środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

5 ważnych pytań o przyszłość Rafako

20.07.2017 07:00 | 5 komentarzy | żet

Największy zakład pracy w Raciborzu wchodzi w kolejny etap reorganizacji. Zatrudnienie w Rafako jest coraz mniejsze, a zarząd nie wyklucza... zwolnień. Postanowiliśmy zaczerpnąć informacji na temat sytuacji Rafako u źródła, dlatego zwróciliśmy się do prezes Rafako Agnieszki Wasilewskiej-Semail z szeregiem pytań. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

2. Dlaczego decyzja o kolejnym etapie reorganizacji zapadła właśnie teraz? Jaka jest sytuacja ekonomiczna Rafako?

Tak naprawdę proces reorganizacji trwa w naszej firmie już prawie dwa lata. Rozpoczął się w 2015 i już wtedy Zarząd podjął decyzję o zmianach organizacyjnych skutkujących m.in. utworzeniu struktury business unitów. Założenie było takie, że nowa struktura miała służyć lepszemu zorientowaniu Rafako na potrzeby rynkowe oraz skuteczniejszemu pozyskiwaniu zamówień jak i bardziej efektywnej ich realizacji. Również w tym etapie ten cel jest niezmieniony. O ile wcześniej jednak główny nacisk został położony na optymalizację pod kątem działalności operacyjnej, tj. obszarów biznesowych, działalności handlowo-realizacyjnej, produkcji, to teraz główny nacisk chcemy położyć na reorganizację tzw. działów wsparcia: czyli służb finansowych, kadrowych, informatycznych i innych.

3. Celem reorganizacji jest „dostosowanie poziomu i kosztów zatrudnienia w spółce do sytuacji rynkowej w obszarze działania spółki” (cytat z raportu bieżącego Rafako 17/2017). Co należy przez to rozumieć?

Naszym celem jest zbudowanie elastycznej, bardziej efektywnej kosztowo organizacji, dostosowanej do obecnych warunków rynkowych. Temu celowi podporządkowany jest także projekt reorganizacji. Etap analizy, który obejmuje działy wsparcia i business unity i potrwa do końca sierpnia, realizowany jest po to, żeby ustalić gdzie te obszary działalności Rafako nie są efektywne oraz zarekomendować optymalne narzędzia, które pożądaną efektywność przywrócą.

Jednym z prawdopodobnych narzędzi optymalizacyjnych będą zwolnienia, ale ich skala i to, których działów mogą dotknąć będzie możliwe do określenia dopiero kiedy poznamy wynik analizy i płynące z niej rekomendacje. Do tego czasu nie będziemy w stanie odpowiedzialnie przedstawić żadnych szacunków w tej sprawie.