Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

02.09.2022 12:00 | 0 komentarzy | ska

Polecamy Wam lokalne, miejskie wyprawy. Dzięki linii S18 możecie odwiedzić dwa niezwykle ważne górnośląskie miasta, które mają wiele do zaoferowania oraz stanowią przykład fascynującej historii Górnego Śląska! Tym razem zapraszamy do Bytomia!

Pomysł na wycieczkę - Bytom i jego tajemnice
Bytom przyciąga swoim klimatem i historią. fot. Koleje Śląskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wzgórze Małgorzaty

Zapewne nie tego spodziewacie się, rozpoczynając wizytę w jednej z górnośląskich miast, czyli średniowieczne wzgórze wśród dawnych rozlewisk i podmokłych dolin. Co interesujące, wzgórze to położone jest w ścisłym sąsiedztwie bytomskiego dworca kolejowego! To właśnie tutaj powstał jeden z najstarszych górnośląskich grodów oraz pierwsza bytomska świątynia wspominana na średniowiecznym tympanonie Jaxy!

Wzgórze Małgorzaty to również miejsce upiornej historii rodem z średniowiecza. Zezłoszczeni mieszczanie bytomscy w XIV wieku dokonali samosądu na miejscowym proboszczu i wikarym, topiąc ich w otaczających wzgórze Małgorzaty rozlewiskach rzeki Bytomki. 

Park miejski im. Franciszka Kachla

Tak! Zieleń przede wszystkim, ale park miejski w Bytomiu to przykład jednego z najstarszych w naszym kraju miejskich założeń parkowych! Park otwarto na obszarze na zachód od ówczesnego miasta dzięki donacji Huberta von Tiele-Winckler na terenach pogórniczych.

Samo założenie parkowe świetnie wykorzystało pofalowany obszar przemysłowy, dzięki któremu powstały sztuczne zbiorniki wodne, zakątki oraz wzgórza. Dodatkowo warto wspomnieć o wybiegu dla niedźwiedzi, który stanowił de facto pierwszy ogród zoologiczny na Górnym Śląsku. Powstał w 1898 roku z inicjatywy Ignatza Hakuby, miejscowego przemysłowca i filantropa. To właśnie ten ogród zoologiczny stanowił podstawę do utworzenia zoo w Chorzowie! Dziś na wybiegu dla niedźwiedzi funkcjonuje restauracja.

Muzeum, galeria i „Gloria”!

Oprócz zieleni i średniowiecznych historii znajdziecie tutaj również Muzeum Górnośląskie stanowiące największą na Górnym Śląsku placówkę muzealną pod względem ilości zgromadzonych zabytków. Dodatkowo na bytomskim Rynku znajdziecie Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” i nowoczesną sztukę najwyższych lotów! A co z „Glorią”?

To podobnie jak w Gliwicach, przykład świetnej architektury międzywojennego modernizmu wraz z klimatycznym neonem! Wybudowany w 1931 roku gmach stanowił siedzibę miejskiego kina!