Kierowca z Jastrzębia nie przyjął mandatu za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
1500 złotych i 10 punktów karnych za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. 27-letni kierowca z Jastrzębia postanowił jednak skorzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu i sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
Kierowca audi wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (27.02.) na alei Jana Pawła II w obrębie skrzyżowania z ulicą Kusocińskiego w Jastrzębiu-Zdroju.
- Na szczęście w tym czasie na przejściu dla pieszych nie było niechronionych uczestników ruchu drogowego, bo mogłoby dojść do tragedii. Za to wykroczenie mundurowi nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów karnych - przekazuje rzecznik komendy, st. asp. Halina Semik.
Dodatkowo policjanci nałożyli na kierowcę mandat w wysokości 100 złotych i 2 punktów karnych karnych za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.
27-letni kierowca odmówił przyjęcia mandatów, w związku z czym sprawa skończy się w sądzie.
Wysokie kwoty mandatów mają dyscyplinować piratów drogowych i zachęcić kierowców łamiących przepisy drogowe do większej kultury na drogach. Przypominamy, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz pieszemu wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejścia, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.
- Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, zarośla zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
- Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.
- Wystarczy wdrożyć te zachowania w praktyce, aby nie stwarzać zagrożenia w okolicach przejść dla pieszych i uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są mandat karny w wysokości od 1500 oraz 10 punktów karnych - dodaje oficer prasowa jastrzębskiej komendy.
Komentarze
7 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Nadchodzi wiosna i lato,ci to sie bedzie dzialo, obca rejestracja ,poliwanie na "jeleni"
oficer dyżurna powinna się mocno rozpędzić w kierunku ściany żeby głupot nie opowiadać. policjanci godni pożałowania całej sytuacji. pozostaje mieć złudną nadzieję, że sąd będzie rozsądniejszy. pora zmienić przepisy, że mandaty stosuje się w przypadku realnego zagrożenia, a nie hipotetycznego, które może się zdarzyć. na miejscu kierowcy stwierdził bym, że nie widziałem znaku - kluczowe sprawy do zbadania przez sąd to odblaskowość znaku - na przestrzeni lat ulega ona zmianie, a znak realnie nie powinien stać dłużej niż 10 lat ;-) bardzo fajnym tematem są odległości w jakich powinny stać od siebie znaki w zależności od klasy drogi, hitem natomiast jest odchylenie poziome tarczy znaku - mało kto wie, że znak na prostym odcinku powinien być odchylony o 5 stopni. jest takie piękne tomistko jak Warunki techniczne umieszczania znaków drogowych i na tej podstawie próbowałbym unieważnić mandat. druga opcja bo brak realnego zagrożenia, ale na ten argument sąd może spojrzeć różnie. ogólnie wszelkiej maści "system", który nas kontroluje nie lubi kiedy obywatel jest obtrzaskany w przepisach.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu