Sobota, 6 lipca 2024

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Kradną wszystko – od kiełbasy po drogie perfumy

31.08.2012 22:04 | 106 komentarzy | abs

 

Stoicki spokój, opanowanie i oczy dookoła głowy – tak dobrego ochroniarza charakteryzuje Marian Bronder, szef agencji ochrony w jednym z supermarketów.

 

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

- Do sklepu wchodzi szczupły facet. Kiedy wychodzi wygląda, jakby nagle na brzuchu, biodrach i w nogach przybyło mu kilka kilogramów. Po skontrolowaniu go okazuje się, że ma podwójne spodnie, w których ukrył szynki, kiełbasę i mięso. – uśmiecha się Marian Bronder, szef agencji ochrony w jednym z supermarketów w Radlinie.

Boss w mundurze

Pan Marian 25 lat przepracował jako górnik w kopalni „Marcel”. – W domu, na emeryturze trudno mi było wytrzymać. Mieszkam w bloku, ogródka nie mam. Co miałem robić z wolnym czasem? No, to pomyślałem, że spróbuję pracy ochroniarza. Będę miał zajęcie, jakąś odskocznię od codzienności, a i trochę grosza wpadnie – mówi 54-letni radlinianin.

Początkowo był zdenerwowany i czuł się nieswojo w nowej roli. – Poczułem się trochę jak boss, no bo to człowiek w mundurze i ma jakąś władzę – mówi. – Z drugiej strony, nie wiedziałem jak się zachować wobec klientów sklepu, a im udzielało się moje zdenerwowanie. Z czasem praca ochroniarza mi spowszedniała i teraz wiem, że w trudnych sytuacjach tylko spokój może mnie uratować – śmieje się mężczyzna.

Sprawdzam was!

Delikwenta, który zamierza coś ukraść pan Marian wyczuwa na odległość. – Ktoś taki wchodząc do sklepu, już od samego początku stara się mnie obserwować, wypatruje innych ochroniarzy, patrzy, czy ktoś z nas za nim nie idzie. Jeśli widzi, że mamy go na oku odkłada towar i rezygnuje z kradzieży.

A złodzieje próbują ukraść niemalże wszystko, od batonika po drogie perfumy. Najczęściej jednak kradną mięso i wędliny. Złapani na gorącym uczynku najczęściej tłumaczą się, że przez pomyłkę włożyli towar do torby. – Pamiętam faceta, ok 40-letniego, który jak gdyby nigdy nic włożył do reklamówki kawę, piwo i cukier, i próbował przejść z tym przez bramki. Kiedy te zapiszczały, rozbrajająco powiedział nam, że schował produkty, bo…chciał sprawdzić naszą czujność. Jak zawsze w takiej sytuacji wezwaliśmy policję, która „wlepiła” mu mandat.

Denaturat i szynki na przyjęcie

Inny złodziej napakował całą torbę szynek i chciał przejść bocznym wyjściem, pod barierkami. - Oprócz szynek w reklamówce znaleźliśmy też denaturat. Skruszony złodziej tłumaczył się, że razem z kolegami chciał sobie urządzić libację. „Dobra, szynki weźcie, ale denaturat zostawcie” – prosił.

Zdarzają się też tacy, którzy legalnie kupują dwa, trzy produkty, a czwarty próbują przemycić w spodniach, czy w kurtce. Inny rodzaj złodziei to tzw. smakosze, którzy już w sklepie nie potrafią oprzeć się puszce piwa, bułce, czy jogurtowi. – Mamy m.in. takiego stałego smakosza jabłek – mówi pan Marian. – Musi spróbować każdego rodzaju jabłek, i jak nikt nie widzi zjada je bez żenady, pozostawiając ogryzki. Mamy też gościa – kleptomana, faceta gdzieś po 60-tce, który odwiedzając sklep, za każdym razem próbuje wynieść kawałek sera, albo kiełbasy.

Staruszka się rozbiera

Często jest też i tak, że bramka zapiszczy na fałszywy alarm. – Jednych to denerwuje, inni reagują ze stoickim spokojem. Najbardziej wyczulone są na to staruszki, które od razu tłumaczą się, że przecież niczego nie ukradły – opowiada Marian Bronder. – Jedną z nich to nawet musiałem hamować, bo tak się rozpędziła w tym udawadnianiu, że jest niewinna, że sama zaczęła się rozbierać.

Nasilenie się kradzieży przypada na okres przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Wtedy złodzieje kradną najczęściej mięso, wędliny i słodycze. Ale zdarzyło się też, że ktoś chciał „zwędzić” „jabola”. Inny esteta - młody mężczyzna próbował ukraść krem do twarzy. Kiedy ten zapiszczał na bramce, delikwent błyskawicznie dał nura do wyjścia i tyle go widziano. – To był facet na tzw. gościnnych występach – mówi Marian Bronder. – Nigdy więcej się u nas nie pojawił. Takich osób było u nas więcej. Zazwyczaj wchodzą one grupą, tworząc sztuczny tłok. Jeden ogląda coś np. na monopolowym, inny na mięsnym, jeszcze inny na stoisku z warzywami, tak by trudno było wszystkich upilnować. A w tym czasie jeszcze ktoś inny z szajki kradnie dany towar.

Z policją w pokoju zwierzeń

Wydawać by się mogło, że kradną tylko osoby z tzw. marginesu społecznego. – Nic takiego, pozory mylą – mówi ochroniarz. – Czasem kradną osoby świetnie ubrane, zadbane, których nikt nie podejrzewałby o ten proceder. Z tym, że zamiast piwka, czy zakąski do taniego wina kradną np. drogie perfumy.

Nierzadko osoba zatrzymana przez ochroniarza próbuje odgrywać chojraka. Ale mięknie już w tzw. pokoju zwierzeń, jak ochroniarze nazywają pomieszczenie na zapleczu, w którym zatrzymywany jest złodziej do przyjazdu policji. Ta jest wzywana do każdej kradzieży. Policjanci mogą wykonywać rewizję osobistą, czego nie wolno ochroniarzom. Zdarzyło się też, że doprowadzona do pokoju pewna pani, która chciała ukraść mięso, zaczęła głośno szlochać. Na szczęście, jak podkreślają pracownicy ochrony, osoby chcące coś ukraść ze sklepu to margines. Większość robiących zakupy, to uczciwi klienci.

 

Ochroniarz - niania

Ale ochroniarze w supermarkecie nie tylko chronią mienie, czasem pomagają też klientom w sprawunkach. – No tak, zdarzyło się, że do sklepu przyszedł tak pijany mężczyzna, że przewrócił się między regałami. Początkowo myśleliśmy, że zasłabł. Ale woń alkoholu, którą wokół siebie roztaczał wyjaśniła wszystko – wspomina pan Marian. – Facet z trudem wybełkotał, że potrzebuje wodę mineralną, ryż i kaszę gryczaną. No to się ulitowałem i zrobiłem dla niego zakupy. Nie mogłem przecież zostawić faceta w potrzebie – śmieje się ochroniarz.

Pan Marian mówi, że praca ochroniarza łatwa nie jest. – W tej robocie trzeba być odpornym psychicznie, taktownym i bardzo spokojnym – dodaje mężczyzna.