Sobota, 30 listopada 2024
imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
RSS
Z prezesem Śląskiej Organizacji Turystycznej Adamem Wawocznym rozmawiamy o rozwoju Krainy Górnej Odry, zbliżającym się festiwalu, a także możliwościach, jakie stoją przed nowymi atrakcjami w regionie.
Ostatnio zrobiło się głośno o wznowienia połączenia kolejowego z Wisłą po remoncie linii. Warto sięgnąć nieco wstecz, aby poznać historię stacji Wisła Uzdrowisko, a koniecznie wybrać się w to miejsce pocięgiem Kolei Śląskich, podziwiając widoki.
Pod koniec listopada spadł pierwszy śnieg, nadając górom bajkowego oblicza. Dobrym pomysłem jest wypad na Baranią Górę, drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. Dzięki znajdującej się tam wieży widokowej można spojrzeć na rozciągającą się panoramę gór Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląsko-Morawskiego czy Tatr....
Spacerowaliśmy już ulicami Chorzowa, teraz polecamy Wam Bytom, którego śródmieście to jeden z największych zespołów XIX-wiecznych kamienic oraz budynków użyteczności publicznej. Znajdziecie tutaj architekturę eklektyczną, historyzującą i secesyjną.
Brak pomysłu na wróżby andrzejkowe i katarzynkowe? Koleje Śląskie podpowiadają ciekawy pomysł na wycieczkę.
Czy wiecie, że w tym roku przypada 160. rocznica poświęcenia sosnowieckiego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa? Dlaczego świątynia nazywana jest "kościółkiem kolejowym"?
Na wakacje... w październiku. "Po raz pierwszy w historii portu w dziesiątym miesiącu roku przekroczona została granica czterystu tysięcy pasażerów" - przekazuje Piotr Adamczyk z biura prasowego Lotniska im. Wojciecha Korfantego. Jakie kierunki najczęściej wybierali pasażerowie?
To najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego, mający 1 323 m n.p.m., jest doskonale widoczny z Jastrzębia-Zdroju oraz innych miast naszego regionu. Czeska Łysa Hora (Łysa Góra), bo o niej mowa, stała się celem wycieczki PTTK koło „Krokus”. Ponad 50 osób wyruszyło w listopadową niedzielę na górską wycieczkę.
Podróżując linią S3 Kolei Śląskich (Katowice – Krzeszowice – Kraków Główny) nie musicie jechać wyłącznie do Krakowa. To także świetna opcja na rozpoczęcie wyprawy wśród dolinek krakowskich oraz w górskim obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.
Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Rzemiosła w województwie śląskim. Z tego powodu polecamy Wam kilka interesujących kierunków, które nadal lub jeszcze do niedawna stanowiły centrum regionalnego rzemiosła, począwszy od tego użytkowego po spożywcze.
Macie już plany na październik i listopad? Jeżeli nie, to proponujemy Wam wypad do Krakowa linią S3 (Katowice – Krzeszowice – Kraków Główny) oraz do Katowic na Targi Książki, trwające od 27 do 30 października. Jak wiemy, podróż pociągiem daje nam tą niezwykłą możliwość zagłębienia się w lekturze, dlatego zapraszamy Was na literacką podróż!
Tegoroczny Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki trwał cztery dni. Przez ten czas uczestnicy podróżowali po całym globie. Doświadczyli wielu krajobrazów i kultur. Spotkania uzmysłowiły wszystkim, jak piękny, zadziwiający i różnorodny jest świat.
Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny. W plebiscycie bierze udział impreza organizowana przez nasz region – Festiwal Górnej Odry. O tym, kto zwycięży, zdecydują internauci w głosowaniu.
Wsiądź do pociągu Kolei Śląskich i odwiedź najmłodsze góry w Polsce, czyli Beskidy. Czekają na Ciebie przepiękne leśne i górskie krajobrazy, atrakcyjne szczególnie teraz, w trakcie niepowtarzalnej polskiej złotej jesieni.
Czas na pieszy wypad w Beskid Śląski! Początek jesieni to perfekcyjny czas na wyprawę w góry, w szczególności w te położone na południu województwa śląskiego! Powoli pojawiająca się feeria barw, rykowisko oraz poranne mgły w beskidzkich dolinach to niezapomniane przeżycia jakiś doświadczycie w trakcie jesiennych trekkingów!
Czas na podróże w jesiennym anturażu! Przed nami pierwsza trasa rowerowa przez wczesno-jesienne lasy raciborskie.
Jeżeli planujecie weekendowe wycieczki po Górnym Śląsku, zajrzyjcie do Bytomia, gdzie w Muzeum Górnośląskim czeka na was wystawa śląskiego stroju ludowego „Skarby Śląskiej Szafy”. Dojedziecie tam pociągiem Kolei Śląskich.
Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony w 1979 roku. Jego celem jest m.in. ukazanie wpływu turystyki na społeczne, kulturowe, polityczne czy ekonomiczne wartości na świecie. Okoliczność obchodzono rówież w województwie śląskim. Tegoroczne uroczystości zorganizowano w Rudach.
Najnowsze komentarze