 1030 osób, to pracownicy umysłowi. Pozostałe 746 osób to pracownicy związani z produkcją. Dla porównania liczba zatrudnionych na koniec 2016 roku wyniosła 1993. Spośród 1776 pracowników zatrudnionych w Rafako na koniec czerwca 2017 największą grupę, liczącą 1600 osób, stanowili pracownicy zlokalizowani w Raciborzu. Liczba etatów przypisanych do innych lokalizacji kształtowała się następująco: Wyry – 63 osoby, Pszczyna – 61 osób, inne (w tym w ramach projektów, realizowanych przez Rafako).
(oprac. żet)
* stan na koniec czerwca 2017.
Komentarze
5 komentarzy
jak to się robi że od razu po studiach zostaje się Dyrektorem ?
Tak się dziwnie składa, że RAFAKO ma problemy finansowe oraz wiele innych odkąd ma nowego właściciela. Co jest więc przyczyną tych problemów? Logika się kłania
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
w produkcji jest 350 ludzi a nie 700!!!! kierowników i majstrów i referentów nie wliczajcie w produkcjie bo oni nie wytwarzają produkcji!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu