Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Biała i czarna magia na ziemi jastrzębskiej [ROZMOWA]

20.08.2024 22:38 | 6 komentarzy | KaBa

Magia towarzyszyła człowiekowi już od najdawniejszych czasów. To właśnie do posiadaczy tych tajemnych mocy zwracali się ludzie z różnymi prośbami. Pragnęli zdrowia, szczęścia, ale też - i tak bywało - wyrównania rachunków z nielubianym sąsiadem. O dawnych tradycjach ziemi jastrzębskiej opowiada pani Ewelina Kuśka.

Biała i czarna magia na ziemi jastrzębskiej [ROZMOWA]
Demonologia śląska była bardzo bogata. Fot. AI
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dawniej, kiedy jeszcze nie było miasta na ziemi jastrzębskiej, nie brakowało stawów i właśnie tam czaił się Utopiec. To niewiarygodne, ale podobno przybierał wygląd koguta. Potrafił być bardzo niebezpieczny i wciągał ludzi do wody. Grasował w okolicach lasów Kyndra i Biadoszek. Jednak był jeden sposób, który pozwalał się przed nim uchronić. Kto miał pecha mógł przestraszyć się swiycorzy, czyli duchów zmarłych ludzi, powracających na ziemię. Były to szare istoty snujące się nad bagnami, którym towarzyszyły ogniki. Natomiast beboki zamieszkiwały każde domostwo. Straszono nimi dzieci, ale jak się żyło z nimi w zgodzie, nic złego nie zrobiły.

Ewelina Kuśka snuje opowieść o wierzeniach z naszej ziemi 

W dawnych jastrzębskich wsiach była też biała i czarna magia. Biała służyła ku pożytkowi człowieka - przegonieniu chorób, zmartwień i nieszczęść, czarna - wręcz przeciwnie ściągała na niego wszystko, co złe. Tymi tajemnymi mocami parały się kobiety i każdy potrzebujący znalazł drogę prowadzącą do ich chaty.

Zachęcam do posłuchania rozmowy z Eweliną Kuśką, znaną propagatorką kultury śląskiej. Pani Ewelina w fascynujący sposób snuje opowieść o jeszcze nie tak dawnych czasach. Podkreśla, że swoją wiedzę czerpie z rozmów ze starszymi ludźmi. Wielu z nich nie ma już wśród nas.

Ewelina Kuśka to znana propagatorka kultury śląskiej. Fot. KaBa

Ewelina Kuśka to znana propagatorka kultury śląskiej. Fot. KaBa

Wiersz o Beboku, autorka: Ewelina Kuśka