W OSP Zawada mają nowy defibrylator. To pierwsza maszyna w zewnętrznej kapsule w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]
Strażacy z OSP Zawada są zadowoleni z urządzenia, jakie zakupiła do użytku mieszkańców Rada Dzielnicy Zawada. To automatyczny defibrylator AED, umieszczony w specjalnej kapsule na ścianie remizy. Każdy może z niego skorzystać, aby pomóc innym w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Urządzenie jest dostępne przez całą dobę.
W OSP Zawada mają nowy defibrylator. To pierwsza maszyna w zewnętrznej kapsule w Wodzisławiu [ZDJĘCIA]
W 2020 roku pisaliśmy o automatycznych defibrylatorach w zewnętrznych, ogólnodostępnych kapsułach w powiecie, m.in. w OSP Syrynia, czy na budynku ROSiR w Rydułtowach. Do tej pory jednak nie było takiego urządzenia w Wodzisławiu Śląskim. Pierwsza kapsuła z defibrylatorem powstała w OSP Zawada. Warto jednak podkreślić, że takie urządzenia (bez zewnętrznych kapsuł) są również na wyposażeniu samochodów OSP oraz w instytucjach (m.in. w biurze obsługi Urzędu Miasta Wodzisław Śląski, wydziale komunikacji starostwa, wewnątrz budynku PWiK czy na dyżurce Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim).
- Urządzenie działa w bardzo prosty sposób. Kapsułę przekręca się zgodnie z widocznymi strzałkami. Po jej otwarciu system wysyła wiadomości SMS do prawie wszystkich strażaków, a także uruchamia się syrena alarmowa na zewnątrz budynku, aby nasi ratownicy mogli szybko przybyć na miejsce i udzielić pomocy. Obsługa urządzenia jest intuicyjna, automatyczny defibrylator sam podpowiada, co robić, aby udzielić pomocy - wyjaśnia Dawid Klich, naczelnik OSP Zawada i jednocześnie członek Rady Dzielnicy Zawada.
Dla bezpieczeństwa ogrzewaną kapsułę z defibrylatorem monitorują dwie kamery. Kapsuła została zintegrowana z systemem alarmowym budynku OSP Zawada. - Zakup defibrylatora wraz z kapsułą i systemem monitorowania urządzenia to kwota kilkunastu tysięcy złotych, która została zainwestowana w bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Co istotne, kapsuła z AED została zainstalowana praktycznie w centrum Zawady. Blisko kościoła, szkoły i obiektów handlowych oraz gastronomicznych, a także przystanków - mówi Jakub Elsner, radny miejski i także członek Rady Dzielnicy Zawada.
- Choćby urządzenie nie było używane i 5 lat, ale jeśli miałoby uratować jedno życie, to warto w nie zainwestować - zaznacza przewodniczący rady dzielnicy Jan Zemło.
Strażacy OSP Zawada przewidują organizacje szkoleń dla mieszkańców Zawady z obsługi defibrylatora i pierwszej pomocy. Zapowiedzi bezpłatnych szkoleń będą publikowane na fanpage OSP Zawada w portalu Facebook.
Komentarze
4 komentarze
Panie Chłapek. A może problem jest w tym, że wymyśliła to Zawada a nie Kokoszyce czy urząd miasta. Czas się przyzwyczaić. A nie atakować.
DoEugeniuszChłapek. Proszę mi wyjaśnić kto w końcu przeznaczył pieniądze na ten Defibrylator. Rada Dzielnicy Zawada, czy budżet miasta, kto wnioskował o ten zakup i z czyjej puli to zostało zakupione. Bo z artykułu wynika, że to Rada Dzielnicy Zawada przeznaczyła pieniądze i zawnioskowała o zakup tego bardzo potrzebnego urządzenia. Ja tu czegoś nie rozumiem kto w końcu wnioskował o zakup tego urządzenia Zawada czy miasto. Mnie się wydaje , że pan mija się z prawdą twierdząc, że rada dzielnicy nie ma w tym żadnego udziału. Zastanawiam się dlaczego pan to robi.
doaus W artykule jest wyraźnie napisane, że defibrylator został zakupiony z środków Rady Dzielnicy a to nic innego jak środki z budżetu miasta.
kto to finansuje?