Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Jastrzębska szkoła otrzymała imię Zesłańców Sybiru

24.09.2023 16:08 | 1 komentarz | nph

Imię Zesłańców Sybiru otrzymała Szkoła Branżowa II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, wchodząca w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Uroczystości z tym związane odbyły się we wrześniu, kiedy wspominany jest atak Związku Sowieckiego na Polskę - 17.09.1939 roku.

Jastrzębska szkoła otrzymała imię Zesłańców Sybiru
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak co roku, przed symbolicznym grobem Zesłańców Sybiru na cmentarzu komunalnym w Ruptawie, odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar napadu Związku Sowieckiego na Polskę (17.09.1939 r.).  Władze miasta z prezydent Anną Hetman złożyły hołd wszystkim dotkniętym reżimem komunistycznym w czasie II wojny światowej. Jednak ta rocznica miała wyjątkowych charakter, ponieważ imię Zesłańców Sybiru otrzymała Szkoła Branżowa II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, wchodząca w skład Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

- Dzisiaj szczególnym szacunkiem darzymy żyjących Sybiraków, którzy niosą w sobie ciężar wspomnień i przekazują historię o tragicznych czasach, ale jednocześnie mówią nam, jak bardzo kochają niepodległą Polskę. To dzięki ich zaangażowaniu powstał Związek Sybiraków działający na rzecz utrwalania i przywracania pamięci o zbrodniach dokonywanych na Polakach przez Rosjan. To dzięki zaangażowaniu pana Ryszarda Czerneckiego powstało Koło Związku Sybiraków tu, w Jastrzębiu – Zdroju. To dzięki niemu powstał ten pomnik, kryjący syberyjską ziemię. A wszystko po to, byśmy pamiętali. Dołóżmy więc wszelkich starań, by dramatyczne wydarzenia z tamtego okresu przetrwały w świadomości kolejnych pokoleń Polaków, mając głęboko w sercu te słowa: Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! – mówiła Sylwia Banasiak-Żarska, prezes Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój. 

Uczniowie ZS Nr 2 wraz z nauczycielką Katarzyną Moczoł, autorką scenariusza akademii,  przygotowali specjalną oprawę artystyczną, poświęconą pamięci Polaków zesłanych w czasie wojny na Syberię. Młodzież zaprezentowała wspomnienia rodaków, którzy przeżywali tę gehennę. Nie mogło zabraknąć również opowieści sybiraka Ryszarda Czerneckiego, który udzielił obszernego wywiadu na ten temat. Jego wspomnienia zostały zarejestrowane, aby kolejne pokolenia mogły poznawać te tragiczne wydarzenia. 

Prezydent Anna Hetman oddała hołd wszystkim wywiezionym na Syberię. Fot. nph

Prezydent Anna Hetman oddała hołd wszystkim wywiezionym na Syberię. Fot. nph

Obecna podczas uroczystości prezydent Anna Hetman podkreślała, jak ważne jest refleksyjne podejście do historii.

- Dzisiaj oddajemy hołd tym wszystkim, którzy walczyli za naszą wolność. Obecna sytuacja za wschodnią granicą, pokazuje, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze – trzeba o nią walczyć i dbać oraz pielęgnować. Dlatego musimy pamiętać o pewnych cechach i wartościach, które codziennie, każdy z nas powinien przekazywać kolejnym pokoleniom. Bardzo się cieszę, że właśnie ta szkoła nosi imię Zesłańców Sybiru - mówiła prezydent.

Dyrektor Ewa Mentel obiecała kultywować pamięć o Sybirakach. Fot. nph

Dyrektor Ewa Mentel obiecała kultywować pamięć o Sybirakach. Fot. nph

Ryszard Czernecki, wieloletni prezes Związku Sybiraków Oddział Jastrzębie-Zdrój, nie krył wzruszenia podczas uroczystości.

- Cieszę się bardzo, że nauczyciele pamiętają o Sybirakach i przekazują tę wiedzę młodszym pokoleniom. Dziękuję pedagogom ze wszystkich jastrzębskich szkół za ten trud. Pamiętajcie o historii i uczcie młodzież wyciągać wnioski, ale nigdy, ale to nigdy nie myślcie o zemście - mówił Ryszard Czernecki.

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 Ewa Mentel podkreślała, że pamięć o Zesłańcach Sybiru będzie kultywowana przez całą społeczność szkolną.

- Zespół Szkół Nr 2 nosi imię Wojciecha Korfantego. Dla naszego patrona, tak, jak dla Zesłańców Sybiru najważniejsza była wolna Polska, którą miał głęboko w sercu. Dobro kraju, miłość do Ojczyzny i jej oddanie to wartości łączące Wojciecha Korfantego i wszystkich zesłanych na Syberię. Będziemy o nich pamiętać - mówiła Ewa Mentel.