Nie tylko rzeź wołyńska. Wystawa w GHM
Kresy Wschodnie są częścią historii Polski. Także wśród jastrzębian żyją ludzie, którzy właśnie stamtąd wyprowadzają swój rodowód. Dawne województwo wołyńskie kojarzy się przeważnie z rzezią Polaków dokonananą przez Ukraińców. Jednak tereny te mają długą i barwną historię, o której można będzie posłuchać we wtorek w Galerii Historii Miasta.
O Wołyniu w Galerii Historii Miasta
We wtorek, o godzinie 16:30, w Galerii Historii Miasta odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa Dariusza Kanaka pt. „Moja wielka wołyńska rodzina”. Specjalnie z tej okazji do Jastrzębia przyjedzie profesor Stanisław Nicieja, wybitny znawca tematyki polskich Kresów Wschodnich, autor wielotomowej historii tych ziem – „Kresowa Atlantyda”.
Wołyń i jego długa i barwna historia
Wołyń kojarzy się głównie z tragedią z 1943-1944 r., która przeszła do historii pod nazwą rzeź wołyńska. Jednak ziemie te mają długą i ciekawą przeszłość. Warto wiedzieć, że to właśnie tam znajdowała się słynna na całą Polskę fabryka porcelany, założona pod koniec XVIII wieku. Oprócz tego wytwarzano tam cenione pasy kontuszowe – „pasy koreckie”. Z miejscowością tą związane są tak znane rody jak: Koreccy, Czartoryscy, Leszczyńscy.
O historii tego wołyńskiego miasta opowie, z właściwą sobie swadą, profesor Stanisław Nicieja. Jest on autorem wielotomowej historii tych ziem pod tytułem „Kresowa Atlantyda”. Tym bardziej więc warto przyjść na wystawę, która zostanie wzbogacona ciekawym wykładem.