Ruszają podcasty o historii Jastrzębia-Zdroju [WIDEO]
Geneza terenów, na których znajduje się nasze miasto, sięga średniowiecza. Oczywiście najciekawsze dzieje to te związane z uzdrowiskiem, powstawaniem kopalń, budową miasta oraz narodzinami „Solidarności”. Teraz historii tej można posłuchać z podcastów. Autorem jest znany badacz przeszłości Marcin Boratyn.
Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, rozpoczął publikację podcastów poświęconych jastrzębskim dziejom. Seria ukazuje się na platformie You Tube oraz Spotify pod nazwą „Historie z mojego archiwum”. Odcinek pierwszy został poświęcony solance i nosi tytuł: „Solanka, podziemny skarb Jastrzębia”. Temat powinien zainteresować miłośników historii naszego byłego uzdrowiska. Solanka jodobromowa - utracony skarb Jastrzębia.
- Odkrycie solanki jodobromowej w Jastrzębiu było efektem ubocznym poszukiwań węgla na tym terenie w połowie XIX wieku. Właściwie to nikt jej nie szukał. Ale gdy wytrysnęła z odwiertu, znalazł się ktoś na tyle rozgarnięty, że polecił ją zbadać. W ten sposób stwierdzono jej doskonały skład chemiczny. Co takiego miała w sobie owa solanka i jak cudowne miała właściwości, o tym dowiecie się z pdcastu „Historie z mojego archiwum” - mówi Marcin Boratyn.
Komentarze
6 komentarzy
"Geneza terenów, na których znajduje się nasze miasto, sięga średniowiecza."
Wcześniej nie było tu terenów?
Jak można pisać takie brednie.
~ankA_pisankA (80.188. * .23)
zapytam go jutro czy ma łopatę...
Jastrzębie nie ma historii to sztuczne osiedle zbudowane przez komunistów.
do Anka_pisanka
Trudno, żeby Boratyn rewitalizował ci hałdy czy zakładał uczelnię wyższą. Nie ten adres. Nich każdy robi to co mu najlepiej wychodzi. A swoje żale to proszę do pana Michała Urgoła kierować teraz.
do ~Pył (89.25. * .86)
"piękna sprawa! Chłop robi gigantyczna robotę dla tego miasta"
Gigantyczna robota dla tego miasta to byłaby wtedy, gdyby ktoś zrewitalizował hałdy górnicze po wyrobiskach, albo przyciągnął inwestora z nowymi miejscami pracy dla mieszkańców, albo uczelnię wyższą.
piękna sprawa! Chłop robi gigantyczna robotę dla tego miasta